22. 6. svátek má Pavla

Gorilka Mobi oslaví v sobotu první narozeniny

4. ledna 2025   (09:30)
Gorilka Mobi oslaví v sobotu první narozeniny
foto: Petr Hamerník, Zoo Praha se souhlasem / Gorilka Mobi

Ve čtvrtek 2. ledna uplynul jeden rok, co se v nové rezervaci Dja v Zoo Praha narodilo první mládě gorily nížinné – samička Mobi. Ta je navíc vnučkou slavné Moji.


Zoologická zahrada zve veřejnost na narozeniny roční gorilky v sobotu 4. ledna. Samozřejmě je pro ni připraven zajímavý dárek, který dostane v 15 hodin.


„Mobi je stále sebejistější a je radost ji pozorovat, jak se pohybuje po parkosech či po lanech nebo jak se škádlí s guerézami,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Často si podle ředitele hraje se svou o čtvrt roku mladší sestrou Gaiou. "Snadno ji však poznáte nejen díky tomu, že je větší, ale i podle ‚účesu‘. O ten se jí postarala matka Duni tím, že jí vytrhala chloupky až vysoko nad čelo," prozradil Miroslav Bobek.
Jméno mláděti před rokem navrhly děti z kamerunského městečka Somalomo, kde Zoo Praha už dvanáct let díky ochranářskému projektu Toulavý autobus vzdělává místní děti o výjimečnosti tamní přírody. Mobi v překladu z tamního dialektu badjoué znamená „dědička“.

„Narození Mobi bylo i vyvrcholením chovatelského úsilí, protože jsme měsíce předtím trénovali s gorilami náročný přesun do nového pavilonu. Z úspěšného seznámení Duni a Kisuma, později skvělé dynamiky celé gorilí rodiny a následně dvou bezproblémových porodů se tak stala zasloužená odměna naší práce,“ říká hlavní chovatel primátů Martin Vojáček.

Přestože Mobi stále pije mateřské mléko, zvládne si už pochutnat i na měkčí zelenině, okurce, cuketě nebo lilku. S tvrdší kořenovou zeleninou si zatím její zoubky poradit neumí. Projevuje také velký zájem o dění kolem sebe i o chovatele. „Ráda by už od nás přijímala potravu z ruky. To učíme v zázemí všechny gorily v rámci veterinárního tréninku. Její matka Duni je však velmi ochranitelská, a tak Mobiny pokusy většinou záhy ukončí a přitáhne své mládě zpět do svého náručí,“ vysvětluje Martin Vojáček.

Program sobotních oslav:
10.00–13.00 - Komentovaná setkání u goril každou celou hodinu (Rezervace Dja)
15.00 - Předání enrichmentového prvku gorilám (Rezervace Dja)
10.00–16.00 - Informační a herní stanoviště, kde se seznámíte s historií chovu goril v zoo, poznáte projekt na ochranu (nejen) goril ve střední Africe a v kreativním stanovišti můžete vytvořit přání pro Mobi


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Zoo Praha se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala … AKTUALIZOVÁNO Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou … SPORT U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. … AKTUALIZOVÁNO Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži … ROZHOVOR /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od … AKTUALIZOVÁNO Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních … NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz