17. 9. svátek má Naděžda

Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

28. května 2019   (11:53)
Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

Výstava autorových grafik a knižních ilustrací potrvá do 14. července


Dne 6. června se v Galerii Františka Drtikola od 17 hodin koná vernisáž výstavy Jan Čáka - grafika, knižní ilustrace.  Výstava byla připravena k umělcovým nedožitým devadesátinám a  je ohlédnutím za rozsáhlým dílem tohoto příbramského výtvarníka a spisovatele, jehož tvorbu ovlivňovala jeho láska k přírodě a české krajině.

Inspirací mu bylo Příbramsko se svými hornickými tradicemi, brdské lesy a Vltava před vybudováním přehrad

Čáka se narodil 12. června 1929 v Praze. Všichni jeho předci ale pocházeli z Příbrami, kam se rodina v roce 1941 vrátila. V poválečných letech vystudoval Státní grafickou školu v Praze, obor užitá grafika a knižní ilustrace. Po absolvování školy a vykonání základní vojenské školy nastoupil roku 1953 jako kartograf u Uranových dolů Příbram.

Vydal přes tři desítky knih a drobnějších publikací 
Ilustrace zmizelých příbramských míst i starých hornických tradic ožívají v knize  Kráčím starou Příbramí, kterou doplnil o své osobní vzpomínky. V následně vydané knize Zmizelá Příbram starou flexaretou jsou jeho ilustrace nahrazeny vlastními fotografiemi. Studium v archivech a muzeích přivedlo autora k zájmu o vesnice a města lemující pohoří Brd. Tak vznikla kniha Od městečka k městu, doplněná množstvím obrazového materiálu a ilustrací.

Významná místa Brd jako Tok, Padrť nebo Kolvín popisuje ve svém díle Střední Brdy -krajina neznámá. Dotýká se všeho, co se s místy pojí – s pověstmi i přírodními ukazateli, také píše o lidech, kteří zde žili.

Pro 13 obcí na Podbrdsku navrhl obecní znaky a prapory, podle jeho návrhů byla vyražena řada medailí, významně se zasloužil také o rozvoj skautingu.

Je autorem nástěnné malby v zasedací místnosti příbramské radnice
V jeho dílech převládá ne příliš známá vyškrabovací technika, používal rovněž mědirytinu nebo dřevoryt. 

Jan Čáka zemřel 2. září 2018 v příbramské nemocnici ve věku 89 let.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto Galerie Františka DrtikolaDalší články

Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53) Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce Úřady odmítly omezit rychlost v centru obce Kamýk nad Vltavou, nesouhlasí ani s vyznačením přechodů pro chodce V centru obce je komunikace zúžena a je bez chodníku, lidé tedy musí vždy sejít na vozovku. Omezení rychlosti je však podle úřadů zbytečné 17. září 2019   (06:13) Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz