1. 6. svátek má Laura




Hladina Hořejšího Padrťského rybníku v Brdech už řadu týdnů klesá. Rybáři ho upouštějí před chystaným výlovem

11. listopadu 2024   (11:45)
Hladina Hořejšího Padrťského rybníku v Brdech už řadu týdnů klesá. Rybáři ho upouštějí před chystaným výlovem
foto: pribram.cz / Karel Hutr

V úterý 12. listopadu vyloví rybáři větší z dvojice známých Padrťských rybníků. Na hrázi můžete koupit čerstvou rybu a pro děti je připraven pestrý program.


Výlov Hořejšího Padrťského rybníku v kotlině uprostřed brdské přírody je vyvrcholením rybářské sezony v regionu. Zátah rybníku v režii „fishparty“ hořovické divize Vojenských lesů a statků (VLS) je díky kulisám brdské přírody jednou z nejatraktivnějších rybářských událostí. A protože jsou rybníky součástí CHKO Brdy, je výlov veřejnosti přístupný. Pokud si přivstanete, protože se začíná už ráno v 7 hodin, budete svědky postupu, jak se vlastně ryba dostane až na jídelní stůl. Ale rozhodně to bude stát zato, být svědkem výlovu jednoho z největších rybníků v regionu a ještě uprostřed brdských lesů.

Dvojice Padrťských rybníků se loví střídavě jednou za dva roky, protože ryby v čistých, ale chladných vodách středočeského pohoří dorůstají pomaleji. Takže v příštím roce bude na řadě ten menší, Dolejší Padrťský rybník.
Prodej kaprů
Vojenské lesy a statky zvou na výlov veřejnost a myslí i na děti. „Prodej čerstvě vytažených ryb je na hrázi plánován do 14 hodin. K dostání budou kapři a dravé ryby. Pro děti, především pro školní kolektivy z okolí Brd, bude připraven také doprovodný edukativní program u stánku podnikové lesní pedagogiky. Oblíbená akce začíná úderem sedmé hodiny ranní a potrvá do dvou odpoledne,“ přiblížil Petr Toman, mluvčí VLS.

K rybníkům je vjezd možný jen na zvláštní povolení, návštěvníci však mohou použít bohatou nabídku turistických tras a cyklotras v jejich okolí. Zaparkovat auto je možné například v Nepomuku a na Kolvíně a pak se vydat pěšky nebo kolmo k rybníkům. Trasa z Nepomuku je dlouhá 7,5 km a z Kolvína necelých 5 kilometrů.
Ryba z vody bez chemie
Padrťské rybníky se nacházejí v čistém prostředí v padrťské kotlině Chráněné krajinné oblasti Brdy. Napájeny jsou přítoky, jež jsou uchráněny od vlivů civilizace a intenzivního zemědělství. V odtoku Klabavy pod menším z rybníků je významná populace raka kamenáče, což značí že voda je tady prostá znečištění z aglomerace a nepoužívá se chemizace k úpravě vody. Padrťský kapr je známou značkou a pro svoji chuť je oblíbený. Čerstvé ryby z výlovu budou jako již tradičně k dostání pro veřejnost i v podnikových sádkách v Mirošově na Rokycansku.

Bez přikrmování a extenzivně
Z důvodu významné populace raka je chov ryb v rybnících extenzivní. V praxi to znamená, že je chováno mnohem méně ryb. A to až v případě kapra o desítky procent. Naopak v sítích uvízne více dravých ryb, tedy štik či candátů. Když tady byl intenzivní chov ryb, vylovili rybáři až 50 tun. Při předposledním výlovu, tedy v roce 2022 byl výnos už jen 17 tun. V rámci extenzivního chovu se nejen snížila rybí osádka v obou rybnících, ale ryba se ani nepřikrmuje.

Padrťské rybníky se nacházejí v padrťské kotlině v nadmořské výšce okolo 640 metrů. Rybníky a jejich okolí jsou jednou z nejcennějších součástí CHKO Brdy. Byly založeny v 16. století původně pro potřeby vodních hamrů na Klabavě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče. Věda ale ukazuje, že skutečný … LIFESTYLE Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové … SPORT DIAMO, státní podnik, odštěpný závod Příbram vyhlašuje VEŘEJNOU SOUTĚŽ O NEJVHODNĚJŠÍ NABÍDKU DIAMO, státní podnik, odštěpný závod Příbram vyhlašuje VEŘEJNOU SOUTĚŽ O NEJVHODNĚJŠÍ NABÍDKU Předmětem prodeje je soubor nemovitostí nacházející se v lokalitě mezi ulicemi Anenská … KOMERČNÍ SDĚLENÍ V Orlově vzniká exkluzivní projekt deseti vil. Moderní bydlení na prahu Brd láká výhledy i klidem V Orlově vzniká exkluzivní projekt deseti vil. Moderní bydlení na prahu Brd láká výhledy i klidem V Orlově u Příbrami startuje nový rezidenční projekt Vily Orlov 10, za kterým stojí … NEPŘEHLÉDNĚTE Převaláci zamířili zpět do Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Převaláci zamířili zpět do Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. … ZAJÍMAVOSTI Silmet Rally hýbe Příbramí: Město přebírá záštitu nad 45. ročníkem. Silmet Rally hýbe Příbramí: Město přebírá záštitu nad 45. ročníkem. Město Příbram převzalo oficiální záštitu nad jubilejním 45. ročníkem Silmet Rally … SPORT SK Spartak Příbram slaví historický postup do divize. Po 70 letech je zpátky mezi elitou krajského fotbalu SK Spartak Příbram slaví historický postup do divize. Po 70 letech je zpátky mezi elitou krajského fotbalu Fotbalová Příbram má důvod k velkým oslavám. SK Spartak Příbram po dlouhých 70 letech … SPORT Středočeský kraj vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa příbramské nemocnice Středočeský kraj vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa příbramské nemocnice Středočeský kraj vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa příbramské nemocnice. Nahradí … ZDRAVOTNICTVÍ Trendy bizár jídla: když jídlo přestává být jen jídlo Trendy bizár jídla: když jídlo přestává být jen jídlo V posledních letech je čím dál víc vidět jeden výrazný posun: jídlo už dávno není jen … LIFESTYLE
Meteorologové varují: Situace se dynamicky vyvíjí, energie je na Z a JZ Čech více než včera Meteorologové varují: Situace se dynamicky vyvíjí, energie je na Z a JZ Čech více než včera Po sobotním bouřlivém počasí, které se prohnalo částečně i naším regionem, můžeme … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz