Ema Destinnová vyrůstala v Milešově, svým hlasem dobyla světovou operu
13. ledna 2024 (16:28)
foto: pixabay
V kronikách obce Milešov najdeme zmínky o mladé Emě Kittlové, která později proslula jako operní pěvkyně Ema Destinnová.
Vlastním jménem Emilie Věnceslava Pavlína Kittlová se narodila 26. 2. 1878 v Praze. Vyrůstala v Milešově u Příbrami, kde její otec Emanuel Kittl koupil doly na antimon smíšený se zlatem, ze kterého je například vyroben i primátorský řetěz v Praze. Její matka Jindřiška Kittlová (rozená Šrutová) studovala zpěv v Praze, Miláně a Paříži, uměleckou dráhu však opustila pro starosti o rodinu. Emanuel Kittl měl pověst štědrého muže, který hojně podporoval veškeré slavnosti, které byly v obci pořádány. Bývalo tehdy zvykem, že ve významných dnech měli lidé celodenní volno a právě Kittl byl tím, který ušlé zisky lidem kompenzoval.
Původně žila rodina v menší budově, kterou po výstavbě Zámečku Destinov prodala. V té také byla jako malá Ema pokřtěna. Později rodina doplatila na štědrost otce a musela zámek opustit. Jelikož byli ve velké finanční tísni, odprodali budovu za zlomek její ceny. Nový majitel ji později prodal za dvacetinásobek pořizovací hodnoty. Do Milešova se Ema nikdy nevrátila, kvůli vzpomínkám na neúspěch v podnikání svého otce obec zavrhla.
V Praze se Ema od svých čtrnácti let začala kromě zpěvu zdokonalovat i ve hře na klavír a na housle. Docházela také na hodiny zpěvu, jméno své učitelky si zvolila za umělecký pseudonym. Její otec ji brzy přivedl mezi umělce a významné osobnosti. Už tehdy nejeden umělecký bohém propadl Emině kouzlu. Jedním z nich byl i hudební skladatel Ludvík Vítězslav Čelanský, pozdější dirigent České filharmonie.
Světového úspěchu dosáhla ve Dvorní opeře v Berlíně nebo například v londýnské Covent Garden. Zazářila v Paříži a proslavila se Straussovou Salome. V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala v Pucciniho opeře Děvče ze Zlatého západu.
Do Prahy se po namáhavých divadelních sezónách vrátila v průběhu první světové války. S postupem pěvecké kariéry hostovala celkem osmdesátkrát v Národním divadle. S rostoucí slávou přicházely také nabídky k sňatku, ale Ema je odmítala s tím, že svoboda je jí nadevše. Nakonec se provdala za důstojníka československého letectva Josefa Halsbacha.
Po ukončení války se Destinnová pokoušela v zahraničí vrátit zpět na pěvecké výsluní, ukázalo se však, že se v pěvecké branži mnohé změnilo. Pro značnou obezitu a nepohyblivost se stáhla do ústraní na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou a jen příležitostně zpívala na koncertech. Postupně se vzdala svého uměleckého působení, sbírala starožitnosti a částečně se věnovala vyučování zpěvu. Kvůli manželovi čím dál víc upadala do hmotných problémů a dluhů. Zemřela na mrtvici 28. ledna 1930 v nemocnici v Českých Budějovicích v pouhých 52 letech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na setkání se čtenáři zavítají spisovatelé do Březnice a Příbrami
•Ředitel divadla Bednář: Chtěli bychom dosáhnout počtu předplatitelů jako v době před covidem
•Hornické muzeum Příbram se představí v pořadu Technické klenoty
Další články
V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru
V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – …
Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu
Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně
Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery
Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o …
AKTUÁLNĚ
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu
Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko
Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT
Překročili jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo.
Dosáhli jsme na metu, kterou jsme v historii pribram.cz ještě nikdy nepřekročili: více …
NEPŘEHLÉDNĚTE




