Epidemie poprvé od června zpomalila, za týden přibylo 15.094 případů covidu
5. srpna 2022 (08:48)
Za posledních sedm dní přibylo v Česku 15.094 potvrzených případů koronaviru. O týden dříve jich bylo 16.910. Epidemie tak ve srovnání týdnů poprvé od začátku června zpomalila. Ubylo také hospitalizací a dál klesá takzvané incidenční číslo. Zároveň se ale snižuje zájem o testy a v mezitýdenním srovnání vzrostl počet lidí, kteří s covidem zemřeli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. Nyní se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesly už osmkrát v řadě. Ve čtvrtek laboratoře odhalily 2149 nakažených, o 400 méně než před týdnem.
Testovat se ale nechává méně lidí. Ve čtvrtek jich bylo méně než 8000, zatímco před týdnem zhruba 9500. Pozitivita testů v průběhu týdne kolísá. U preventivních bylo ve čtvrtek pozitivních devět procent vzorků. U nejpočetnějších diagnostických, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, dosáhla pozitivita zhruba 34 procent. V případě epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, se covid prokázal asi u pětiny vzorků.
Počet hospitalizovaných za týden klesl zhruba o 130 lidí. Ve čtvrtek leželo v nemocnicích s covidem 1159 pacientů. V těžkém stavu bylo 35 z nich, o 11 méně než před týdnem.
V poslední době se ale zvýšil počet úmrtí s koronavirem. V červenci jich bylo více než za červen a květen dohromady. V posledních sedmi dnech pak s covidem zemřelo 82 lidí, o tři více než o týden dříve. Rozdíl ale bude zřejmě výraznější, protože údaje z posledních dní při dalších aktualizacích většinou rostou. Například na neděli připadá 20 obětí, což byl nejvyšší počet zemřelých za jeden den od první poloviny dubna.
Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 141 nakažených. Incidenční číslo tak od minulého pátku kleslo o 17. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100.000 lidí připadá za posledních sedm dní 186 případů covidu. Naopak v Libereckém kraji má incidence hodnotu 100, nejméně v Česku.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 3,99 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 289.000.
Zájem o očkování proti koronaviru klesá. V uplynulém týdnu si pro vakcínu přišlo 31.963 lidí, což byl pokles zhruba o 7400. Většina lidí nyní chodí pro posilující dávky, především pro druhou. Za posledních sedm dní ji dostalo téměř 23.300 zájemců.
Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku zhruba 6,89 milionu lidí a asi 4,27 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 3,99 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 289.000.
Zájem o očkování proti koronaviru klesá. V uplynulém týdnu si pro vakcínu přišlo 31.963 lidí, což byl pokles zhruba o 7400. Většina lidí nyní chodí pro posilující dávky, především pro druhou. Za posledních sedm dní ji dostalo téměř 23.300 zájemců.
Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku zhruba 6,89 milionu lidí a asi 4,27 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•O2 zdraží od září o 50 Kč většinu internetových a televizních tarifů
•Společnost innogy zdraží od září zákazníkům bez fixace plyn
•Česko zlikvidovalo prošlé vakcíny na covid v hodnotě 190 milionů korun
Další články
Světoznámé kvarteto Cello Republic vystoupí v úterý 13. ledna v Příbrami
Cello Republic je soubor složený ze čtyř violoncellistů, kteří si po studiích na …
VK TROX Příbram předvedl nejlepší výkon sezony, v extralize smetl Benátky 3:0
Volejbalová ČEZ extraliga mužů nabídla v Příbrami špičkový duel, který sledovali …
Sport
Zlatý Ámos má zástupkyni i z Příbramska. Žáci nominovali učitelku z Rožmitálu
Anketa Zlatý Ámos, která už více než tři desetiletí oceňuje nejoblíbenější učitele v …
Silné mrazy ohrožují zvířata: veterináři vyzývají chovatele k větší péči
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuální vlnou mrazů upozorňuje …
Informace o bobrech v Brdech se dostala mezi světové dobré zprávy roku 2025
V Chráněné krajinné oblasti Brdy se před několika lety usídlili bobři. Jejich činnost …
Komentovaná vycházka v neděli připomene historii k 810. výročí města Příbrami
V Příbrami se uskuteční komentovaná vycházka k 810. výročí města Příbrami, která …
Zbraňová amnestie je tady už pošesté
"Našli jste při vyklízení půdy starou zbraň nebo náboje po dědečkovi? Právě teď …
Opilí motoristé zůstávají vážným rizikem na silnicích Příbramska
Požití alkoholu před jízdou nebo během ní patří dlouhodobě mezi nejnebezpečnější …
Vánoční stromky v Příbrami nekončí na skládce, město je zpracuje
Technické služby města Příbrami zahájily svoz odstrojených vánočních stromků. Ty po …
Když lovkyně zpívá. Dagmar Jandová o soutěžích, Suchém a Svaté Hoře
Dáma, která s ledovým klidem odpovídá na ty nejzáludnější otázky v jedné z …
ROZHOVOR





