Festival Rosa Bohemica připomene herečku Šejbalovou a barokní nástroj cink
31. května 2023 (08:56)
foto: Památník Karla Čapka/PR
Přehlídka začne 10. června v Památníku Karla Čapka ve Strži na Příbramsku.
Hudební festival Rosa Bohemica letos připomene herečku Jiřinu Šejbalovou a seznámí návštěvníky s barokním nástrojem zvaným cink. Třetí ročník přehlídky nabídne od 10. června do 21. listopadu 14 akcí v pomyslné růžici v okolí Prahy, ale i v Ústeckém a Jihočeském kraji. Letos poprvé bude program na poutní Makové hoře na Příbramsku, v anglickém parku zámku Krásný Dvůr nebo v kostele svatého Jakuba v Cítolibech, informovala za pořadatele Jana Bryndová.
"Smyslem festivalu je oživovat krásnou, kvalitně interpretovanou hudbou pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Posluchačům i letos představíme inspirativní umělce a připomeneme poutavé příběhy z minulosti," uvedla zakladatelka festivalu, sopranistka Gabriela Eibenová.
Přehlídka začne 10. června v Památníku Karla Čapka ve Strži na Příbramsku. Úvodní koncert zpěvačky, herečky a akordeonistky Rozálie připomene někdejší sešlosti, které ve Strži pořádali Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová. Měli hodně přátel z hereckého světa, například Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou, kteří bývali ve Strži častými hosty. Tradicí se staly koncerty na hrázi rybníka, při nichž Šejbalová zpívala a hrála na akordeon.
Další z koncertů se uskuteční 1. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné na Strakonicku jako součást Výstavy růží. "Letos jsme pozvali soubor Capella Ornamentata a na programu bude raně barokní hudba. Zazní při ní i jedinečný zvuk vzácného barokního dechového nástroje jménem cink. Ten se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a díky jeho lahodné barvě ho přirovnávali k lidskému hlasu," uvedla Eibenová. Ve stejný den se na zámku v Krásném Dvoře na Lounsku uskuteční další festivalová událost spojená se zahradními Slavnostmi Jana Rudolfa, který byl majitelem památky v době klasicismu, milovníkem vědy, hudby a umění.
Na konci července se v rámci festivalu poprvé uskuteční koncert v barokním kostele v Cítolibech na Lounsku. Hudba se 18. srpna rozezní i na nedalekém zámku Pátek nad Ohří a 20. srpna zavítá festival na poutní místo Maková hora u Smolotel na Příbramsku. Přehlídku bude hostit také zámek v Nižboru na Berounsku, kostel v Roudnici nad Labem na Litoměřicku nebo kostel svatého Jiří v Panenském Týnci na Lounsku. Listopadový závěr festivalu bude patřit zámečku ve Vysoké u Příbramě, kde našel druhý domov skladatel Antonín Dvořák.
Podrobný program a informace o účinkujících i vstupenkách lze najít na www.rosabohemica.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké letos slaví šedesátiny
•Rožmitál pod Třemšínem chystá jubilejní dvacátou Slavnost královny Johanky
•Příbramská Muzejní noc zaujme koncertem, promítáním i kostýmovanými prohlídkami
Další články
Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku
Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh …
Politika
Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den
Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 …
Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa
Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v …
Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry
Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká …
Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři
V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici …
FOTO
Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne
Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci …
Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první
Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. …
Nepřehlédněte
Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu
Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář
Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. …
FOTOGALERIE




