11. 11. svátek má Martin

Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta

Nepřehlédněte
19. října 2019   (06:45)
Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta

Písně Karla Gotta si přáli občané Příbrami. V centru města budou k slyšení až do zazimování kašny


Římskokatolický kostel svatého Jakuba Většího, který stojí v centru staré Příbrami na náměstí T. G. Masaryka, se vedle Svaté Hory řadí mezi dominanty města. K cennosti této kulturní památky se přihlíželo i při velké rekonstrukci náměstí v roce 2011. Zvláště v okolí samotného kostela očekávali archeologové výskyt historických nálezů.

Archeologický výzkum odhalil několik cenných artefaktů. Uprostřed náměstí byly nalezeny zbytky domu přibližně z 12. století. Dům byl zaměřen a zakryt. Základy dalšího domu ze 12. – 13. století byly objeveny před Komerční bankou. Archeology překvapilo, jak blízko pod povrchem se domy nacházejí. Na ploše náměstí byly rovněž objeveny pozůstatky středověké studny. Všechny nálezy byly náležitě zdokumentovány, zakonzervovány a zasypány. 

S ohledem na tuto vzácnou sakrální stavbu bylo pokáceno sedm kusů lip, jejichž kořeny poškozovaly základy kostela a obě vstupní schodiště. Stromy kolem kostela byly nahrazeny novými.

Novodobou dominantou náměstí se bezesporu stala i fontána v jeho dolní části, na které levituje obří žulová koule. Autorem architektonického námětu je Ing. arch. Vít Kučera. Poklidnou atmosféru tryskající vody dokresluje nejen barevné osvětlení, ale i doprovodná hudba. V nejbližší době dojde ke změně repertoáru. Nově bude hrát Karel Gott.
 
„Bylo to všechno na popud občanů, kteří si přáli hudbu Karla Gotta. Jeho písně budou k slyšení až do zazimování kašny. Já jsem pro, aby se hudba obměňovala častěji. Pokud například bude ve městě jazzový koncert, hrál by z kašny jazz,“ uvedl Vlastimil Ševr, ředitel Městského kulturního centra Příbram.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz