19. 6. svátek má Leoš

Hasiči zasahovali na budově příbramské polikliniky kvůli vosám

31. července 2024   (17:05)
Hasiči zasahovali na budově příbramské polikliniky kvůli vosám
foto: pixabay.com / ilustrační foto

Příbramští hasiči dnes zasahovali při likvidaci vosího hnízda na budově příbramské polikliniky. K likvidaci obtížného hmyzu letos vyjíždějí v průměru třikrát více než loni v létě.


Znáte to. Jen co si doma nalijete sladkou limonádu nebo nakrájíte meloun, hned kolem vás alespoň jedna či dvě krouží. Vosích hnízd je letos výrazně více než loni v létě a hasiči tak musejí zasahovat v průměru desetkrát denně. Důvodem je příznivá zima.

Podobnou situaci řešili dnes i příbramští hasiči, když dostali hlášení o vosách na budově polikliniky ve výšce osmi metrů nad zemí ve větrací mřížce pod střechou. „Velitel jednotky potvrdil, že se jednalo o vosí hnízdo ve ventilaci nad okny. Na místo přijel žebřík, ze kterého jsme odmontovali dvě mřížky a hnízda odstranili naším vysavačem,“ popsal pro pribram.cz tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje Jan Sýkora.

Entomolog Aleš Bezděk situaci vysvětluje příznivou, ne příliš studenou zimou. „Letos se zjevně podmínky povedly v zimě, na jaře a během časného léta, takže je vos hodně. Nejenže je dost hnízd, ale vosí kolonie jsou také poměrně početné,“ sdělil pro iDNES.cz odborník z Biologického centra AV ČR.

Lidi i vosy vyhledávají podobná místa. „Vosy mají žízeň, a tak se shromažďují na koupalištích nebo tam, kde jsou sladké limonády a rozpuštěné zmrzliny, doplnil Bezděk. Hasiči však nemají povinnost likvidovat lidem vosí hnízda doma, na zahradě či na soukromém pozemku. Vosy řeší jen na veřejných budovách či prostranstvích jako jsou školy, nemocnice, dětská hřiště či budovy úřadů. Běžní občané jsou odkázáni na služby deratizéra či včelaře.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš … AKTUÁLNĚ Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. … SPORT NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne … AKTUALIZOVÁNO Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč … DOPRAVA Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ /TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet /TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet Jak rozdělat oheň, postavit nouzový přístřešek nebo se orientovat v terénu pomocí … FOTOGALERIE
ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech Projekt ORLOV 2030 představuje dlouhodobou vizi rozvoje lokality Orlov u Příbrami. … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz