25. 4. svátek má Marek

Hasiči z Příbrami vyrazili do Nizozemska

3. listopadu 2021   (09:23)
Hasiči z Příbrami vyrazili do Nizozemska
foto: Vít Novák/ se souhlasem

Březohorští dobrovolní hasiči udržují přátelské vztahy s několika sbory v zahraničí. Spolupráce s hasiči v Hoornu je zatím nejdelší a nejtěsnější. Města Příbram a Hoorn uzavřela partnerství v roce 1992.


Prodloužený víkend na konci října využili březohorští hasiči k cestě za přáteli do nizozemského Hoornu v Severním Holandsku. Mezinárodní spolupráce využívají k prohloubení znalostí a rozšíření zkušeností na poli požární ochrany. Sedm členů výpravy vyrazilo dopoledne ve státní svátek z pražského letiště do Amsterdamu. Tam pohodlně přestoupili na přímý vlak do Hoornu. Na nádraží už na hasiče čekali jejich holandští kolegové. Českým hasičům pomohli s transportem zavazadel, ale hlavně s převozem do půjčovny bicyklů. V Nizozemsku je zcela normální cestování na kole a města jsou tomu dobře přizpůsobena. Po ubytování využili hasiči zbytek dne k projížďce po městě.

Páteční program již byl nabitý. Ráno hasiči nasedli na vlak do Almere. Tam je čekala tříhodinová návštěva muzea PIT Veiligheidsmuseum s výstavou holandské policejní a hasičské historie. Odpoledne se vypravili do města Zaandam, které je známé svými větrnými mlýny, zelenými domy a jako předloha mnoha Monetových obrazů. Zaanse museum nabídlo náhled do historie regionu a repliku továrny na sušenky. Obloha se odpoledne zatáhla a hasiči vyrazili vlakem zpět do Hoornu. Na centrální hasičské stanici v Nieuwe Wal prohlédli garáže, kompletní zázemí, výbavu, oblečení, vedli diskuze o taktice zásahů a sdíleli zkušenosti z historických událostí. Večer se setkali se zástupci pracovní skupiny pro spolupráci mezi městy Příbram a Hoorn.
Na sobotu si naplánovali celodenní cestu parním vlakem a lodí z Hoornu přes Medemblik do města Enkhuizen. Spolek fanoušků železnice zde provozuje železniční trať, která by dnes již jinak neexistovala. Obrovským překvapením cesty bylo setkání s vedoucím vlaku – rodákem z Vídně s českými předky.
V neděli dopoledne se hasiči rozloučili se svými kolegy a odjeli do Amsterdamu. Po krátké procházce městem pokračovali na letiště a zpět do vlasti.

Hasiči se neviděli naposledy. Další společná akce proběhne v září 2022 v Příbrami na Svaté Hoře.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Vít Novák
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Veterinární správa zakázala desítky kojeneckých mlék. Obsahují nebezpečný toxin Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádění více než čtyř desítek mléčných … NEPŘEHLÉDNĚTE Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka Odborného učiliště, Praktické školy a Základní školy Příbram IV Pavlína … ROZHOVOR Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Záchranná stanice v Hrachově zve malé i velké návštěvníky na tajuplnou neděli 26. … NEPŘEHLÉDNĚTE Kolvín v bílém: Brdské bezlesí se proměnilo v jarní pohádku Kolvín v bílém: Brdské bezlesí se proměnilo v jarní pohádku Jaro je v plném proudu a s jeho projevy se potkáváme na každém kroku. Pokud se ale … POZNÁVÁME BRDY Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle … NEPŘEHLÉDNĚTE Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Legendární pražská Lucerna zažila další boxerskou noc, na kterou se jen tak … SPORT Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Obrátili jsme se na realitní kancelář RE/MAX Nova s prosbou o stručné vysvětlení. … PR Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! V Hornickém muzeu opět proběhne akce „Dědo, jak to tenkrát bylo?”, v Brdech se budete … Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých … VIDEO
Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Jsme hrdým mediálním partnerem této akce, která se uskuteční už 19.6. v příbramském …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz