Fiala: Česku momentálně žádné nebezpečí nehrozí
2. března 2022 (06:22)
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
"Naše bezpečnost je založena na tom, že jsme členy Severoatlantické aliance," podotkl premiér.
Česká republika nemá žádné signály o tom, že jí kvůli invazi Ruska na Ukrajinu hrozí nyní nějaké nebezpečí. V pořadu České televize (ČT) Události, komentáře to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že na pátečním summitu NATO zaznělo odhodlání všech členů bránit v případě potřeby celé území Severoatlantické aliance. Zároveň ale upozornil, že NATO nechystá vojenský zásah na Ukrajině.
"Naše bezpečnost je založena na tom, že jsme členy Severoatlantické aliance," podotkl premiér. V pátek se spolu s prezidentem Milošem Zemanem připojil k summitu NATO. "Od všech, včetně klíčových velmocí, zaznělo jasně, že budeme bránit každý metr území států patřících do Severoatlantické aliance, budeme je bránit všichni a všemi silami. To je to, co nás opravdu chrání," řekl Fiala.
NATO v pátek rozhodlo, že v reakci na ruskou agresi posílí své východní křídlo. Premiér ale zdůraznil, že NATO je obranné společenství. "Musíme se uvědomit, že jakýkoliv zásah na Ukrajině ze strany Severoatlantické aliance by znamenal světovou válku. Tak to prostě je," řekl. Je podle něj potřeba Ukrajince podporovat a dodat jim silnou a moderní techniku, se kterou budou schopní bojovat.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli vydal rozkaz uvést ruské jaderné síly do nejvyššího stupně bojové pohotovosti. Podle Fialy tím Putin vede psychologickou válku. "Chce nás zneklidnit, znejistit, vyvolat nálady typu "nepomáhejme Ukrajině, ať se nám něco nestane". Používá to jako odstrašení, ale nemyslím si, že by na použití jaderných zbraní vůbec pomyslel," dodal Fiala.
Česká republika na Ukrajinu poslala dělostřeleckou munici za asi 37 milionů korun, dále desítky tisíc ručních zbraní a miliony kusů munice pro ně za 188 milionů korun a blíže nespecifikovaný vojenský materiál za 400 milionů korun.
Města na Ukrajině i během šestého dne ruské invaze čelila tvrdým útokům pozemních jednotek i dělostřelectva, které se nevyhýbají ani civilním objektům a vyžádaly si podle ukrajinských úřadů desítky mrtvých a zraněných. Ze země od čtvrtečního začátku invaze uprchlo už přes 660.000 lidí, převážně žen a dětí, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA
Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně
Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, …
Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami
Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na …
AKTUÁLNĚ
Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd
Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou …
POZNÁVÁME BRDY
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA




