25. 2. svátek má Liliana




Dva roky od založení CHKO Brdy - 2. ČÁST

13. ledna 2018   (07:24)
Dalších 6 fotografií v galeriiDva roky od založení CHKO Brdy - 2. ČÁST
foto: am.cz, Info a

Do konce roku 2015 bylo bezlesí v Brdech ovlivňováno vojáky a vznikla zde unikátní vřesoviště


Péče o bezlesí

Na 2/3 území CHKO Brdy byl do konce roku 2015 vojenský újezd a bezlesí zde bylo ovlivňováno vojáky. Na dopadových plochách vznikla velká unikátní vřesoviště, která nemají v rámci České republiky obdobu, nebo v kotlině Padrťských rybníků vznikly podhorské louky a pastviny. Lokality jsou významné i z pohledu Evropy a jsou zařazeny do soustavy evropsky významných lokalit NATURA 2000. Po útlumu a ukončení činnosti vojáků docházelo postupně k zarůstání většiny ploch bezlesí.
Pro Brdy jsou dále typické podmáčené louky, často s cennými druhy rostlin. V prvním roce a často i v druhém roce tak řada opatření měla obnovní charakter. Nejde jen o pastvu a sečení, ale i o výřezy náletových dřevin (olše, bříza apod.). Dlouhodobá neúdržba lučních porostů vede ke změně podmínek. Druhové složení se mění a mizí cenné a charakteristické druhy rostlin i druhy živočichů na nich vázané. V Třemšínských Brdech se navázalo v mnoha případech na již probíhající pravidelnou péči z období před vyhlášením CHKO Brdy.

V roce 2017 byly peníze na péči o bezlesí směřovány na téměř 113 ha. S pastvou a sečením se začalo na některých lokalitách již v roce 2016 a loni se pokračovalo. K lokalitám z prvního roku byly, vzhledem k rostoucímu poznávání území CHKO, přidány nové plochy (např. luční porosty s prstnatcem májovým u Vranovic). S pomocí PPK mohla být zajištěna péče o 67 ha pastvin a téměř 30 ha luk. Z jednorázových opatření pak byl zajištěn výřez náletových dřevin na 13 ha a obnovní opatření na 2,6 ha. Na těchto lokalitách by v budoucnu měla být zavedena pastva nebo sečení.
Péče o bezlesí

Na 2/3 území CHKO Brdy byl …
foto: am.cz, Info a

A co je loukách vlastně chráněno?

Pro Brdy jsou charakteristické podmáčené, většinou málo úživné louky nebo nízkostébelné trávníky. Z dnes již vzácných druhů, které na nich rostou, můžeme jmenovat žlutě kvetoucí úpolín nejvyšší (Obr. 5). Abychom viděli orchideje, nemusíme jezdit do deštných pralesů. Na našich loukách totiž rostou české orchideje, prstnatec májový (Obr. 6), bradáček vejčitý, vemeník zelenavý a v. dvoulistý. Z dalších druhů potom tolije bahenní (Obr. 7) s jemnými bílými květy a medovou vůní nebo masožravka rosnatka okrouhlolistá, a nenápadné druhy unikající lidským očím, a to bařička bahenní (Obr. 8), ostřice Davallova, ostřice blešní.

V nízkostébelných trávnících potom prha arnika, stará léčivá rostlina sběrem léčivé drogy zlikvidovaná, a kociánek dvoudomý. Když přijdete na správné louky na přelomu května a června, najdete tu fialová kola kosatců sibiřských, a když si s procházkou pospíšíte koncem dubna či začátkem května, potkáte růžové květy všivce lesního. Péče probíhá i o cenné biotopy jako jsou smilkové louky, tužebníková lada (Obr. 9) nebo bezkolencové louky. Na zachovalé luční enklávy jsou vázány i vzácné druhy živočichů. Jmenujeme alespoň dva druhy motýlů, modráska bahenního (Obr. 10) a m. očkovaného. Na rozsáhlejších plochách bezlesí s přítomností keřů a stromů pak najdeme řadu ptáků, např. pěnici vlašskou, nebo oba druhy bramborníčků.

Obr. 5 až 10 Zvláště chráněné druhy a biotopy, které potřebují pravidelné obhospodařování (úpolín nejvyšší, prstnatec májový, tolije bahenní, bařička bahenní, květnaté tužebníkové lado, modrásek bahenní)
A co je loukách vlastně chráněno?

Pro Brdy …
foto: am.cz, Info a

Fotogalerie

Obr. 5 - žlutě kvetoucí úpolín nejvyšší (1) Obr. 6 - prstnatec májový (2) Obr. 7 - tolije bahenní (3) Obr. 8 - bařička bahenní (4) Obr. 9 - tužebníková lada (5) Obr.10 - modrásek bahenní (6)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Info a
autor: MP








Další články

Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V … ON-LINE PŘENOS Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek! Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé … U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné … Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a … NEPŘEHLÉDNĚTE Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní … SPORT V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné … ROZHOVOR Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C! Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický … Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník … KULTURA
Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči!
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz