Galerie Františka Drtikola vystaví malby Sofie Švejdové
8. března 2025 (11:20)
foto: Nikola Ramešová, zdroj: GFD Příbram
Výstavu Nosná zeď můžete navštívit od 12. března do 8. května. Její součástí bude i doprovodný program s komentovanými prohlídkami a výtvarnou dílnou.
V únoru ji mohli návštěvníci příbramské galerie sledovat při práci, od března si její malby prohlédnou na nové výstavě Nosná zeď. „Malířka Sofie Švejdová patří k nejvýraznějším talentům generace třicátníků českých výtvarných umělců, přesahuje tradiční hranice malby a vytváří vizuální zážitek vrstvením barev v dynamických velkoformátových kompozicích i subtilních výpovědích na papír,“ představuje umělkyni, jejíž díla Galerie Františka Drtikola vystaví od 12. března do 8. května, ředitelka instituce Magda Danel.
Sofie Švejdová absolvovala Střední uměleckou školu designu v Praze, stáž na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách a v roce 2014 završila studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliérech malby Stanislava Diviše a Jiřího Černického. Sólově vystavovala v mnoha galeriích v České republice a také v Jiri Svestka Gallery Berlin, její práce byly součástí řady skupinových výstav.
Příbramskou výstavou Nosná zeď se dostává k další etapě své tvorby. „Kristovská léta u ní přinášejí transformaci spíše obsahovou; formou, i přes její vývoj, zůstává konzistentní. Sofie sahá po zdánlivě banálních inspiracích, které ji bezprostředně obklopují v každodenním životě. Otázky, které intenzivní malbou klade, jsou ale fundamentální,“ uvádí Magda Danel, která je rovněž kurátorkou výstavy.
foto: Filip Beránek, zdroj: GFD Příbram
V Příbrami mohli zájemci vidět umělkyni, jejímž malířským náčiním jsou prsty, zblízka při tvorbě technikou oleje na papíře. Prezentovala ji během otevřeného ateliéru, který se v galerii konal po několik dní v únoru. Vytvořené dílo bude také součástí výstavy. Vernisáž se v příbramské galerii uskuteční ve středu 12. března od 18.00.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C
Po chladnějším a deštivějším začátku týdne čeká Českou republiku výrazná změna počasí. …
POČASÍ
Armáda získá v Jincích nový bytový komplex. Za 274 milionů korun nabídne zázemí pro desítky vojáků
Ministerstvo obrany pořizuje v Jincích moderní bytový komplex se 76 bytovými …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Opálená kůže není zdraví. Je to poškození.“ Lékaři varují, že mýtus o krásném bronzu pořád přežívá
Opálená kůže byla dlouhé roky symbolem zdraví, dovolené, pohody a „dobré kondice“. …
LIFESTYLE
Kamion vjel na D4 do uzavřeného úseku a visí z mostu nad tratí, na místo jede obří jeřáb
Dramatické chvíle zažívají od nedělního poledne záchranáři a hasiči na dálnici D4 u …
AKTUALIZOVÁNO
Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě
Kočka divoká, jedna z nejvzácnějších šelem české přírody, se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online
Od 1. července spustila Státní veterinární správa (SVS) nový Klientský portál (KLIP), …
AKTUÁLNĚ
U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu
Řidiči využívající dálnici D4 a mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) Lety musí od pondělí 6. …
AKTUÁLNĚ
Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha
Příbramská judistka Tereza Bodnárová prožívá mimořádně úspěšné období. V květnu …
SPORT
Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic
Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od …
AKTUÁLNĚ
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ




