Dvě třetiny Čechů letos hodlají pojmout Vánoce úsporněji
28. října 2021 (07:30)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Loňské Vánoce si podle průzkumu Češi z finančního hlediska většinou užívali tak, jak byli zvyklí, ve výdajích se omezil každý třetí.
Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala, letos plánuje 68 procent lidí pojmout svátky úsporněji. Vyplývá to z průzkumu, který Provident Financial uskutečnil v září s výzkumnou agenturou Instant research mezi 500 respondenty.
Loňské Vánoce si podle průzkumu Češi z finančního hlediska většinou užívali tak, jak byli zvyklí, ve výdajích se omezil každý třetí. Na 60 procent lidí neomezilo své vánoční výdaje vůbec. Dlouhodobé působení pandemie ale dopadlo i na peněženky Čechů a letos jsou tak lidé ve svých plánech na vánoční utrácení opatrnější.
"Pandemie výrazně ovlivnila nejen rodinné rozpočty ale také finanční smýšlení lidí. Není proto divu, že se před Vánoci, kdy rodiny většinou více utrácí, snaží zamyslet, kde a jak ušetřit. Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý," uvedl analytik Providentu Luboš Kratochvíl.
Více než polovina lidí (55 procent) se pokusí ušetřit na vánočních přípravách. Třetina Čechů plánuje dárky nakoupit on-line a čtvrtina je rozhodnutá pořídit je co nejdříve a v akci. Každý třetí navíc plánuje omezit jejich cenu a množství. Část lidí (13 procent) je také připravena letos kvůli pandemii výrazně omezit své vánoční výdaje. Zatímco v minulých letech někteří řešili nedostatek peněz na dárky či jiné vánoční výdaje půjčkou, letos to bude jinak. Téměř 93 procent Čechů si na nákupy vánočních dárků vzít půjčku nechce.
Češi ani v době pandemie nezapomínají na poselství svátků, že čas strávený s rodinou je nejdůležitější. Možná právě pandemií omezené mezilidské kontakty měly vliv na to, že chvíle strávené s přáteli a rodinou jako největší dárek loňských Vánoc uvedla téměř polovina respondentů (45 procent). Zatímco loni kontakty s rodinou a přáteli omezilo 36 procent lidí, letos to s postupným ústupem pandemie má v plánu jen desetina z nich.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Gastro agent: Kebab house & pizza
Fast‑food má být rychlý, dostupný a cenově přívětivý. Ale i u rychlého občerstvení nás …
Fast food
Historie rožmitálského skautingu zamíří do kina. Dokument „Slibuji na svou čest“ má premiéru
Po několika letech se diváci konečně dočkají. Dokumentární film mapující více než …
Prostor po zahradnictví se uvolní. Město chce parkoviště a možná i vrátka pro školáky
Prostor v Jinecké ulici pod městským hřbitovem, kde dnes sídlí zahradnictví Petunia, …
Nepřehlédněte
Podvod za miliardy. Stovky tisíc kusů elektroniky zmizelo
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu odhalili obrovský podvod, …
Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života
Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v …
Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše
Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním …
Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy
Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo …
Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda
Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě …
Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě
Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, …
Nepřehlédněte
Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře
Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky …
POZNÁVÁME BRDY




