Dvořákův památník ve Vysoké chystá výstavu o mýtech kolem skladatelova života
19. ledna 2024 (14:08)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak dobře znají Dvořáka a které příběhy o něm nejsou tak úplně pravdivé.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chystá na letošní sezonu výstavu o faktech a mýtech kolem skladatelova života. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak dobře znají Dvořáka a které příběhy o něm nejsou tak úplně pravdivé. Připomene také kulaté výročí 120 let od skladatelova úmrtí, uvedla Kristýna Maryšková z památníku.
Na výstavě mohou zájemci například hledat odpovědi na to, zda byl Dvořák původně řezník, jestli napsal Humoresku č. 7 ve vlaku a zda opravdu miloval holuby. Kromě toho památník chystá koncert k Roku české hudby s názvem Smetana u Dvořáka. Zazní na něm cyklus Má vlast v úpravě pro čtyřruční klavír a akce se zaměří i na to, jaký doopravdy byl vztah obou skladatelů.
Už tradičně se bude pořádat prvomájový pochod na Vysokou. Tentokrát si účastníci připomenou výročí 120 let od Dvořákova úmrtí. Cestu budou provázet hry a kvízy. "Také plánujeme vydat knihu Ondřeje Šupky Druhý domov Antonína Dvořáka," řekla Maryšková
Loni do památníku zamířilo téměř 9900 lidí, meziročně o 1400 více. Příčinou mohlo být rozšíření nabídky aktivit a památník se podle Maryškové zřejmě více dostává do povědomí nejen v regionu. Velký zájem byl opět o open air operu Rusalka, kterou zhlédlo 1460 diváků. "I letos plánujeme představení opery Rusalka a nově navíc spolupracujeme s Opera studio Praha na přípravě další inscenace v zámeckém parku, opery Čert a Káča," dodala Maryšková.
Divácky úspěšný byl podle ní i koncertní cyklus Setkání s..., během nějž si publikum mohlo poslechnout koncerty hudebních žánrů vycházejících z klasické hudby. V letošním cyklu Setkání s... se zájemci mohou koncem ledna těšit na jazz v podání S. V. A. Tria nebo v únoru na šansony 21. století, které představí Barbora Šampalíková a Václav Tobrman. Cyklus v dubnu zakončí crossover, tedy spojením tradiční etnické hudby s prvky klasiky, jazzu a volné improvizace.
Návštěvníky do Památníku přilákala také oslava 60. narozenin muzea. Ze zámečku a přilehlého parku se přesunula do hospody, kde ji zakončil koncert uskupení Epoque Quartet. Hojně navštěvovaná byla i výstava Antonín Dvořák Superstar, která se věnovala nejen slávě za skladatelova života, ale i jeho vlivům na soudobou populární kulturu.
Památník Antonína Dvořáka (1841 až 1904) sídlí v novorenesančním zámečku, který dal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Hornické muzeum Příbram loni navštívilo přes 117.000 lidi, meziročně o 5000 více
•Zázraky vyobrazené na Svaté Hoře nejsou vymyšlené příběhy, říká Věra Smolová
•Dveře ke gotickému arkýři vytvořil na zakázku galerie. Jiří Kobr představí své dílo v Příbrami
Další články
Co jedí naše děti? Kontroly odhalily nedostatky i přesolené polévky
Středočeští hygienici v roce 2025 pokračovali v důsledném dozoru nad stravováním dětí. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vyšlo nové Podbrdsko! Co v něm najdete, prozrazuje PhDr. Smolová
Milovníci regionální historie se mohou radovat — právě vyšlo nové číslo sborníku …
AKTUÁLNĚ
Příčinu požáru v Příbrami prověří speciální útvar. Záchranáři ošetřili otce se synem
Hasiči i záchranáři zasahovali ráno ve středu 18. února na Sevastopolském náměstí v …
AKTUALIZOVÁNO
Memoriál Ing. Zdeňka Vojíře pomáhá dětem. Házenkáři hráli opět pro dobrou věc
Sportovní hala v Příbrami hostila v sobotu 14. února už 9. ročník Memoriálu Ing. …
FOTOGALERIE
Pozor na falešné e-maily o vrácení daně. Útočníci se vydávají za ČSSZ
E-mail o přeplatku na dani a příslib rychlé výplaty peněz může znít lákavě. Česká …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Zdravé obědy v ohrožení? Babiš mění tón, Šťastný chce vyhlášku smést ze stolu – Příbram má v jednání své zastoupení
Zuřivý boj o novou stravovací vyhlášku nekončí. Po schůzce, kterou svolal premiér …
ANKETA
Dobříš investuje miliony do sportu: lepší areály pro všechny generace
Dobříš se v roce 2026 zaměřuje na rozvoj a modernizaci svých sportovních areálů. Město …
DOBŘÍŠ
Dlouhá zimní idyla se změnila v lesnickou noční můru
Sněhové přeháňky v noci na úterý znovu výrazně zatížily už tak oslabené lesní porosty …
FOTOGALERIE
Skrytá hrozba ve vaší koupelně: Varování před nebezpečnými barvami Schwarzkopf
Ministerstvo zdravotnictví ČR označilo jako nebezpečné dvě barvy na vlasy značky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Při nehodě u Milína se srazily dva osobáky
V úterý 17. února v půl třetí odpoledne zasahovali hasiči, záchranáři a policie u …
DOPRAVA




