16. 8. svátek má Jáchym

Fiala: Česko nápor uprchlíků zatím zvládá, ale musí řešit, co dál

8. března 2022   (09:07)
Fiala: Česko nápor uprchlíků zatím zvládá, ale musí řešit, co dál
foto: ODS

Fiala soudí, že Česko zatím zvládá nápor uprchlíků velmi dobře a dokáže se vyrovnat s problémy, jakými bylo po víkendu například přetížení a dočasné uzavření pražského centra.


Česká republika zatím zvládá příchod ukrajinských uprchlíků utíkajících před válkou, systém funguje a je dobře nastaven, prohlásil dnes premiér Petr Fiala (ODS). Zatím přišlo do země víc než 100.000 Ukrajinců a je třeba se připravit na to, že jich bude kvůli pokračujícím ruským útokům dál přibývat. Fiala to dnes řekl novinářům před odletem do Londýna na jednání lídrů zemí visegrádské čtyřky s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Za důležité považuje na schůzce mluvit o společném postupu Česka, Slovenska, Polska a Maďarska při řešení uprchlické krize i dalších dopadů konfliktu, jako jsou rostoucí ceny energií a pohonných hmot či bezpečnostní výzvy po ruském útoku na sousední zemi.
I přes zdrženlivý postoj Maďarska podle Fialy existuje v klíčových věcech mezi státy V4 shoda, především to je podpora sankcí vůči Moskvě či jasná podpora Ukrajině. Rozdíly jsou v tom, že Česko stejně jako Polsko podporovalo co nejtvrdší postoj k Rusku a Ukrajině pomáhají nejen humanitární pomocí, ale i dodávkami zbraní a vojenského materiálu, což Budapešť odmítá. "Je tu jedno téma, a to je pro všechny ty země důležité, a to jak si poradit s uprchlickou krizi a jak postupovat dál, a to i společně a v rámci Evropské unie," uvedl. Fiala chce v Londýně také potvrdit výborné politické i obchodní vztahy s Británií, které pokračují i po odchodu ostrovního království z Evropské unie.
Fiala soudí, že Česko zatím zvládá nápor uprchlíků velmi dobře a dokáže se vyrovnat s problémy, jakými bylo po víkendu například přetížení a dočasné uzavření pražského centra. Úřady se teď snaží směrovat ukrajinské žadatele o registraci do jiných, méně vytížených měst. Premiér poděkoval všem, kteří se na práci krajských center podílejí, mimo jiné členům integrovaného záchranného systému, pracovníkům azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, úřadů práce a dalším. Česko podle něj ale musí řešit, jak bude postupovat dál, protože další uprchlíci přicházejí a budou přicházet. "Jsme připraveni těmto lidem pomoci, zatím jsme schopni to zvládnout," uvedl.

Prudký nárůst cen pohonných hmot v důsledku ruské invaze podle Fialy vláda bude řešit, ale rozumně a uvážlivě. Varoval před nápady například na zastropování cen paliv, stát ale nebude jen přihlížet. "My ale musíme nejen rychle něco udělat s tou cenou, ale také zvážit dopady našich rozhodnutí. Abychom za tři dny zase nečelili nějakému jinému problému," uvedl. Při některých opatřeních se podle něj například může stát, že poté pohonné hmoty nejsou. "Ministři v těchto hodinách jednají, které opatření je správné a bude účinné v podmínkách České republiky," dodal premiér. Jasno by mělo být ve středu.
V Londýně dnes budou nejprve jednat samostatně premiéři zemí V4, poté je čeká jednání společně s Johnsonem. Tématem bude zejména bezpečnost Evropy v souvislosti s válkou na Ukrajině a energetická a kybernetická bezpečnost. Po obědě Fiala položí věnec u památníku bitvy o Británii a následně bude jednat se svým britským protějškem, s nímž se sejdou samostatně i premiéři tří dalších zemí V4.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Léto se přehouplo do své druhé poloviny a právě nyní turisté obdivují nevšední krásu … AKTUÁLNĚ TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel Nedělní ráno přineslo na Příbramsko tragickou zprávu z pozemních komunikací. Na … AKTUÁLNĚ Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Příbramsko má v archivech desítky autentických záznamů o počasí, neúrodách a … HISTORIE Zůstala. Nevzdala to. Bojovala jednou rukou. Lucie Pudilová po operaci o bolesti i návratu Zůstala. Nevzdala to. Bojovala jednou rukou. Lucie Pudilová po operaci o bolesti i návratu Zápas na Štvanici jí vzal palec, ale ne chuť bojovat. Lucie Pudilová po operaci poprvé … ROZHOVOR Příbram poprvé zažila duhový pochod. Starosta: „Duhu mám rád, ale tu na obloze.“ Příbram poprvé zažila duhový pochod. Starosta: „Duhu mám rád, ale tu na obloze.“ Centrem Příbrami dnes prošel první Duhový pochod hrdosti. Akce s názvem Příbram Pride … FOTOGALERIE Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Rožmitál ožívá odkazem Jakuba Jana Ryby: Jedenáct nových laviček provede návštěvníky jeho příběhem Odkaz Jakuba Jana Ryby bude v Rožmitále pod Třemšínem připomínat jedenáct nových … ZAJÍMAVOSTI Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun, speciální zákon a výstavbu nových vodních děl Na boj proti suchu včetně nových přehrad chce vláda vynaložit čtyři miliardy korun. Na … AKTUÁLNĚ Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Přijde konečně očekávaný déšť? Česko čeká zlom počasí a výrazné ochlazení Vysoké teploty ještě nekončí. Nad východní Evropou se drží tlaková výše a do Česka … AKTUÁLNĚ Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Čtyři desetiletí pomoci lidem. Domov Svatý Jan chystá velký festival Domov Svatý Jan letos slaví 40 let od svého založení. Za tu dobu se stal místem, kde … NEPŘEHLÉDNĚTE
Hbití a tajemní obyvatelé brdských plání a pasek. Ještěrka obecná a živorodá mají rozdílný svět Hbití a tajemní obyvatelé brdských plání a pasek. Ještěrka obecná a živorodá mají rozdílný svět Jsou nenápadné, tiché a většinou je zahlédnete na krátký okamžik. Záblesk pohybu v … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz