Geopark Barrandien je národním geoparkem: Vyvrcholily několikaleté snahy Ekologického centra Orlov
27. září 2020 (09:18)
foto: pribram.cz, MVDr. Luboš Gardoň
Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak stává největším národním geoparkem České republiky.
Při slavnostním ceremoniálu pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslova Pokorná Jermanová knihu Krajem Joachima Barranda a Správa chráněné krajinné oblast Brdy při té příležitosti otevřela novou naučnou stezku Jordán.
Geopark je geologicky cenným územím, kde se místní obyvatelé spolu se státními, neziskovými i soukromými organizacemi podílejí na aktivitách podporujících rozvoj oblasti i zvyšování návštěvnosti a vzdělanosti, národním geoparkem se pak stávají ty geoturisticky nejlepší z nich.
„Těší mě, že geopark Barrandien získal statut „národního geoparku“. Svou rozlohou se stal největším a také nejrozmanitějším národním geoparkem České republiky. Troufl bych si říci, že geologická rozmanitost území Barrandienu ho předurčuje k zápisu na seznam globálních geoparků UNESCO, rozhodně je ale klenotem české geologie a paleontologie,“ hodnotí ministr životního prostředí Richard Brabec.
Národní geopark Barrandien ve spolupráci s partnery a dalšími subjekty připravuje celoročně širokou nabídku aktivit vhodných pro všechny věkové skupiny. „Návštěvníkům a turistům nabízí spoustu zajímavých a atraktivních míst k poznání jak přírody, tak geologické historie i současnosti. Zároveň povzbudí zájem obyvatel o poznávání geologického vývoje a dalších přírodních fenoménů krajiny, ve které žijí, a k zapojení se do činností geoparku,“ říká předsedkyně Rady národních geoparků ČR Martina Pásková.
Geopark si klade za úkol propojit všechny zájemce o prezentaci geologického dědictví Barrandienu. „Spustili jsme proto společně se spolupracujícími školami projekt Geoškol Národního geoparku Barrandien, který umožní poznání geologické historie netradiční a zážitkovou formou,“ uvádí ředitel geoparku Luboš Gardoň.
Při slavnostním setkání ministra životního prostředí a hejtmanky Středočeského kraje v Domě NATURA v Příbrami proběhl i křest knihy „Krajem Joachima Barranda: Cesta do pravěku země české“ autorů Václava Cílka, Zdeňky Sůvové a Jana Turka. „Kniha je dalším titulem, který Středočeský kraj vydal a představuje v ní své přírodní krásy. Poutavou formou seznamuje s územím Barrandienu, jeho geologickým a demografickým vývojem,“ uvedla při křtu knihy hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.
foto: pribram.cz, MVDr. Luboš Gardoň
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
MVDr. Luboš Gardoň
MVDr. Luboš Gardoň
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku
Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …
Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír
Na Svaté Hoře se v pondělí 2. února odehrála neobvyklá a emotivní událost. Delegace z …
Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle
Výuka na Základní škole na Březových Horách dostává zcela nový rozměr. Díky finanční …
Školství
Kriminalita na Příbramsku narostla. Přibývá kyberpodvodů i krádeží v obchodech
Jak je na tom kriminalita přímo v našem okrese? Na to vám odpoví následující policejní …
Střídání stráží v příbramské věznici
Po pětiletém působení na pozici ředitele věznice na Rakovnicku se do Věznice Příbram …
Krajští kriminalisté vyšetřují "otcovraždu". Tělo našli krminalisté ve značném stavu rozkladu
Středočeští kriminalisté řeší od 28. ledna násilný trestný čin v Osově na Berounsku. V …
Zákulisí Četnických humoresek: hvězdy seriálu v Příbrami
O víkendu 21. a 22. února dorazí do Příbrami hvězdy Četnických humoresek i odborníci …
Kultura
Ve Středočeském kraji se něco děje s nemocemi. Čísla vás překvapí
Ve Středočeském kraji pokračuje chřipková sezóna, ale nejnovější data přinášejí …
Kniha Fenomén zalánská madona je v prodeji
Zhruba v polovině ledna začal tisk katalogu k výstavě Fenomén zalánská madona. Všechny …
Policie zveřejnila čerstvá data. Kriminalita mění tvář, Příbram zůstává mezi nejzatíženějšími
Celková kriminalita ve Středočeském kraji v roce 2025 opět mírně poklesla. Policie …






