14. 8. svátek má Alan

Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz

Nepřehlédněte
8. července 2020   (06:09)
Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz

„Museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim,“ uvedl v rozhovoru majitel a šéfredaktor pribram.cz Tomáš Pečenka.


V tomto roce jsme všichni z nás prožili období, které nikdo nepamatuje. Epidemie koronaviru téměř ze dne na den změnila naše životy. Jakým způsobem se podepsala tato doba na provozu pribram.cz, ale i o tom, co nového čeká čtenáře, jsme si povídali s Tomášem Pečenkou, majitelem a zároveň šéfredaktorem zpravodajského portálu pribram.cz.

Jak jste prožívali koronavirovou epidemii?
Společně s uzavřením škol jsme opustili i redakci a přesunuli se do svých domovů. Stalo se to vůbec poprvé, kdy nebyli redaktoři v každodenním kontaktu. Bylo to hodně zvláštní období, museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim.

Na druhou stranu nám všem epidemie koronaviru i mnohé dala. Bylo hezké vidět, jak se solidarita a ochota lidí projevila navenek. Lidé šili roušky, pomáhali svým rodičům a prarodičům s nákupy a vozili je k lékařům. I naše redakce dostala několik hezkých a povzbuzujících zpráv od čtenářů. Dokonce nám paní Iva Nikitinská ze spolku Avalone, který pomáhá popáleným dětem, několikrát přivezla roušky, a to zcela zdarma. Za to všem děkujeme, v ten moment jsme si všichni v redakci uvědomili, že i naše práce mohla lidem v nelehké době pomoci.
 
Měl jste strach z nákazy?
Upřímně? Ano, bál a obavy mám i teď. Jeden z mých kamarádů, který pracuje v jiné redakci, si tímto onemocněním prošel a dle jeho slov to opravdu nebyla obyčejná chřipka, jak teď mnozí covid-19 zlehčují. I lidé, se kterými se denně bavím, dřív měli strach a nyní to nepřiznají. Ono to není moc moderní, přiznávat obavy.
Jak hodnotíte opatření, která byla zavedena během epidemie koronaviru? Z médií sledujeme, že jsou některé kroky kritizovány…
Neznám úplně podrobnosti všech kroků krizového štábu, ale nelze vyloučit, že se možná porušila některá pravidla a jiná pravidla se rodila za pochodu, a byla tak zatížena chybami. Ti, kteří měli rozhodovat, tak byli nuceni činit z minuty na minutu. Teď jsou terčem některých politiků, kteří vyhledávají každý chybný krok a ten následně rozpitvávají. Víc se k tomu vyjadřovat nechci, vždyť po bitvě je každý generál.
Všichni jsme nedávno sledovali případ hejtmanky a záchranářky, která poukázala na nedostatek ochranných prostředků při výkonu svého povolání. Dopadlo to podáním trestního oznámení za šíření poplašné zprávy. Naštěstí vše dobře dopadlo a máslo na hlavě záchranářka nemá.

Jakým způsobem poznamenala vládní opatření chod redakce?
Příjmy nám klesly ze dne na den o devadesát procent. Jelikož naší obživou jsou peníze z reklamy a drtivá většina našich obchodních partnerů své provozovny a živnosti uzavřela, neměla jediný důvod své firmy a služby propagovat. V té době jsem i přemýšlel, že pomyslný štafetový kolík pribram.cz přenechám někomu jinému a prožiji snad i jeden pouhý den, kdy nebudu muset pracovat. Dnes již takové myšlenky nemám a jsem rád, že jsme to ustáli.
 
Nežádali jste o příspěvky?
Nedostali jsme ani korunu, jelikož jsme vyvíjeli pracovní činnost bez přerušení. Možná bychom i na nějaké peníze dosáhli, ale nebyl ani čas něco vyřizovat. Seděli jsme u počítačů 20 hodin denně.
 
