30. 11. svátek má Ondřej
Hasiči procvičují zásahy při simulovaných požárech výškových budov

21. listopadu 2021   (17:21)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka

Na problematiku zásahů ve výškových budovách se budou hasiči zaměřovat i nadále. Největší problém spatřují v příjezdových komunikacích či zabezpečovacích systémech jednotlivých domů.


Během října se uskutečnilo v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech několik cvičení profesionálních hasičů zaměřených na požáry výškových budov. Cílem těchto cvičení bylo prověření hasičů při rozvinutí hadicového vedení do poschodí a zajištění dveří do konkrétního bytu. Důležitou součástí byla i prověrka průjezdnosti příjezdových komunikací k objektům a následné ustavení požární techniky. Zde hasiči podle ředitele Územního odboru HZS Příbram Tomáše Horváta spatřují největší problém.

I když panelové domy vypadají zvenku velice podobně, každý z vybraných domů měl svá odlišná specifika, která vznikla v průběhu užívání. Proto se vždy po cvičení hasiči seznámili s daným objektem. Ředitel připomněl nedávné události v Prešově či Bohumíně, při kterých došlo k požáru výškových budov. „Snažíme se být i na takhle rozsáhlé požáry připraveni,“ řekl pribram.cz Horvát.
„Hasební práce nám zpravidla komplikují špatné přístupy. Vlastníci bytových jednotek velice často instalují různé čipy nebo zabezpečovací systémy. V některých domech jsou také uzavřené jednotlivé části pater, které v případě požáru brání dostupnosti únikových cest, pak může dojít k fatálním následkům,“ vysvětlil Horvát.
Ředitel dále zmínil, že v případě budovy vyšší než 22,5 metru by měla být osazena nucená ventilace. „Standardem by měly být také protipožární dveře v jednotlivých patrech, což se v současnosti příliš nedodržuje. Každé společenství vlastníků by muselo vydat investice v řádech statisíců, a to se jim často nechce. Neříkám, že je to tak ve všech domech, ale v drtivé většině ano. Bylo by dobré, aby se o tomto problému mluvilo,“ upozornil.

Dalším zásadním problémem jsou příjezdové komunikace, které jsou v některých případech nevyhovující. Zaparkovaná auta jsou nejen podél silnice, ale někdy i v křižovatkách. Hasiči mnohokrát upozorňovali, že pro bezpečný průjezd techniky potřebují alespoň tři metry. „Snažíme se s vedením Příbrami tento problém diskutovat a musím říci, že se nám to v rámci možností daří prosadit. Tristní situace je ale stále u výškové budovy v ulici Riegerova (zde se již projednávají změny v dopravně-inženýrských změnách_poznámka autora) nebo v okolí křížových domů v Čechovské. Problémových lokalit z hlediska průjezdnosti je v Příbrami ale více. Například v ulicích Generála Kholla nebo v Družstevní, ale zde je již problém řešen. V ulici Družstevní brzy vzniknou odstavné plochy pro vozidla,“ dodal Horvát.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz