26. 2. svátek má Dorota




Hladina nádrže Orlík klesne o 1,3 metru

15. prosince 2015   (06:44)
Hladina nádrže Orlík klesne o 1,3 metru
foto: pribram.cz

Opatřením se zvýší retenční prostor přibližně o polovinu.



Ministerstvo zemědělství ČR zamítlo odvolání několika měst a obcí proti zvýšení retenčního prostoru vodní nádrže Orlík a souhlasilo tak s rozhodnutím Krajského úřadu Středočeského kraje. Hladina jezera by se tak měla snížit o 1,3 metru.

„Vodní nádrž Orlík neplní jen protipovodňovou funkci, ale také pomáhá akumulovat vodu pro období sucha, udržovat průtok ve Vltavě a má i nezanedbatelnou funkci při výrobě energie, zajišťování plavby či rekreaci. Pokud by se retenční prostor nádrže zdvojnásobil, výrazně by to tyto funkce přehrady ovlivnilo,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka k zamítnutí obcí, které si přály retenční prostor ještě více zvětšit.

Úpravou tak dojde ke zvětšení retenčního prostoru ze stávajících 62 mil. m3 na 93 mil. m3. Tím dojde i ke snížení maximální hladiny zásobního prostoru o 1,3 metru. Toto posílení protipovodňové ochrany bylo podle Jurečka navrženo tak, aby co nejméně omezilo ostatní funkce nádrže. Navýšení zásobního prostoru na 120 milionů metrů krychlových (navržených obcemi) by už mohlo tyto funkce ohrozit.

Protipovodňová ochrana dolního toku Vltavy je v současnosti na úrovni desetileté vody, navržené opatření zajistí ochranu na úroveň dvacetileté vody.

„I navrhované posílení protipovodňové funkce vodní nádrže Orlík povede k určitým omezením. V důsledku snížení množství vody dojde například k mírnému snížení zabezpečenosti plavby na konci vzdutí vodního díla Orlík, a to zejména v závěru plavební sezóny,“ informuje tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Hynek Jordán.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MZ ČR
autor: MJ








Další články

Co skrývá hornický domek? Velikonoční tajemství, které voní po jidáších Co skrývá hornický domek? Velikonoční tajemství, které voní po jidáších Zapomeňte na přeplněné supermarkety a čokoládové zajíce v akci. Pokud chcete letos … VELIKONOCE Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Příbramští bojovníci uspěli na turnaji Slovak Open v Pezinku Na mezinárodním turnaji ve slovenském Pezinku se představili hned tři zástupci Rasken … SPORT Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Řidič dodávky srazil chodkyni, ta na místě zemřela Ve čtvrtek 26. února dopoledne srazil řidič dodávky ženu v Sedlčanech. Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité. Odpady, parkoviště u LEKA i prodej statku — přehled toho nejdůležitějšího Únorové zastupitelstvo bylo nabité od začátku do konce. Zastupitelé řešili roky … POLITIKA Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Sezona záchranných stanic se rozjela. Na Příbramsku už pečují o první nalezené zajíčky Jaro klepe na dveře a s ním i nejrušnější část roku pro všechny záchranné stanice. Ta … ROZHOVOR Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na výstavbě nového oplocení podél dálnice … NEPŘEHLÉDNĚTE Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné …
Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz