Dům přírody Brd na Třech Trubkách za první tři měsíce navštívilo přes 6 tisíc turistů
16. listopadu 2023 (13:20)
foto: Vojenské lesy a statky ČR
Brdská expozice, která je součástí romantické stavby z 19. století, otevřela své brány veřejnosti první srpnový víkend.
Do Domu přírody Brd v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v údolí Klabavy zavítalo za první tři měsíce od jeho otevření 6368 platících návštěvníků. Brdská expozice, která je součástí romantické stavby z 19. století, otevřela své brány veřejnosti první srpnový víkend. Dům přírody vznikl v rámci rozsáhlé rekonstrukce ve spolupráci Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které jsou majitelem objektu, a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), jeho provozovatelem je obec Strašice.
Expozice, která je umístěna v bývalých hospodářských budovách ikonického zámečku v brdských hvozdech, popisuje unikátní přírodu na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, ale také zdejší historii. Samostatná část je pak věnována vojenské minulosti území, které se stalo prvním výcvikovým prostorem již za první republiky a ozbrojeným silám slouží k výcviku částečně dodnes.
„S ohledem na to, že Tři Trubky leží uprostřed lesů mimo civilizaci a několik kilometrů od nejbližších parkovacích stání, překonává návštěvnost za první tři měsíce naše očekávání. Ukazuje se, že náš plán přeměnit tuto ikonickou a tajemnou brdskou stavbu na vstupní bránu do chráněné krajinné oblasti Brdy, který je součástí našich snah o realizaci řízeného turistického ruchu v Brdech, je krok správným směrem,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.
Největší zájem veřejnosti zažily Tři Trubky hned po otevření v srpnu, kdy expozici zhlédlo 2632 platících návštěvníků. Zájem však neopadl ani po prázdninách – v září na zámeček dorazilo 2372 návštěvníků a teplý říjen přilákal dalších 1364 návštěvníků.
Dům přírody Brd je součástí programu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která buduje obdobná moderní návštěvnická zařízení v rámci chráněných krajinných oblastí a dalších významných chráněných území v její správě.
„Tři Trubky jsou již desátým Domem přírody, který resort životního prostředí otevřel, z hlediska zájmu veřejnosti se jedná o jeden z úspěšných projektů. Jsme rádi, že je o CHKO Brdy a její přírodu takový zájem,“ uvedl Bohumil Fišer z AOPK.
Vedle individuálních návštěvníků se Tři Trubky staly oblíbeným cílem skupinových výprav – především školních a zájmových kolektivů. Expozici si tak prohlédli žáci základních a středních škol z Dobříše, Plzně, Rokycan a dalších obcí v regionu i mimo něj, ale třeba také výprava z německého Markt Hohenfelsu, který je partnerskou obcí radnice ve Strašicích, na jejímž katastrálním území se zámeček v Brdech nachází.
„Využili jsme všechny typy prohlídek, které nabízíme. Pořádají se zde komentované vycházky, do programu pro veřejnost se od října zapojují také lesní pedagogové Vojenských lesů a statků. Na prosinec jsme připravili vánoční výzvu s výrobou ozdob na adventní dny. 9. prosince se zde odehraje Třítrubecké troubení, o den později čtení knihy Mikuláše Pešty Třemšínský drak,“ popisuje Tomáš Makaj z Muzea středních Brd ve Strašicích, které je provozovatelem Domu přírody Brd.
Lovecký zámeček Tři Trubky nechal vystavět rod Colloredo Mannsfeldů na konci 19. století. Po vytvoření vojenského prostoru zámeček sloužil k reprezentačním účelům a krátce zde pobývali i naši bývalí prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Eduard Beneš. V posledních desetiletích budova neprošla výraznější renovací až do roku 2021, kdy Vojenské lesy a statky společně s budováním návštěvnického střediska opravily exteriér zámečku, objekt myslivny, nedalekou vodní elektrárnu i okolí areálu. Státní podnik navíc vybudoval novou dvoukilometrovou lesní stezku na Tři Trubky od záchytného parkoviště u Strašic. Vedle expozice Domu přírody Brd areál nabízí rekreační ubytování v budově myslivny, jehož kapacitu po dokončení vnitřní rekonstrukce v roce 2024 rozšíří ubytování na samotném zámečku. Na zahradě areálu vznikla vnější expozice domu přírody v podobě edukativního hřiště pro děti. V objektu navíc funguje mobilní aplikace VLS „S námi vám zvěř neuteče,“ která díky rozšířené realitě ukazuje v reálném prostředí zvířecí obyvatele Brd – jelena, lišku a sovu.
Pro nadcházející sezónu chtějí VLS otevřít také novou cyklotrasu ze Tří Trubek, na které se bude návštěvníkům s využitím mobilní aplikace „Brdy a Ralsko – Divočina v srdci Čech“ zobrazovat vojenská technika na cvičištích, informace o přírodě i historii, ale třeba také přesný 3D model areálu Tří Trubek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vojenské lesy a statky ČR
autor: Jan Sotona
Související
•Seriál Chalupáři slaví 48 let, filmaři ho natáčeli ve Višňové
•Advent přivítají v Rožmitále pod Třemšínem jarmarkem a kulturním programem
•Speciální prohlídky Hornického muzea zavedou děti do tajemného podzemí
Další články
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA
REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky
V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun
Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. …
DOPRAVA
Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den
Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně …
TIP NA VÝLET
Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce
Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už …
ANKETA
Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram
Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi …
SOUTĚŽ
Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit
Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i …
ZAJÍMAVOSTI




