14. 12. svátek má Lýdie

Historické stromořadí v Brdech soutěží o titul nejkrásnější aleje roku

23. listopadu 2019   (15:25)
Historické stromořadí v Brdech soutěží o titul nejkrásnější aleje roku

Alej na Záběhlé v Brdech spojovala obce Záběhlá a Padrť, než byli jejich obyvatelé ze svých domovů vyhnáni a domy srovnány se zemí. O nejkrásnější stromořadí soupeří i Alej Johanky z Rožmitálu


Naše země je protkána tisíci kilometry silnic a polních cest. Většinu z nich odnepaměti lemují aleje stromů. Poskytují nám místo k procházkám i zdravému odpočinku. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a připomínáme si příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Dalo by se říci, že krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Letos již po deváté byla vyhlášena anketa o nejkrásnější alej roku. O přízeň bojuje tentokrát 96 kandidátek z celé České republiky, což je dosud nejvíce v celé hitorii této soutěže. Konkurence je tedy tentokrát opravdu veliká.

„Pro anketu je 96 nominací nový rekord. Velmi nás těší, že lidem na alejích a stromořadí záleží. Také letos se bude volit mezi starobylými i teprve nedávno vysazenými alejemi, kterých neustále přibývá,“  říká organizátorka ankety Karolina Kostićová z Arniky.

Z příbramského regionu byly do soutěže přihlášeny dvě krásky. S loňskou vítězkou, Alejí Johanky z Rožmitálu, letos o pomyslnou korunku bojuje brdská Alej na Záběhlé.

Alej na Záběhlé je smíšená listnatá alej vysazená začátkem 19. století. Tehdy lemovala hlavní spojnici Příbrami s Plzní. V letních dnech poskytovala stín, za mlhy či hustého sněžení v drsných podmínkách Brd pak lepší orientaci. Spojovala obce Záběhlá a Padrť, než byli jejich obyvatelé ze svých domovů vyhnáni a domy srovnány se zemí. Celá oblast se stala součástí vojenského výcvikového prostoru a dlouhé desítky let sem byl vstup zakázán. Zřejmě i díky této izolovanosti se dodnes alej dochovala v celé své kráse.
 
Alej Johanky z Rožmitálu byla po staletí nejkratší spojnicí mezi městem se zámkem Lvů z Rožmitálu a Starým Rožmitálem. Kdysi tudy téměř denně chodíval kantor a autor slavné České mše vánoční Jakub Jan Ryba, když spěchal od školních dítek k varhanám na kostelním kůru. Pod památnou, 250 let starou hraniční lípou na začátku aleje, sedával na lavičce spisovatel R. R. Hofmeister a spřádal děje svých pravěkých románů. Dnes je alej cílem procházek pro desítky lidí, kteří čerpají energii ze vzrostlých stromů. Je zde téměř stovka starých olší a jasanů.
 
V anketě nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout nejen jejich krása, ale třeba i silný příběh či snaha místních lidí o její záchranu. Hlasovat je možné do 7. ledna 2020. K vítězné aleji bude na jaře umístěna pamětní cedule.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto Běla KomancováDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz