Dvořákův památník ve Vysoké chystá výstavu a chce uvést operu Rusalka
9. listopadu 2021 (18:44)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Ještě do konce roku bude možné v památníku navštívit tradiční cyklus komorních koncertů Hudební podzim, který vyvrcholí 18. prosince.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chce propojit vnitřní expozici se zámeckým parkem, na jaře chystá novou výstavu a v létě plánuje uvedení opery Rusalka pod širým nebem. Památník by měl být místem přitažlivým jak pro hudební znalce, tak pro rodiny s dětmi, uvedl dnes v tiskové zprávě nový ředitel Vojtěch Poláček.
Poláček nastoupil do funkce v polovině září. Vystřídal odvolanou Jarmilu Obermayerovou, s jejíž prací nebylo vedení kraje spokojeno. Cílem nového ředitele je kromě jiného přilákat do areálu rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky chce památník pořádat workshopy a programy s lektory. Vylepšením by měla být i znovu otevřená kavárna v budově Sládkovny u hlavní brány. Památník je možné poprvé navštívit v zimě také o víkendech.
"Uvažujeme o hudebně-výtvarných venkovních instalacích nebo o zážitkové trase na principu rozšířené reality. Dvořák ve Vysoké pobýval na více místech. Putování po jeho stopách bychom proto chtěli návštěvníkům nabídnout pomocí mobilní aplikace. A podle toho, kde by se zrovna nacházeli, zazněl by jim ve sluchátkách určitý text či hudba. Cesta Vysokou by tak měla určitý příběh, stala by se hrou a dávala lidem možnost vlastní volby," uvedl Poláček.
Ještě do konce roku bude možné v památníku navštívit tradiční cyklus komorních koncertů Hudební podzim, který vyvrcholí 18. prosince. Na jaře památník chystá společnou výstavu s dalšími příspěvkovými organizacemi Středočeského kraje - s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a s Muzeem T. G. M. Rakovník. Ukázat by měla vztah významných kulturních a uměleckých osobností ke Spojeným státům. "V našem případě se zaměříme na Antonína Dvořáka a spisovatele Josefa Václava Sládka, který ve Vysoké obdobně jako Dvořák často pobýval. V příštím roce to navíc bude 130 let, co se skladatel poprvé vydal do Ameriky," připomněl Poláček.
Nejočekávanější akcí bude uvedení opery Rusalka v červnu 2022. Projekt je nyní ve fázi příprav, čeká na schválení i na výsledky grantů. "Rusalka se zde naposledy hrála v 50. letech 20. století. Chtěli bychom, aby se do projektu zapojili nejen profesionální umělci, ale také regionální školy a spolky. Aktuálně jednáme například s okolními základními uměleckými školami. Líbilo by se nám, kdyby se opera odehrávala na různých místech v parku a připomínala tak velkou zahradní slavnost. Technicky to bude náročné, ale věříme, že zároveň jedinečné," dodal ředitel.
Památník Antonína Dvořáka (1841 až 1904) sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Jarní rituál, nebo sousedská válka?
Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí
Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu
Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a …
KULTURA
Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 …
AKTUÁLNĚ
MG ROADSHOW míří opět do Příbrami
Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě
S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony …
DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů
O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, …
AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami
První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou …
FOTOGALERIE




