4. 8. svátek má Dominik




František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul

15. ledna 2022   (15:10)
Dalších 8 fotografií v galeriiFrantišek Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul
foto: archiv Podbrdského muzea/Adolf Růžička

Ještě nedávno se o Františku Blažkovi moc nevědělo. Byl totiž neidentifikovanou tváří na fotografiích z počátku minulého století. Díky iniciativě Rožmitálských se však o tomto zajímavém člověku dovídáme více.


František Blažek se narodil 3. října 1867 v Borovanech u Milevska do rodiny Jana Blažka a jeho manželky Marie, rozené Bouškové. Jeho jediný sourozenec, mladší bratr Jan, zemřel v dětském věku.

Vystudoval v Táboře a v roce 1882 vstoupil do služby pražského arcibiskupství. Jeho první praxí byla pozice lesního praktikanta v Týně nad Vltavou. Po třech letech úspěšně složil zkoušky z lesnictví a myslivosti. Do Rožmitálu přestoupil v roce 1890 jako lesník do polesí Roželov, které spadalo pod rožmitálský velkostatek. Po návratu ze studií z Bělé pod Bezdězem v roce 1897 složil zkoušku pro samostatné lesní hospodáře a o rok později autorizační zkoušku pro civilní geometry.


V roce 1898 přestoupil s hodností lesního a civilního geometra na velkostatek Červená Řečice u Pelhřimova. Jeho studie a píle se vyplatily a v roce 1904 získal titul nadlesního. Působil v obvodech v Červené Řečici, Onšově a Novém Rychnově.

V dalších letech předsedal okresní správní komisi v Pelhřimově a v Rožmitále pod Třemšínem byl členem městské rady. V květnu 1920 byl přijat do správy arcibiskupského velkostatku v Rožmitále. Zde během svého působení získal titul lesního rady a ředitele a od papeže Pia IXX. mu byl udělen rytířský řád svatého Silvestra.
Později se Jan Blažek věnoval lesům v jižní části Brd, ale i jako delegát působil v lesních správách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Na všech velkostatcích se činil v oblastech zařízení a pěstění lesů. Tehdy také sváděl boj proti mnišce, nočnímu motýlovi, jehož larvy poškozují smrkové a borové lesy. Úspěšně také obnovoval staré porosty vysazováním buků a jedlí.

S manželkou Vilemínou, rozenou Haschkeovou pocházející z Rožmitálu, měl tři děti. V roce 1899 se jim narodila dcera Nina, která se stala profesorkou hudby v Praze. V roce 1900 pak syn Jan, který se stal architektem a nejmladším dítětem byl František, který se narodil v roce 1903. Toho osud zavál k pediatrii a pedagogice.

Fotogalerie

František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (1) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (2) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (3) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (4) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (5) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (6) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (7) František Blažek: Lesník z Rožmitálu, kterému papež udělil rytířský titul (8)

foto: Magdaléna Blažková se svolením

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jan Máša








Další články

Tropických dnů v Česku rychle přibývá. Kritické jsou průtoky na českých řekách Tropických dnů v Česku rychle přibývá. Kritické jsou průtoky na českých řekách Česká republika se ocitá v silné a dlouhé vlně veder. Pokračující úmorná vedra podle … AKTUÁLNĚ Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí Magický večer pod hvězdami: Lesní divadlo Skalka ožije Erbenovou Kyticí Milovníci divadla i české klasiky se mohou těšit na výjimečný kulturní zážitek. V … KULTURA Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) spouští v testovacím režimu … AKTUÁLNĚ Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale … NEPŘEHLÉDNĚTE HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje … PR Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u … AKTUALIZOVÁNO Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, … AKTUALIZOVÁNO Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. … AKTUÁLNĚ Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni. Už od 12. srpna … AKTUÁLNĚ
Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz