16. 4. svátek má Irena




Fotograf Jiroušek bude besedovat o focení z motorového padáku

19. ledna 2017   (17:58)
Fotograf Jiroušek bude besedovat o focení z motorového padáku
foto: pribram.cz

Beseda se uskuteční příští pátek od 18 hodin v Domě Natura.



Jaké zážitky a dobrodružství s sebou přináší focení krajiny z motorového padáku? O tom bude v pátek 27. ledna 2017 od 18 hodin besedovat s promítáním fotografií příbramský fotograf Jiří Jiroušek v Kongresovém sále zdejšího Domu Natura v Plzeňské ulici (bývalá budova České pojišťovny). Právě zde je od prosince výstava jeho velkoplošných fotografií s názvem Nebeské Česko.

„Fotografie Jiřího Jirouška jsou opravdu nádherné a unikátní. Létá od roku 1994 a od té doby i fotografuje,“ uvedl Vladimír Král, ředitel Ekologického centra Orlov, o.p.s., jehož je Dům Natura součástí. „Zahajujeme tím cyklus přednášek a besed se zajímavými lidmi, kterými chceme ještě více zpestřit činnost i nabídku Domu Natura veřejnosti,“ řekl Vladimír Král. Vstupné na besedu s Jiřím Jirouškem je 50 korun. Účastníci si ale budou moci zároveň prohlédnout i všechny expozice Domu Natura zdarma.

Jiří Jiroušek se narodil v květnu 1975. Focení je jeho vášeň, koníček. Není to jeho obživa. „Shůry vypadá země jinak. Slunce za časté pomoci mlhy a mraků maluje úžasné obrázky,“ řekl.

Zamiloval si Vltavu. Je podle něj nádherná v každé své části. “Na Šumavě svou hrdost sbírá, na Lipně sílí, dlouho její divokost hlídají skály. U Mělníka se s Labem vznešeně zasnoubí. Z leteckého pohledu je nezaměnitelná,” dodává.

Jeho „fotolety“ často míří nad Brdy. Kopcovitá oblast dokáže být velmi fotogenická, její hřeben je přirozenou hradbou pro oblačnost. Většinou vanou západní větry, ve směru od Krušných hor jim nestojí v cestě jiná významná výšková překážka, proto je možné létat, když z jedné strany Brd mlhy jsou, a z druhé ne.

“Nahoře s fotoaparátem se rozhlížím, letím, osahávám vzduch, zkoumám sluníčko, vyhlížím mlhy, hledám stínohru. Dost často při tom mrznu, ale jsem šťastný. Vidím totiž nebeské pohledy a ty mě rozehřívají,” popsal své zážitky Jiří Jiroušek.

Dříve během jediného tříhodinového letu namačkal 500 až 700 snímků. Ne všechno se vždy podaří a ne všechny si tedy ponechává. Teď už má méně nepoužitelných fotek, také fotí méně, hledá především nevšední pohledy. Takové, kde je nápad, vtip, zvláštní atmosféra, příběh.

“Většinou létám dvě stě metrů nad zemí. Jen při přelétávání velkého lesa či řeky jdu do větších výšek. A někdy si zalétnu kilometr nad zem. Abych se pořádně rozhlédl, abych okusil výšku, trénoval. Maximální výška je daná předpisy,” vysvětlil příbramský fotograf.

Jiří Jiroušek létal v alpských zemích, měl možnost fotografovat v Rusku v okolí Moskvy, nechyběly severské státy, fotil na pobřeží Atlantiku a zúčastnil se i expedice s létáním nad Saharou. Nejraději to má ale u nás doma. “Česká republika má mnoho tváři. Nutná je úcta k přírodě, spolupráce s ní, ona není zlá či nepředvídatelná, úskočná. Vzduch ale není vidět. Snažím se létat opatrně a ohleduplně. Bez strachu to nejde. Bez něj bych už nebyl,” dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Dům Natura
autor: red








Další články

První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční … NEPŘEHLÉDNĚTE Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. … AKTUALIZOVÁNO Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o … NEPŘEHLÉDNĚTE Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data … AKTUÁLNĚ Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu? Spouštíme novou sérii krátkých … VIDEO V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a … AKTUÁLNĚ Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem … AKTUÁLNĚ Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. … NEPŘEHLÉDNĚTE Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V … ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz