Hasiči pomáhali zachránit hladové a podchlazené jiřičky
16. září 2024 (09:00)
foto: pribram.cz / Karel Hutr (Vlaštovky na hnízdě)
V deštivých a chladných víkendových dnech někteří lidé zažili nevídanou návštěvu. Na jejich domy nebo přímo do bytů jim nalétly vysílené a podchlazené jiřičky. Výjezdy kvůli oslabeným a promočeným opeřencům mají v těchto dnech ochranáři po celé republice, Příbramsko není výjimkou.
Nejde jen o jiřičky. Ve stanici pro zraněná zvířata Ochrany fauny v Hrachově skončily v posledních dnech i jiné druhy opeřenců. Ptáci v tomhle počasí namoknou, prochladnou a pak hladoví. Když budou mít štěstí, deštivé počasí skončí dřív, než uhynou hlady. Ti šťastnější skončí včas v rukách zkušených ochránců přírody v některé ze záchranných stanic. Napilno mají v těchto dnech i ve stanici Ochrany fauny v Hrachově.
Vytrvalé deště znepříjemňují život jiřičkám, ale i vlaštovkám, které nemají potravu. „Od soboty přijímáme velké množství vysílených jedinců, kterým ale nedokážeme moc pomoci. Jiřičky a vlaštovky se stahují kamkoliv, kde se schovají před deštěm, nerušte je, to je to nejvíc co pro ně teď můžete udělat. Držte jim palce,“ informoval ředitel Ochrany fauny Pavel Křížek s tím, že od rána nevylezli z automobilů a neustále jezdí pro různá zvířátka a hlavně ptáky.
Kvůli jiřičkám byly dokonce o víkendu manévry v Dobříši. Více jak 100 jiřiček využilo pootevřeného okna a vlétly do bytu v Dobříši. V sobotu pak na Mírovém náměstí v Dobříši proběhl odchyt tisícovky mokrých a zcela vysíleních jiřiček, které v hejnech nestihly odletět za teplem. „Schovaly se na římsách u domu čp. 106 a u domu MěÚ Dobříš, kde sídlí stavební úřad. Odsud už někteří ptáčci padají dolů na chodník mrtví,“ uvedla Alena Kovaříková, zástupce velitele Městské policie Dobříš. „Velký dík náleží dobrovolným a profesionálním hasičům, kteří pomáhali s odchytem a na místě řídila dopravu městská policie,“ dodala Kovaříková.
Kvůli jiřičkám byly dokonce o víkendu manévry v Dobříši. Více jak 100 jiřiček využilo pootevřeného okna a vlétly do bytu v Dobříši. V sobotu pak na Mírovém náměstí v Dobříši proběhl odchyt tisícovky mokrých a zcela vysíleních jiřiček, které v hejnech nestihly odletět za teplem. „Schovaly se na římsách u domu čp. 106 a u domu MěÚ Dobříš, kde sídlí stavební úřad. Odsud už někteří ptáčci padají dolů na chodník mrtví,“ uvedla Alena Kovaříková, zástupce velitele Městské policie Dobříš. „Velký dík náleží dobrovolným a profesionálním hasičům, kteří pomáhali s odchytem a na místě řídila dopravu městská policie,“ dodala Kovaříková.
foto: MP Dobříš (Jiřičky na římse domu v Dobříši)
Jiřičky se touto dobou běžně připravují k odletu na jih. Mnozí ptáci podle ornitologů mohou být už na cestě a ty, co ještě zůstali, čeká zkouška přežití. Jak můžeme jiřičkám pomoci? Jiřička se živí lovem létajících bezobratlých a současné chladné počasí snižuje možnost ulovit si potravu. Ptáci proto musí vydržet o hladu. Neznamená to, že musí zemřít, ale důležité je, aby se zbytečně nevysilovali letem. Proto bychom je neměli zbytečně plašit. Jiřičky, ale i vlaštovky a také rorýsi jsou uzpůsobeni tomu, že několikrát v roce prostě přijde podobné nepříznivé počasí a oni tuto nouzi umí překonat. Proto vlaštovky a jiřičky nechme v klidu odpočívat někde pod střechou na římse nebo na hnízdě, kde se choulí k sobě, aby se vzájemně ohřály. Tito ptáci potřebují naši pomoc v případě, že je najdete vysílené na zemi. To se stalo i v Dobříši, kde jiřičky už začaly padat k zemi vysílené, ale bohužel i mrtvé.
foto: MP Dobříš (Záchrana jiřiček za pomoci dobrovolných i profesionálních hasičů)
Pokud najdete oslabené jedince, volejte nejbližší záchranou stanici v okrese. Její pracovníci si pro opeřence přijedou a postarají se o něho. Pro příbramský okres funguje již zmíněná záchranné stanice v Hrachově na pohotovostní mobilu 603 259 902.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr
Související
•Hasiči dnes zachraňovali muže, který si šel zaplavat do Vltavy
•Ve Středočeském kraji zasahovali v noci hasiči kvůli větru i povodním
•Situace na Příbramsku: Nižší intenzita srážek mírní obavy, voda začíná opadat
Další články
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ
Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu
Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva …
DOPRAVA
Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
KULTURA
Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony
Město Příbram zahajuje první etapu rozsáhlých úprav městského hřbitova na Hvězdičce. …
POLITIKA
Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport
Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro
Obrovský úspěch slaví příbramský klub Oxygen. Jeho závodnice se vrátily z mistrovství …
SPORT
Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu.
Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče.
Věda ale ukazuje, že skutečný …
LIFESTYLE
Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková
Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové …
SPORT




