25. 6. svátek má Ivan

Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

28. května 2019   (11:53)
Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

Výstava autorových grafik a knižních ilustrací potrvá do 14. července


Dne 6. června se v Galerii Františka Drtikola od 17 hodin koná vernisáž výstavy Jan Čáka - grafika, knižní ilustrace.  Výstava byla připravena k umělcovým nedožitým devadesátinám a  je ohlédnutím za rozsáhlým dílem tohoto příbramského výtvarníka a spisovatele, jehož tvorbu ovlivňovala jeho láska k přírodě a české krajině.

Inspirací mu bylo Příbramsko se svými hornickými tradicemi, brdské lesy a Vltava před vybudováním přehrad

Čáka se narodil 12. června 1929 v Praze. Všichni jeho předci ale pocházeli z Příbrami, kam se rodina v roce 1941 vrátila. V poválečných letech vystudoval Státní grafickou školu v Praze, obor užitá grafika a knižní ilustrace. Po absolvování školy a vykonání základní vojenské školy nastoupil roku 1953 jako kartograf u Uranových dolů Příbram.

Vydal přes tři desítky knih a drobnějších publikací 
Ilustrace zmizelých příbramských míst i starých hornických tradic ožívají v knize  Kráčím starou Příbramí, kterou doplnil o své osobní vzpomínky. V následně vydané knize Zmizelá Příbram starou flexaretou jsou jeho ilustrace nahrazeny vlastními fotografiemi. Studium v archivech a muzeích přivedlo autora k zájmu o vesnice a města lemující pohoří Brd. Tak vznikla kniha Od městečka k městu, doplněná množstvím obrazového materiálu a ilustrací.

Významná místa Brd jako Tok, Padrť nebo Kolvín popisuje ve svém díle Střední Brdy -krajina neznámá. Dotýká se všeho, co se s místy pojí – s pověstmi i přírodními ukazateli, také píše o lidech, kteří zde žili.

Pro 13 obcí na Podbrdsku navrhl obecní znaky a prapory, podle jeho návrhů byla vyražena řada medailí, významně se zasloužil také o rozvoj skautingu.

Je autorem nástěnné malby v zasedací místnosti příbramské radnice
V jeho dílech převládá ne příliš známá vyškrabovací technika, používal rovněž mědirytinu nebo dřevoryt. 

Jan Čáka zemřel 2. září 2018 v příbramské nemocnici ve věku 89 let.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto Galerie Františka DrtikolaDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz