EU proplatila ve Středočeském kraji od roku 2007 asi 157 mld., nejvíc z krajů
16. března 2024 (13:38)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Pro období let 2007 až 2013 byly ve středních Čechách při rozdělování dotaci prioritami silniční doprava, cyklodoprava a školství, sociální i zdravotní infrastruktura.
Evropská unie od roku 2007 proplatila ve Středočeském kraji na dotacích zhruba 157 miliard korun. Víc peněz z EU neplynulo do žádného z dalších krajů. Podobné sumy proplatila EU ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, které patří stejně jako kraj Středočeský k nejlidnatějším regionům. Vyplývá to z informací ministerstva pro místní rozvoj. Od vstupu ČR do Evropské unie uplyne 1. května 20 let.
Nejvíc peněz bylo za období 2007 až 2013. V nynějším programovacím období, které zahrnuje roky 2021 až 2027, se do kraje zatím dostaly zhruba dvě miliardy z 15,5 miliardy, které jsou pro něj vyčleněné. Evropské dotace posloužily ve středních Čechách tak jako v jiných regionech třeba na modernizaci škol, stavbu cyklostezek i zajištění úspor energií.
V současnosti a následujících letech by v kraji měla evropská podpora být mimo jiné na zvyšování kapacity škol v okolí Prahy, kde roste počet obyvatel, řekl hejtmančin náměstek pro finance a dotace Michael Kašpar (STAN). Obecně by podle Kašpara měly peníze směřovat podle preferencí kraje, protože jednotlivé regiony jsou specifické. "Například vzhledem k demografickému vývoji obyvatel, především v prstenci okolo Prahy, je nutné dále cílit na navyšování kapacit MŠ, ZŠ a SŠ. Další oblastí, kde jsou peníze třeba, je základní infrastruktura jako vodovody a kanalizace," popsal náměstek.
Z uplynulých dotačních období hejtmanství vyzdvihuje mimo jiné novostavbu výukového pavilonu dílen Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hořovice v areálu Tlustice, stavbu nové budovy SOŠ a SOU Jílové u Prahy, opatření pro úsporu energií v areálu SOŠ a SOU Dubno, ve Dvořákově gymnáziu a SOŠE Kralupy nad Vltavou nebo ve SPŠ a VOŠ Příbram. Přibylo také nové technické vybavení školních laboratoří a vznikly nové cyklostezky, třeba na Mělnicku Horní Počáply - Zelčín nebo Polabská cyklostezka - Brandýs nad Labem a okolí.
Pro roky 2004 až 2006 nemá současné vedení kraje kompletní informace k dispozici, nicméně podle zjištění ČTK čerpal region střední Čechy od EU dotaci 1,6 miliardy korun. Peníze z velké části posloužily na dopravní projekty a regionální rozvoj.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeské hejtmanství chce sportovcům rozdělit více peněz, navýší fond
•Příbram chystá komentovanou procházku a besedu k upravené studii revitalizace březohorského náměstí
•Příbram chce zbourat bývalou výtopnu a na jejím místě postavit sídlo strážníků
Další články
Zimní Srdíčkové dny zaplaví Příbram. Usměvavá srdíčka pomohou nemocným dětem
Jen týden po skončení sbírky Srdce dětem se dobrovolníci znovu vydávají do ulic. …
Sledujte s námi online zasedání zastupitelstva, na programu bude pyrotechnika nebo změna územního plánu v lokalitě Fantova louka
Ve středu 3. prosince od 16:00 hodin se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka (čp. …
ON-LINE PŘENOS
Vandalismus v Příbrami: Zničené i ukradené adventní dekorace, světelný beránek za 40 tisíc je pryč
Advent sotva začal a už se ptáme: zůstane nám vůbec něco z vánoční výzdoby do Vánoc? V …
FOTOGALERIE
Nehoda osobáku a nákladního vozu komplikují dopravu v křižovatce s Dobříšskou ulicí
V křižovatce silnic III/11417 a I/18 v Dobříšské ulici v Příbrami se stala ve středu …
Fantovu louku v Příbrami čeká změna. Zastupitelé budou ve středu řešit územní plán i stavební uzávěru
Na středečním 3. prosince zasedání zastupitelstva města Příbram se bude projednávat …
Nepříjemný budíček zažili obyvatelé Březnické ulice, zasahovali tam záchranáři a hasiči museli evakuovat
Do ulice najížděly sanity, hasičské vozy i policie, aby prověřili nahlášenou zvýšenou …
Stavba v Jiráskových sadech uzavře vjezd do ulice Gen. R. Tesaříka
Jiráskovy sady procházejí rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnuje i výkopové práce při …
Zamilovaný velvyslanec: víkend, který otřese ambasádou a rozesměje publikum
Když se diplomatický protokol sesype pod tíhou lásky, tajností a nečekaných návštěv, …
Advent a Vánoce na Svaté Hoře: čas světla, zpěvů a setkání
Svatá Hora vstoupila do adventu sérií rorátů, koncertů a tradičních setkání, která …