To musí být velice časově náročné…
Tak určitě. Pracujeme 365 dní v roce. Poslední volný víkend jsem měl vloni v červenci. Dokonce kvůli mimořádné události jsme si doma s rodinou neužili ani Štědrý večer a s kolegou jeli na místo události dopravní nehody. Ale to už bylo i pro rodinu moc. Slíbil jsem, že příští Vánoce si telefon vypnu, možná ale na slib již zapomněli :-).
 
V dnešní době přechází spousta zpravodajských portálů na placený obsah, přemýšleli jste o podobném kroku?
Je sice pravda, že peníze potřebujeme, ale touto cestou zatím nepůjdeme. Spíše se chceme zaměřit na rozšíření spolupráce s příbramskými firmami, kterým by se obchodní vztah s nejnavštěvovanějším portálem na Příbramsku zajisté vyplatil. Peníze, které zaplatí v tištěných reklamních periodikách, podle mého názoru, nepřinesou takový dosah, jako u nás. Jsme připraveni reagovat na změny jejich sdělení téměř nepřetržitě. V tištěném médiu například nabízejí pracovní pozice, které v den vydání již mají obsazené a inzerát není v tu chvíli aktuální. U nás neskončí na dně odpadkového koše.
 
Chystáte nějaké novinky?
Zatím na ničem novém nepracujeme, vlastně kromě mobilní aplikace. Ta by měla nabídnout čtenářům výběr zpráv, které je zajímají. Čekají na ni především řidiči, kterým budou přicházet aktuální zprávy z dopravy v ten moment, kdy článek vydáme. Ještě před ním však dostanou takové rychlé a krátké textové „info“. Už to mělo být hotové, bohužel kvůli epidemii se to muselo zastavit. Ten pokles peněz byl téměř likvidační.  
 
Kolik lidí aktuálně navštěvuje pribram.cz?
Za první pololetí tohoto roku jsme přivítali na pribram.cz přes 7,5 milionu návštěv. Minulý rok za stejné období k nám přišlo 2,5 milionu čtenářů, takže nárůst je opravdu velký. Denně nás tedy v průměru navštíví přes 42 tisíc lidí.
 
Rád bych touto cestou poděkoval všem našim čtenářům za dosavadní přízeň. Děkuji všem obchodním partnerům, bez nich by web v této podobě být nemohl. Také si velice vážím všech lidí, kteří se na provozu zpravodajství pribram.cz každodenně podílejí. V neposlední řadě děkuji tiskovým mluvčím police, hasičů, záchranky, věznice, příbramské radnice, ale i starostovi Příbrami Janu Konvalinkovi, kteří byli a jsou velice ochotni v jakýkoliv den, a to i v nočních hodinách, poskytovat aktuální informace.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Miroslav Pavlík

Další články

Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Na mnoha místech v českých diecézích se o víkendu uskuteční mariánské slavnosti. Věřící slaví nanebevzetí Panny Marie, jeden z nejvýznamnějších mariánských svátků. Velké slavnosti se konají také na Svaté Hoře. 13. srpna 2020   (19:06) V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V občerstvení byl okamžitě pozastaven výkon činnosti. 13. srpna 2020   (15:46) Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu, aby byla připravena na případný nárůst počtu nakažených. 13. srpna 2020   (15:35) Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Ve středu 12. srpna v odpoledních hodinách došlo k situaci, kdy nově instalované sloupky nereagovaly na sirénu vozidel záchranné služby. 13. srpna 2020   (14:03) V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí Nepřehlédněte V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. 13. srpna 2020   (11:11) Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Před třemi lety bylo otevřelo v Příbrami (v Dlouhé ulici) neobyčejné hračkářství s kvalitními hračkami, které neobsahují plasty a zároveň rozvíjejí potenciál vašich dětí. Majitelka obchodu však z časových důvodů nemůže obchod dále provozovat. 13. srpna 2020   (09:01)
Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz