18. 6. svátek má Milan

Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky

26. listopadu 2022   (10:57)
Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky
foto: freepik

Nábytek nebo zařízení bytu se může vznítit od dohořívající svíčky na adventním věnci, která zapálí chvojí, malé děti nebo kočky mohou věnec samy shodit nebo ho stáhnout ze stolu spolu s ubrusem.


Hasiči nabádají k opatrnosti při používání adventních věnců, na kterých se bude letos zapalovat první svíčka tuto neděli. Lidé by měli být obezřetní při výběru věnce v obchodě i při nákupu svíček a dalšího materiálu, pokud si věnec vyrábějí sami. Pozor by měli dávat i na děti a kočky, které mohou věnec s hořící svíčkou shodit. Důležité je mít pod svíčkou nehořlavou podložku. Svíčky na adventních věncích patří k častým příčinám požárů v předvánočním období, upozornil mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Ladislav Holomčík.

Nábytek nebo zařízení bytu se může vznítit od dohořívající svíčky na adventním věnci, která zapálí chvojí, malé děti nebo kočky mohou věnec samy shodit nebo ho stáhnout ze stolu spolu s ubrusem. Rizikové jsou z pohledu hasičů také věnce, které si lidé dělají sami doma. "Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo," upozornil mluvčí.
Holomčík varoval před věnci, jejichž korpus je vyrobený z pilin nebo hoblin. Upozornil na to, že chvojí na věncích časem vysychá a lépe hoří. Vhodné nejsou klasické svíčky do svícnů, protože brzy prohoří. Mluvčí doporučil použít speciální adventní svíčky s voskovou vrstvou, které hoří dlouho. Svíčky mají být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. "V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (například chvojím adventního věnce)," doplnil.
Loni hasiči vyjížděli k 11 takovým případům, což je nejvyšší počet za pět let. Každý rok dochází k požárům vánočních stromků a v několika případech to dojde až tak daleko, že chytne celý byt. Stromek vzplane během několika vteřin a může rychle zapálit další věci jako sedačku nebo záclony. Takový požár už nelze uhasit vlastními silami. Zplodiny hoření navíc poškodí celý byt, který je pak téměř neobyvatelný.

Mezi další typické vánoční a silvestrovské škody patří úrazy elektrickým proudem způsobené nekvalitními elektrickými svíčkami a také vážná zranění od nespolehlivé pyrotechniky často pochybného původu. Pojišťovny zaznamenávají také zvýšený počet škod, u kterých sehrál roli alkohol. Ten ale může být důvodem k odmítnutí vyplacení škody.
Podle průzkumu Emadata.cz nemá pojištění domácnosti uzavřena více než třetina českých domácností. Zejména mladší lidé ho podceňují, lidí do 26 let s pojištěním je jen zhruba polovina. Naopak největší procento lidí s pojištěním domácnosti (77 procent) je ve věkové kategorii nad 55 let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč … DOPRAVA Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ /TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet /TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet Jak rozdělat oheň, postavit nouzový přístřešek nebo se orientovat v terénu pomocí … FOTOGALERIE ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech Projekt ORLOV 2030 představuje dlouhodobou vizi rozvoje lokality Orlov u Příbrami. … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic Každé ráno vstávají ve čtyři, aby pomocí dronů zachránili srnčata před sekačkami. A … ZVÍŘATA Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na … ON-LINE PŘENOS Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými … AKTUÁLNĚ
Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz