24. 1. svátek má Milena

Historické stromořadí v Brdech soutěží o titul nejkrásnější aleje roku

23. listopadu 2019   (15:25)
Historické stromořadí v Brdech soutěží o titul nejkrásnější aleje roku

Alej na Záběhlé v Brdech spojovala obce Záběhlá a Padrť, než byli jejich obyvatelé ze svých domovů vyhnáni a domy srovnány se zemí. O nejkrásnější stromořadí soupeří i Alej Johanky z Rožmitálu


Naše země je protkána tisíci kilometry silnic a polních cest. Většinu z nich odnepaměti lemují aleje stromů. Poskytují nám místo k procházkám i zdravému odpočinku. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a připomínáme si příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Dalo by se říci, že krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Letos již po deváté byla vyhlášena anketa o nejkrásnější alej roku. O přízeň bojuje tentokrát 96 kandidátek z celé České republiky, což je dosud nejvíce v celé hitorii této soutěže. Konkurence je tedy tentokrát opravdu veliká.

„Pro anketu je 96 nominací nový rekord. Velmi nás těší, že lidem na alejích a stromořadí záleží. Také letos se bude volit mezi starobylými i teprve nedávno vysazenými alejemi, kterých neustále přibývá,“  říká organizátorka ankety Karolina Kostićová z Arniky.

Z příbramského regionu byly do soutěže přihlášeny dvě krásky. S loňskou vítězkou, Alejí Johanky z Rožmitálu, letos o pomyslnou korunku bojuje brdská Alej na Záběhlé.

Alej na Záběhlé je smíšená listnatá alej vysazená začátkem 19. století. Tehdy lemovala hlavní spojnici Příbrami s Plzní. V letních dnech poskytovala stín, za mlhy či hustého sněžení v drsných podmínkách Brd pak lepší orientaci. Spojovala obce Záběhlá a Padrť, než byli jejich obyvatelé ze svých domovů vyhnáni a domy srovnány se zemí. Celá oblast se stala součástí vojenského výcvikového prostoru a dlouhé desítky let sem byl vstup zakázán. Zřejmě i díky této izolovanosti se dodnes alej dochovala v celé své kráse.
 
Alej Johanky z Rožmitálu byla po staletí nejkratší spojnicí mezi městem se zámkem Lvů z Rožmitálu a Starým Rožmitálem. Kdysi tudy téměř denně chodíval kantor a autor slavné České mše vánoční Jakub Jan Ryba, když spěchal od školních dítek k varhanám na kostelním kůru. Pod památnou, 250 let starou hraniční lípou na začátku aleje, sedával na lavičce spisovatel R. R. Hofmeister a spřádal děje svých pravěkých románů. Dnes je alej cílem procházek pro desítky lidí, kteří čerpají energii ze vzrostlých stromů. Je zde téměř stovka starých olší a jasanů.
 
V anketě nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout nejen jejich krása, ale třeba i silný příběh či snaha místních lidí o její záchranu. Hlasovat je možné do 7. ledna 2020. K vítězné aleji bude na jaře umístěna pamětní cedule.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto Běla KomancováDalší články

Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz