Hasiči se připravují na extrémně silný vítr, může dosáhnout i síly vichřice
28. října 2017 (15:33)
V souvislosti s výstrahou ČHMÚ na extrémně silný vítr, platnou pro celou Českou republiku zasedala již dnes odpoledne skupina štábu generálního ředitelství HZS ČR. Ta rozhodla o speciálních opatřeních.
Pracoviště příjmu tísňového volání a operační střediska budou obsazena v plných početních stavech, připravena odbavovat velký nápor volajících a řešit vzniklé mimořádné události. V pohotovosti je celý Záchranný útvar HZS ČR. Zpohotověny jsou sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR pro výdej humanitárního materiálu, pro poskytnutí nouzového ubytování, lehátek, přikrývek a podobně. V pohotovosti jsou i všechny stanice HZS ČR v republice a jsou připraveni okamžitě posílit početní stavy hasičů ve výjezdu. Stejně tak i dobrovolní hasiči.
Nejhorší situace se očekává od sobotního večera do nedělního poledne. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou, umí si tak velmi profesionálně s nepřízní počasí poradit. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy.
Co dělat při silném větru
Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
Nejhorší situace se očekává od sobotního večera do nedělního poledne. Hasiči jsou na takovéto mimořádné události připraveni a řádně školeni, procházejí speciálním výcvikem pro práci s motorovou pilou, umí si tak velmi profesionálně s nepřízní počasí poradit. Nejčastěji odstraňují popadané stromy, větve nebo zabezpečují poškozené střechy.
Co dělat při silném větru
Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
- Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry
- Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
- Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
- Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
- Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
- Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
- NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
- NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
- UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku
Náš zpravodajský tým bude sledovat situaci na celém okrese a aktuálně přinášet informace. Pokud budete svědky nějaké vážnější situace, můžete nás kontaktovat na tel. čísle 800 152 151.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: HZS ČR
autor: JP
Další články
Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinců v příkopu, na místo letěl i vrtulník
K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit
Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To …
NÁZOR
Policie pátrá po muži z Bohostic. Odešel z domova a dosud se nevrátil
Policisté vyhlásili pátrání po devětačtyřicetiletém Dominiku Šnejdrovi z Bohostic na …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst
Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 …
AKTUÁLNĚ
Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo
Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno …
AKTUÁLNĚ
V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma
Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show
Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé …
FOTOGALERIE
Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony
Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu.
Zatímco minulý víkend město bojovalo …
VIDEO
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ




