13. 8. svátek má Alena
Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

28. května 2019   (11:53)
Galerie Františka Drtikola připravuje výstavu k nedožitým devadesátinám Jana Čáky

Výstava autorových grafik a knižních ilustrací potrvá do 14. červenceDne 6. června se v Galerii Františka Drtikola od 17 hodin koná vernisáž výstavy Jan Čáka - grafika, knižní ilustrace.  Výstava byla připravena k umělcovým nedožitým devadesátinám a  je ohlédnutím za rozsáhlým dílem tohoto příbramského výtvarníka a spisovatele, jehož tvorbu ovlivňovala jeho láska k přírodě a české krajině.

Inspirací mu bylo Příbramsko se svými hornickými tradicemi, brdské lesy a Vltava před vybudováním přehrad

Čáka se narodil 12. června 1929 v Praze. Všichni jeho předci ale pocházeli z Příbrami, kam se rodina v roce 1941 vrátila. V poválečných letech vystudoval Státní grafickou školu v Praze, obor užitá grafika a knižní ilustrace. Po absolvování školy a vykonání základní vojenské školy nastoupil roku 1953 jako kartograf u Uranových dolů Příbram.

Vydal přes tři desítky knih a drobnějších publikací 
Ilustrace zmizelých příbramských míst i starých hornických tradic ožívají v knize  Kráčím starou Příbramí, kterou doplnil o své osobní vzpomínky. V následně vydané knize Zmizelá Příbram starou flexaretou jsou jeho ilustrace nahrazeny vlastními fotografiemi. Studium v archivech a muzeích přivedlo autora k zájmu o vesnice a města lemující pohoří Brd. Tak vznikla kniha Od městečka k městu, doplněná množstvím obrazového materiálu a ilustrací.

Významná místa Brd jako Tok, Padrť nebo Kolvín popisuje ve svém díle Střední Brdy -krajina neznámá. Dotýká se všeho, co se s místy pojí – s pověstmi i přírodními ukazateli, také píše o lidech, kteří zde žili.

Pro 13 obcí na Podbrdsku navrhl obecní znaky a prapory, podle jeho návrhů byla vyražena řada medailí, významně se zasloužil také o rozvoj skautingu.

Je autorem nástěnné malby v zasedací místnosti příbramské radnice
V jeho dílech převládá ne příliš známá vyškrabovací technika, používal rovněž mědirytinu nebo dřevoryt. 

Jan Čáka zemřel 2. září 2018 v příbramské nemocnici ve věku 89 let.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto Galerie Františka Drtikola

Další články

Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují každoročně, loni při ní v rámci celé republiky zkontrolovaly na 7500 aut a zjistily na 3200 přestupků. 12. srpna 2020   (18:05) Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Doprava na silnici I/4 byla částečně omezena. 12. srpna 2020   (15:26) Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI U třiceti procent odebraných vzorků zmrzlin byly bakterie typu salmonel. 12. srpna 2020   (14:20) V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Policisté i kriminalisté z Písecka a Příbramska spolupracovali na objasnění případů majetkové trestné činnosti. Skupina tří mužů měla krást a škodit opakovaně ve firmách v Tochovicích a v obcích Lety a Chrást. 12. srpna 2020   (11:44) Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Oproti loňsku se průměrná doba zvedla o 16 minut. 12. srpna 2020   (11:36) Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21)
Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz