15. 10. svátek má Tereza

Hledá se český název pro exoplanetu. Sedlčanská hvězdárna vám dá inspiraci

26. září 2019   (16:10)
Hledá se český název pro exoplanetu. Sedlčanská hvězdárna vám dá inspiraci

V rámci Noci vědců proběhne ukázka využití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd


Vždy na přelomu září a října se na jeden večer po celém Česku otevřou brány vědeckých institucí a univerzit. Cílem je poukázat na to, jak důležití jsou pro společnost vědečtí pracovníci. Letošní Noc vědců nás čeká zítra a jejím tématem je "šetrně k planetě". Podle seznamu zapojených institucí to na první pohled sice vypadá, že v okolí Příbrami se zítra nic zvláštního dít nebude, tak tomu však není. Reputaci nám zachránila sedlčanská hvězdárna Josefa Sadila, která si na pátek připravila bohatý program.

Noc vědců v sedlčanské hvězdárně začíná v 17 hodin a končí o půlnoci. Pro vytrvalce, pokud bude obloha bez mráčků, bude však otevřeno až do druhé hodiny.

Zeptali jsme správce hvězdárny Františka Lomoze, na co všechno se mohou návštěvníci těšit.

Co na obloze uvidíme?
Nejprve budeme sledovat západ Slunce. Měsíc je jeden den před novem, a tak nebude svým světlem rušit pozorování mlhovin a galaxií. Z planet bude vidět Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

Čím se bude pozorovat?
Na slabé mlhoviny a galaxie použijeme CCD kameru v ohnisku zrcadlového dalekohledu. Můžeme je pak porovnat s přímým pohledem do okuláru velkého dalekohledu. V průběhu večera proběhne ukázka použití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd.

Čas potřebný k cestování od planet k mlhovinám bude vyplněn diskusemi na nejrůznější témata. Jaká jiná, než vědecká. Dozvíte se něco o kosmologii a fyzice elementárních částic, vývoji vesmíru od Velkého třesku, černé díry a gravitační vlny, o temné hmotě a temné energii a hlavních složkách kosmického prostoru. Pokud počasí nedovolí pozorovat hvězdy, přijde na řadu i přednáška na téma „Šarm exoplanet“.

Poprvé v historii mohou čeští občané vymyslet pro exoplanetu oficiální název.
Exoplaneta se nachází mimo náš solární systém. Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal „přidělenu“ jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat. Planeta, pro kterou bude hledat nový název Česko, má zatím katalogové označení XO-5b. Její hvězda, která rovněž hledá své jméno, je XO-5 a nachází se v souhvězdí Rysa. Zapojit se můžete ZDE, a to do 30. září 2019.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz