28. 10. je státní svátek
Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz

Nepřehlédněte
8. července 2020   (06:09)
Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz
foto: pribram.cz

„Museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim,“ uvedl v rozhovoru majitel a šéfredaktor pribram.cz Tomáš Pečenka.


V tomto roce jsme všichni z nás prožili období, které nikdo nepamatuje. Epidemie koronaviru téměř ze dne na den změnila naše životy. Jakým způsobem se podepsala tato doba na provozu pribram.cz, ale i o tom, co nového čeká čtenáře, jsme si povídali s Tomášem Pečenkou, majitelem a zároveň šéfredaktorem zpravodajského portálu pribram.cz.

Jak jste prožívali koronavirovou epidemii?
Společně s uzavřením škol jsme opustili i redakci a přesunuli se do svých domovů. Stalo se to vůbec poprvé, kdy nebyli redaktoři v každodenním kontaktu. Bylo to hodně zvláštní období, museli jsme přejít ze zavedeného redakčního systému a dosavadní praxe na úplně jiný režim.

Na druhou stranu nám všem epidemie koronaviru i mnohé dala. Bylo hezké vidět, jak se solidarita a ochota lidí projevila navenek. Lidé šili roušky, pomáhali svým rodičům a prarodičům s nákupy a vozili je k lékařům. I naše redakce dostala několik hezkých a povzbuzujících zpráv od čtenářů. Dokonce nám paní Iva Nikitinská ze spolku Avalone, který pomáhá popáleným dětem, několikrát přivezla roušky, a to zcela zdarma. Za to všem děkujeme, v ten moment jsme si všichni v redakci uvědomili, že i naše práce mohla lidem v nelehké době pomoci.
 
Měl jste strach z nákazy?
Upřímně? Ano, bál a obavy mám i teď. Jeden z mých kamarádů, který pracuje v jiné redakci, si tímto onemocněním prošel a dle jeho slov to opravdu nebyla obyčejná chřipka, jak teď mnozí covid-19 zlehčují. I lidé, se kterými se denně bavím, dřív měli strach a nyní to nepřiznají. Ono to není moc moderní, přiznávat obavy.
Jak hodnotíte opatření, která byla zavedena během epidemie koronaviru? Z médií sledujeme, že jsou některé kroky kritizovány…
Neznám úplně podrobnosti všech kroků krizového štábu, ale nelze vyloučit, že se možná porušila některá pravidla a jiná pravidla se rodila za pochodu, a byla tak zatížena chybami. Ti, kteří měli rozhodovat, tak byli nuceni činit z minuty na minutu. Teď jsou terčem některých politiků, kteří vyhledávají každý chybný krok a ten následně rozpitvávají. Víc se k tomu vyjadřovat nechci, vždyť po bitvě je každý generál.
Všichni jsme nedávno sledovali případ hejtmanky a záchranářky, která poukázala na nedostatek ochranných prostředků při výkonu svého povolání. Dopadlo to podáním trestního oznámení za šíření poplašné zprávy. Naštěstí vše dobře dopadlo a máslo na hlavě záchranářka nemá.

Jakým způsobem poznamenala vládní opatření chod redakce?
Příjmy nám klesly ze dne na den o devadesát procent. Jelikož naší obživou jsou peníze z reklamy a drtivá většina našich obchodních partnerů své provozovny a živnosti uzavřela, neměla jediný důvod své firmy a služby propagovat. V té době jsem i přemýšlel, že pomyslný štafetový kolík pribram.cz přenechám někomu jinému a prožiji snad i jeden pouhý den, kdy nebudu muset pracovat. Dnes již takové myšlenky nemám a jsem rád, že jsme to ustáli.
 
Nežádali jste o příspěvky?
Nedostali jsme ani korunu, jelikož jsme vyvíjeli pracovní činnost bez přerušení. Možná bychom i na nějaké peníze dosáhli, ale nebyl ani čas něco vyřizovat. Seděli jsme u počítačů 20 hodin denně.
 
To musí být velice časově náročné…
Tak určitě. Pracujeme 365 dní v roce. Poslední volný víkend jsem měl vloni v červenci. Dokonce kvůli mimořádné události jsme si doma s rodinou neužili ani Štědrý večer a s kolegou jeli na místo události dopravní nehody. Ale to už bylo i pro rodinu moc. Slíbil jsem, že příští Vánoce si telefon vypnu, možná ale na slib již zapomněli :-).
 
V dnešní době přechází spousta zpravodajských portálů na placený obsah, přemýšleli jste o podobném kroku?
Je sice pravda, že peníze potřebujeme, ale touto cestou zatím nepůjdeme. Spíše se chceme zaměřit na rozšíření spolupráce s příbramskými firmami, kterým by se obchodní vztah s nejnavštěvovanějším portálem na Příbramsku zajisté vyplatil. Peníze, které zaplatí v tištěných reklamních periodikách, podle mého názoru, nepřinesou takový dosah, jako u nás. Jsme připraveni reagovat na změny jejich sdělení téměř nepřetržitě. V tištěném médiu například nabízejí pracovní pozice, které v den vydání již mají obsazené a inzerát není v tu chvíli aktuální. U nás neskončí na dně odpadkového koše.
 
Chystáte nějaké novinky?
Zatím na ničem novém nepracujeme, vlastně kromě mobilní aplikace. Ta by měla nabídnout čtenářům výběr zpráv, které je zajímají. Čekají na ni především řidiči, kterým budou přicházet aktuální zprávy z dopravy v ten moment, kdy článek vydáme. Ještě před ním však dostanou takové rychlé a krátké textové „info“. Už to mělo být hotové, bohužel kvůli epidemii se to muselo zastavit. Ten pokles peněz byl téměř likvidační.  
 
Kolik lidí aktuálně navštěvuje pribram.cz?
Za první pololetí tohoto roku jsme přivítali na pribram.cz přes 7,5 milionu návštěv. Minulý rok za stejné období k nám přišlo 2,5 milionu čtenářů, takže nárůst je opravdu velký. Denně nás tedy v průměru navštíví přes 42 tisíc lidí.
 
Rád bych touto cestou poděkoval všem našim čtenářům za dosavadní přízeň. Děkuji všem obchodním partnerům, bez nich by web v této podobě být nemohl. Také si velice vážím všech lidí, kteří se na provozu zpravodajství pribram.cz každodenně podílejí. V neposlední řadě děkuji tiskovým mluvčím police, hasičů, záchranky, věznice, příbramské radnice, ale i starostovi Příbrami Janu Konvalinkovi, kteří byli a jsou velice ochotni v jakýkoliv den, a to i v nočních hodinách, poskytovat aktuální informace.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Miroslav Pavlík

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz