20. 4. svátek má Marcela

„Hnusná fasáda,“ konstatoval při pohledu na kulturní dům Andrej Babiš

3. září 2018   (08:14)
„Hnusná fasáda,“ konstatoval při pohledu na kulturní dům Andrej Babiš

Kulturní dům by mohl být ozdobou města, v tuto chvíli je spíše jeho ostudou.


Na pozvání starosty Ing. Vařeky zavítal v pátek do Kulturního domu Příbram předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s ministrem kultury Antonínem Staňkem. Nejdříve si všichni přítomní prohlédli budovu kulturního domu a vedli diskuzi o snaze radnice, uvést tento památkově chráněný komplex do reprezentativního stavu rekonstrukcí, která by byla v možnostech města. To je vzhledem k poslednímu hrubému odhadu předpokládaných nákladů ve výši 175 milionů korun opravdu tvrdý oříšek. K diskuzi tedy byla otázka, zda je v možnostech ministerstva kultury či vlády, na obnovu příbramského „kulturáku“ přispět.

Na pozvání starosty Ing. Vařeky zavítal …
„Hnusná fasáda,“ sdělil svůj první dojem z pohledu na KD Andrej Babiš, kterému se po té, co se jal zkoušet její stav okopáváním, podařilo uvolnit jednu z obkladových desek.

„Kulturní dům jsem si prošel, prohlédnul a opravdu by bylo dobré, kdyby se začal co nejdříve opravovat. S panem starostou jsme se domluvili, že bude dobré připravit etapizaci prací. Samozřejmě máme nějaké prostředky, které jsou určené na obnovu památek v havarijním stavu nebo na obnovu regionálních památek. Nicméně to nejsou žádné velké prostředky. Za ministerstvo kultury můžu říci, že jsme připraveni, pokud bude připraven racionální rozpočet, se podívat na to, kde můžeme pomoci,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk.

„Hnusná fasáda,“ sdělil svůj první dojem z …
„Nechtěl bych, aby to, co tu řekl ministr kultury, vzbudilo nějaké velké očekávání,“ vzal si slovo Andrej Babiš. Poté co vysvětlil, že stát má na starost financování dopravní infrastruktury, zvyšoval důchody, do samosprávy nasypal spousty peněz a má dluhy, dodal: „Omlouvám se, ale nerad bych, aby vznikl pocit, že z nás vypadne nějaký balík peněz.“

„Pan premiér je obvykle kritizován, že rozdává a dnes je naopak šetřivý,“ dodal k tomu ministr kultury Staněk, který byl možná tímto postojem překvapen.

„Nechtěl bych, aby to, co tu řekl ministr …
„Nečekáme, až nám něco spadne do klína, rekonstruovali jsme kino a dnes je nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. Tento komplex je díky kinu, díky divadlu, Estrádnímu sálu, Malé scéně kulturním srdcem města a toto srdce je ve stavu někde mezi druhým a třetím infarktem. Snažíme se to částečně lepit, chtěli jsme jen ukázat, že ta částka, která by byla zapotřebí, je tak velká, že je přece jenom nad naše síly. Navíc máme ve městě další projekty například Aquapark,“ vysvětlil Ing. Vařeka.

„30 milionů na Malou scénu si můžete půjčit. Není na co čekat,“ doporučil premiér starostovi.

„Výsledkem návštěvy pana ministra bylo ujednání o tom, že společně s úředníky ministerstva kultury zpracujeme harmonogram, ze kterého vzejde návrh na etapizaci budoucí rekonstrukce,“ uzavřel Vařeka.

Jenom kompletní rekonstrukce Malé scény je podle něj vyčíslena na 30 milionů korun, vybudování bezbariérového přístupu a výtahu 10 milionů, výměna kovových velkoplošných oken a vstupních dveří v předsálí divadla, v administrativní části divadla, v Estrádním sále a v kině 30 milionů, rekonstrukce hlavní elektro rozvodny a záložního zdroje el. energie vyjde na téměř 5 milionů, oprava hydroizolací včetně drenážního systému a rekonstrukce vnějších kamenných schodišť 12 milionů a například jenom náklady na opravu fasády včetně výměny a opravy pískovcových obkladů jsou vyčísleny na 20 milionů korun a další.
 

„Nečekáme, až nám něco spadne do klína, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Čtyři jednotky hasičů zasahují u požáru lesa Ani na Velký pátek nemají hasiči klid 19. dubna 2019   (17:49) AKTUÁLNĚ Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Velký pátek připomíná smrt Ježíše Krista Pokračujeme v našem mini seriálu o významu Velikonoc. 19. dubna 2019   (16:19) K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory K nahlášenému požáru vyjížděli hasiči na Březové hory Právě nyní proběhl zásah hasičů na Březových Horách. 19. dubna 2019   (13:58) AKTUÁLNĚ Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Záchranářský vrtulník odlétl prázdný 19. dubna 2019   (12:28) AKTUÁLNĚ I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend Počet akcí je o tomto víkendu poměrně omezený. 19. dubna 2019   (09:41) Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Přinášíme krátká videa vrtulníku a z vrtulníku pro dokreslení velikosti zasaženého území a komplikovanosti zásahu 19. dubna 2019   (06:59) VIDEO Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNOKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz