29. 4. svátek má Robert




Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky

28. listopadu 2020   (13:37)

Podle předloňského průzkumu České pojišťovny pálí o Vánocích svíčky téměř 90 procent domácností a plamen nechává bez kontroly hořet 18 procent dotázaných.


Hasiči nabádají k opatrnosti při používání adventních věnců, na kterých se bude letos zapalovat první svíčka tuto neděli. Lidé by měli být obezřetní při výběru věnce v obchodě i při nákupu svíček a dalšího materiálu, pokud si věnec vyrábějí sami. Pozor by měli dávat i na děti a kočky, které mohou věnec s hořící svíčkou shodit. Důležité je mít pod svíčkou nehořlavou podložku. Svíčky na adventních věncích patří k častým příčinám požárů v předvánočním období. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Domovy jsou podle mluvčí nyní doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály z umělých vláken, oheň se tak může rychle šířit. "Jen loni v prosinci evidují hasiči 1428 požárů. Ty si vyžádaly 15 lidských životů a 141 lidí se při nich zranilo. V příčinách 'vánočních' požárů vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji na adventních věncích," uvedla Studená.
Nábytek nebo zařízení bytu se může vznítit od dohořívající svíčky na adventním věnci, která zapálí chvojí, malé děti nebo kočky mohou věnec samy shodit nebo ho stáhnout ze stolu spolu s ubrusem. Rizikové jsou z pohledu hasičů také věnce, které si lidé dělají sami doma. "Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo," upozornila mluvčí.
Studená varovala před věnci, jejichž korpus je vyrobený z pilin nebo hoblin. Upozornila na to, že chvojí na věncích časem vysychá a lépe hoří. Vhodné nejsou klasické svíčky do svícnů, protože brzy prohoří. Mluvčí doporučila použít speciální adventní svíčky s voskovou vrstvou, které hoří dlouho. Svíčky mají být v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. "V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (například chvojím adventního věnce)," doplnila.

Podle předloňského průzkumu České pojišťovny pálí o Vánocích svíčky téměř 90 procent domácností a plamen nechává bez kontroly hořet 18 procent dotázaných. Počet nahlášených událostí přibývá právě počínaje adventem. Pojišťovna při odškodnění požáru zjišťuje, zda zdrojem nebyla zapálená svíčka či třeba vonné tyčinky zanechané bez dozoru. Podle závažnosti situace může být kráceno pojistné plnění.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
video: HZS ČR
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb Oheň, západ slunce a vůně chleba z rozpálené pece. Tak budou letos vypadat Čarodějnice … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec... Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec... Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých … VIDEO Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu Na středočeském krajském úřadě a v Oblastní nemocnici Příbram zasahovala v úterý 28. … AKTUÁLNĚ Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Turistická oblast Brdy a Podbrdsko představila v pondělí 27. dubna nový označník na … FOTO Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma V OBI poradí při výběru květin, se substrátem zdarma je i osadí do přinesených nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník V úterý 28. dubna v 16:15 přijala policie oznámení od záchranné služby o nehodě … AKTUALIZOVÁNO Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny V následujících dnech předpovídají meteorologové výrazné ochlazení, které může … AKTUÁLNĚ Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery V příbramské nemocnici dnes dopoledne zasahují detektivové Národní centrály proti … BLESKOVÁ ZPRÁVA Příbram válcuje kraj: Mladý sprinter letí mezi elitu, Bobcats slaví bronz a legenda znovu boduje Příbram válcuje kraj: Mladý sprinter letí mezi elitu, Bobcats slaví bronz a legenda znovu boduje Velká sportovní noc, silné emoce a výsledky, které v Příbrami rozhodně nenechají … SPORT
Hormonální zdraví ovlivňuje víc, než si myslíme. Jaké signály nepodceňovat? Hormonální zdraví ovlivňuje víc, než si myslíme. Jaké signály nepodceňovat? Únava, změny nálady, pokles výkonnosti nebo problémy s váhou – i za těmito obtížemi … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz