10. 4. svátek má Darja




Hejtman Petera: V Brdech by měla zůstat nedotčená příroda

29. března 2015   (11:36)
Hejtman Petera: V Brdech by měla zůstat nedotčená příroda

Podle Petery může být problémem dopravní obslužnost.



Středočeský kraj je proti nové výstavbě v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, která bude počátkem příštího roku vyhlášena na území rušeného vojenského újezdu. V této oblasti by měla zůstat nedotčená příroda, řekl ČTK během páteční konference o budoucnosti Brd v Příbramistředočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Podle hejtmana je potřeba si uvědomit, že i v CHKO se dá stavět. "My určitě budeme bedlivě sledovat a budeme omezovat tu činnost, protože si myslíme, že by to mělo zůstat jako nedotčená příroda," uvedl hejtman. Vedoucí strašického muzea Středních Brd Martin Lang, další z účastníků konference, poukázal na to, že v rámci CHKO vzniknou takzvané první zóny, které by měly být návštěvníkům nepřístupné a kde bude příroda ponechána svému osudu. Podle Langa je CHKO potřebná právě kvůli tomu, aby zůstala pro budoucnost uchovaná klidová oblast Brd a zbytky původní přírody.

Petera podotkl, že vojenských objektů, které by se daly využít pro turistickou infrastrukturu, je na území nynějšího újezdu málo. Hejtmanství ale přesto nebude chtít, aby vznikala nová zástavba. Petera připomněl, že i z toho důvodu nechtěl, aby území Brd přešlo také pod Plzeňský kraj. "Každý kraj na to může nahlížet jinak. My za naší vlády budeme striktně dodržovat, aby to bylo stabilní území z hlediska životního prostředí," prohlásil Petera.

Problém vidí i v dopravní obslužnosti, příjezdové komunikace jsou podle něj nedostatečné stejně jako parkovací kapacity v obcích na hranici újezdu. Podle Petery je otázkou, jak budou tyto záležitosti financovány. "Není vyřešena dopravní obslužnost celého území. Já jsem si to nechal zpracovat a opravdu se jedná o velké peníze a jsem zvědav, jak tuhle věc budeme řešit," dodal.

Lang připomněl, že střední Brdy by se měly otevřít jen pěší turistice a cykloturistice a veškerý cestovní ruch by se měl odehrávat na okraji dnešního újezdu, nikoliv uvnitř. "V řadě obcí a měst už dneska funguje docela slušná turistická infrastruktura, na kterou je potřeba navázat a kterou je potřeba rozvíjet," míní. Připustil však, že přerod na CHKO nebude jednoduchý.

Zástupce klubu turistů Vladislav Sajdl ČTK řekl, že hlavní výchozí body pro návštěvníky Brd by mohly být v místech jako Strašice, Míšov, Jince nebo Příbram, které jsou dostupné veřejnou dopravou a kde je možné zaparkovat a najíst se. Turisté by měli dostat možnost udělat nějaký výletní okruh a vrátit se na výchozí stanoviště, možné bude i projít celým újezdem napříč.

Vojenský újezd se ruší, armáda tím chce ušetřit. Příslušný zákon už schválil Parlament a podepsal prezident, platit začne od roku 2016. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena právě vyhlášením CHKO.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj jpt








Další články

Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz