Dveře ke gotickému arkýři vytvořil na zakázku galerie. Jiří Kobr představí své dílo v Příbrami
16. ledna 2024 (06:33)
Další 4 fotografie v galerii
foto: Tomáš Rasl, zdroj: GFD Příbram (formátově upraveno)
Komentovaná prohlídka výstavy Ještě a děl v rámci projektu Ernestinum ve virtuální realitě se uskuteční v sobotu 20. ledna od 15.00 v Galerii Františka Drtikola Příbram.
V Galerii Františka Drtikola Příbram pokračují komentované prohlídky aktuálních výstav. V sobotu 20. ledna provede svou výstavou Ještě sochař a grafik Jiří Kobr. „Jiří Kobr patří k umělcům stojícím jemně stranou výtvarného provozu, přitom jeho práce jsou výjimečné jak z hlediska řemeslného provedení, tak i schopností živě aktualizovat základní témata křesťanské kultury,“ představuje umělce kurátor výstavy Jan Freiberg.
V prvním patře galerie si návštěvníci prohlédnou kolorované dřevěné plastiky vycházející z křesťanské ikonografie a barevné dřevoryty na papíře či plátně. Další Kobrovy objekty najdete i ve druhém patře v rámci výstavy Ernestinum ve virtuální realitě. Pro tento projekt vytvořil přímo na zakázku galerie dominantní dílo Dveře. Je instalováno před arkýřovou kaplí a vychází z dobových analogií. Arkýřové kaple byly totiž uzavírány dvoukřídlými dveřmi, aby oddělily spirituální funkci prostoru od jeho světského použití. Výstavu představující gotickou podobu Ernestina ve VR provází rovněž Kobrův deskový reliéf Adama a Evy z roku 2023, inspirovaný gotickým uměním a doplněný barokním oblakem.
„Ačkoli se Jiří Kobr cítí být křesťanem, ke křesťanskému umění se nehlásí, neboť stejně jako my netuší, co se za tímto označením na začátku 21. století skrývá za význam. Pro současné světské galerie je jeho dílo příliš křesťanské, pro křesťany či zadavatele z prostředí církve zase příliš světské či neuctivé,“ uvádí Jan Freiberg. Výstavy Ještě a Ernestinum ve virtuální realitě potrvají v galerii do 25. února. Sobotní komentovaná prohlídka začíná v 15.00.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Ema Destinnová vyrůstala v Milešově, svým hlasem dobyla světovou operu
•Na setkání se čtenáři zavítají spisovatelé do Březnice a Příbrami
•Ředitel divadla Bednář: Chtěli bychom dosáhnout počtu předplatitelů jako v době před covidem
Další články
Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady
Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 …
AKTUÁLNĚ
Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce
Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic měla v létě každou celou hodinu spouštět …
AKTUÁLNĚ
Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo
Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili zhruba 81 procent ploch s ozimým …
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr
Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které v úterý 14. července zasáhnou …
AKTUALIZOVÁNO
Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí
Orlická přehrada se dostala výrazně pod dlouhodobý normál. Hladina je aktuálně osm …
FOTOGALERIE
Vydejte se poznat Brdy s průvodci. Čeká vás Dům přírody i jedinečná Třítrubecká vyhlídka
Milovníci Brd mají jedinečnou příležitost poznat už zítra krajinu očima odborníků. …
PŘÍRODA
Extrémní závod Bcrossrun 13: Příbram měla silné zastoupení
Plzeňská Olympia hostila o víkendu 11.a 12. července 2026 další ročník extrémního …
SPORT
Léto v nemocnici ovládnou Emoce Taťány Vencovské
Galerie Gaudii gratia v Oblastní nemocnici Příbram nabídne od července do konce září …
Ze Svaté Hory do Koněpruských jeskyní. Digitální karta otevírá a spojuje dva regiony se slevami
Digitální návštěvnická karta propojující turistické oblasti Berounsko a Brdy a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Do Česka míří vlna tropů. Už v úterý udeří silné bouřky, pak se vrátí třicítky
Počasí v Česku vstupuje do výrazně teplejší fáze. Nový týden přinese nadprůměrné letní …
AKTUÁLNĚ








