25. 1. svátek má Miloš

Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci

13. listopadu 2019   (10:19)
Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci

Listopadovou revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale paradoxně dělníci. Tehdejší příbramští vysokoškoláci se podíleli na revolučních událostech v Praze, a tak se hlavními aktéry dění v Příbrami stali mladí dělníci a horníci, řekl historik a autor výstavy o listopadu 1989 na Příbramsku Josef Velfl.


Expozice, která se v neděli otevře v Památníku Vojna v Lešeticích, zahrnuje fotografie z klíčových mítinků, zápisy z jednání Občanského fóra a další písemnosti, jež se Velflovi podařilo shromáždit. Jako přímý účastník tehdejších událostí neměl velkou práci s identifikací jednotlivých lidí i okamžiků, které jsou na fotografiích zachyceny.

Situace v Příbrami se vzhledem k silným pozicím komunistické strany lišila od situace v jiných městech. Bylo třeba počítat s početnou komunitou vojáků z povolání, příslušníků bezpečnostních sil a Lidových milicí. Do karet organizátorům mítinků moc nehrálo ani to, že pracovníci v uranovém průmyslu byli nadstandardně placeni, mohli si dovolit například dovolené v Jugoslávii a podobně. "Ti nějaké strádání asi nepociťovali a neměli důvod tohle klišé nabourávat nebo zpochybňovat," podotkl Velfl.

Paradoxem bylo, že právě z dělnického prostředí vzešli důležití aktéři revolučního dění v Příbrami. Byli mezi nimi třeba horníci Václav Klíma a Václav Charvát či pozdější starosta Příbrami Václav Chvál, který měl sice pedagogické vzdělání, ale pracoval v huti. "Příbramští vysokoškolští studenti dělali revoluci v Praze, ti nedělali revoluci v Příbrami. Středoškoláci na to byli v té době ještě mladí. Revoluci v Příbrami tak dělali paradoxně dělníci a horníci," uvedl Velfl.

Důležitou roli sehráli také zástupci divadla, přičemž řada herců dojížděla z Prahy. Totéž platilo na gymnáziu, kde někteří profesoři také pendlovali mezi Příbramí a hlavním městem. Zpoždění za pražskými událostmi tak bylo minimální. Už 18. listopadu, tedy pouhý den po násilném potlačení studentské demonstrace na Národní třídě, hořely na kašně na příbramském náměstí VŘSR, nyní 17. listopadu, svíčky a sešlo se tam asi 20 lidí.

Zpočátku účast na akcích nebyla masová, ale lidí přibývalo. Vyvrcholením byla generální stávka 27. listopadu, kdy vyšel průvod 10.000 lidí z náměstí VŘSR na náměstí Pionýrů, nyní T. G. Masaryka. Podle Velfla se podobný počet lidí naposledy shromáždil v říjnu 1918, když se vyhlašovalo Československo. Pikantní podle historika bylo, že u sochy Klementa Gottwalda ještě ležely věnce, které tam komunisté kladli 7. listopadu na výročí říjnové socialistické revoluce.

Hodně lidí přilákal také manifestační pochod k hotelovému areálu Vystrkov u Orlické přehrady, který sloužil jako luxusní rekreační zařízení pro nejvyšší komunistické funkcionáře. Důležité bylo i pozdější jednání na zimním stadionu a ve sportovní hale, kde se mimo jiné řešilo, jak po zrušení vedoucí úlohy KSČ naložit s budovou okresního výboru komunistické strany. Někteří účastníci navrhovali přeměnit ji na hotel či restauraci, nakonec ji ale využil okresní úřad a dnes je v ní pobočka úřadu práce.

Část výstavy v Památníku Vojna je věnovaná také dění z listopadu 1939. Pojednává o likvidaci Vysoké školy báňské nacistickými okupanty a odvlečení některých studentů do koncentračního tábora v Sachsenhausenu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz