Galerie představí středověké Ernestinum ve virtuální realitě a dílo Jiřího Kobra
5. prosince 2023 (13:00)
foto: Galerie Františka Drtikola Příbram
Vernisáž nové výstavy se za účasti sochaře a řezbáře Jiřího Kobra uskuteční ve středu 6. prosince. Současně bude uveden projekt, díky němuž návštěvníci zažijí předpokládanou podobu Zámečku-Ernestina z doby Arnošta z Pardubic.
Na závěr roku přichystala Galerie Františka Drtikola dvě umělecké události, jejichž vernisáž se koná ve středu 6. prosince od 17.00. Interdisciplinární projekt představí budovu Zámečku-Ernestina, v níž galerie sídlí, v její středověké podobě. Současně bude uvedena výstava řezbáře, sochaře, restaurátora a grafika Jiří Kobra.
Projekt Středověké Ernestinum v sobě prolíná historii, výtvarné umění, architekturu a virtuální realitu. „Druhou nejstarší budovu v Příbrami zažijete v předpokládané podobě z doby Arnošta z Pardubic. Interiér středověké tvrze ve virtuální realitě vytváří na základě odborných podkladů Věry Smolové a Michala Profanta Vojtěch Radakulan,“ uvádí Galerie Františka Drtikola Příbram. Autorem hudby k virtuální realitě je Ba:zel.
Součástí výstavního projektu ve druhém patře galerie je i nově vytvořená zástěna gotického arkýře Dveře od Jiřího Kobra. Doprovodné akce zahrnují přednášku Věry Smolové na téma Adventní setkání s Arnoštem z Pardubic (12. prosince od 17.00), v lednu a únoru se koná program pro školy.
Na samostatné výstavě Jiřího Kobra nazvané Ještě uvidíte v prvním patře kolorované dřevěné plastiky vycházející z křesťanské ikonografie a barevné dřevoryty na papíře či plátně. Výstavy potrvají do 25. února, kurátorem je Jan Freiberg.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Vánoční pohádkové poklady české kinematografie vedou do středních Čech
•Domácí adventní atmosféra a šichta na Štědrý na den. Hornické muzeum vás vrátí o století zpět
•Galerii Františka Drtikola povede Magda Danel
Další články
Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient
Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů …
ZDRAVOTNICTVÍ
Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo.
Toužili jste někdy po modrých, zelených nebo prostě jiných očích, než jaké máte od …
Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality
Rychlost a kvalita internetu v Příbrami se může lišit dům od domu. Někde vede optika, …
Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy
Končící zima vyjde středočeské silničáře dráž než minulá. Náklady na zimní údržbu …
DOPRAVA
Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe
Divadlo A. Dvořáka Příbram přichází s novou inscenací současného autora Michaela …
KULTURA
Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy
Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V …
ANKETA
Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“
Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní …
ROZHOVOR
Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor
Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd
Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované …
POZNÁVÁME BRDY
Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu
Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském …
VIDEO




