1. 2. svátek má Hynek




Dušičkový březohorský Slavín

NÁZOR
30. října 2017   (18:21)
Dušičkový březohorský Slavín

Podle dobrých zpráv, které se objevily koncem minulého týdne v médiích, se představitelé Příbrami snaží rozumně a spravedlivě vyřešit zapeklitou situaci ohledně rozvalené zdi březohorského hřbitova.



Ten je sice majetkem březohorské římskokatolické farnosti (i když jsou zde i hroby lidí hlásících se k Církvi československé husitské a osob bez vyznání), ale Město Příbram ho má v dlouhodobém pronájmu. Už před několika lety jsem si všimla, že krásný březohorský hřbitov chátrá a že už se ani o Dušičkách nenajde nikdo, kdo by zapálil svíčku na opuštěných hrobech březohorských starostů, učitelů, horníků, horních i obecních úředníků, vojáků nebo válečných uprchlíků.
S tím, jak v Příbrami a okolí ubývá žijících potomků obětí březohorské důlní katastrofy z roku 1892, se každým rokem zmenšuje také zapálených světýlek a dušičkové výzdoby u obou společných hrobů havířů, kteří tehdy z různých důvodů nemohli být pohřbeni do hrobů svých rodin. Při každé návštěvě březohorského hřbitova se mi vybaví slova mého otce z doby před čtyřiceti lety, kdy tam kapelek hořely desítky, a kdy mě nabádal, abych ani v budoucnu na svíčku pro svého prapradědečka a pro jeho druhy odpočívající ve společných hrobech nezapomínala.
Většina z nás má tolik povinností, že nám během roku nezbývá na návštěvy hřbitovů moc času. Nyní se tedy snad nejvíc hodí oprášit i vzhledem k současnému dění kolem březohorského hřbitova prezentaci, která byla v roce 2015 součástí výstavy Obrazy z dějin vrchu Březového. Březohorský Slavín je místem, které stojí za to si prohlédnout a hlavně uchovat pro naše potomky. Doufám, že zastupitelstvo města opravu jeho rozvalené zdi, která má především chránit klid pohřbených, bez zbytečných odkladů odsouhlasí.

Věra Smolová

Tip redakce: Spor o to, kdo opraví spadlou zídku na Březových Horách stále trvá

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Věra Smolová
autor: Věra Smolová








Další články

Příbram doma nezaváhala. Kocouři smetli Beskydy 3:0 a berou důležité body Příbram doma nezaváhala. Kocouři smetli Beskydy 3:0 a berou důležité body V 19. kole ČEZ extraligy mužů přivítali volejbalisté VK TROX Příbram soupeře z … Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva Každý únor se tisíce Čechů pustí do výzvy, která vypadá nevinně, ale umí potrápit: … Zajímavosti ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu Rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Příbrami a … Politika Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA bojovnice Lucie Pudilová má za sebou návrat … Sport Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou Vánoční obrázky pro Ježíška letos dorazily na Svatou Horu nejen z Příbramska, ale také … FOTOGALERIE Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na … Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí řešilo město Písek v roce 2025 přes 20.000 … Středočeské zimní areály mají nadále ideální podmínky pro lyžování Středočeské zimní areály mají nadále ideální podmínky pro lyžování Zimní areály ve středních Čechách hlásí i přes mírné oteplení stále ideální podmínky, … Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným deodorantem Miraculum Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným deodorantem Miraculum Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před kosmetickým přípravkem …
Příbram má finanční jedničku. Rating „A“ ukazuje na zdravé hospodaření i nízké dluhy Příbram má finanční jedničku. Rating „A“ ukazuje na zdravé hospodaření i nízké dluhy Příbram patří mezi nejlépe hospodařící města své velikosti. Nezávislá společnost CRIF … Politika
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz