Exponáty pro novou výstavu Olovo vznikly na míru pro příbramskou galerii
17. ledna 2023 (06:13)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková
Jedno z děl sochaře Martina Zeta – olověný zvon – stojí před Galerií Františka Drtikola již od konce loňského roku. Vernisáž jeho nové výstavy se koná ve čtvrtek 19. ledna od 17.00.
Volnému prostranství u vchodu do Galerie Františka Drtikola v Příbrami již od konce loňského roku dominuje zvon. Objekt vytvořil sochař Martin Zet z olova a je pozvánkou na nejrozsáhlejší instalaci olověných artefaktů, které představí ve výstavních prostorách Zámečku-Ernestina. Výstava Olovo zůstane otevřena do 12. března, vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 19. ledna od 17.00.
„Martina Zeta olovo zajímá především jako sochařský materiál, ale zároveň upomíná i na tradici těžby a zpracování olovnatých rud v příbramském regionu,“ přibližuje kontext nové expozice ředitel Galerie Františka Drtikola Příbram Jan Freiberg. Většina děl vznikla v ateliéru, kde umělec průmyslově vyrobené olovo ručně tavil. A zde také roztavil téměř půl tuny olova pro zvon stojící od prosince jako nová dočasná socha před galerií.
Exponáty uvnitř galerie mají subtilnější charakter, evokují ale obdobné paradoxy či otázky jako „němý“ zvon. „Olověná ping-pongová pálka se pro použití ve hře stává absurditou, série obnošených umělcových bot zalitých olovem generuje různé asociace. Odkazuje autor na každodenní všední život, nebo na tradovaný těžký úděl umělce, anebo je všechno úplně jinak,“ táže se anotace k výstavě.
Doposud nejrozsáhlejší výstavní projekt Olovo vznikl na míru příbramské galerii a rudné historii města, všechny vystavené artefakty vytvořil Martin Zet v roce 2022. Současně s výstavou vycházejí tištěné noviny reflektující tématiku olova z pohledu různých oborů. Spolu s kurátorkou výstavy Radoslavou Schmelzovou jsou dalšími autory textů Zdeněk Kunický, Jan Freiberg, Václav Cílek, Martin Mihaljevič a Martin Zet.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Vojtěch Poláček: Na hlavní turistickou sezónu připravujeme výstavu Antonín Dvořák Superstar
•Písecké muzeum otevřelo výstavu Dálnicí do pravěku o nálezech ze stavby D4
•Výsadkář František Závorka má v rodné Příbrami pamětní desku
Další články
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ









