vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 447957 9308 6642 321
Středočeský kraj 6749 1071 844 23
okres Příbram ? 52 48 1

Dula Lucie Kušnírová: Ženy, které mají svá přání, dnes již nejsou alternativní

ROZHOVOR
6. března 2020   (18:00)
Dula Lucie Kušnírová: Ženy, které mají svá přání, dnes již nejsou alternativní

Lucie Kušnírová byla již u více než dvou desítek porodů. Připouští, že určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje, obecně se však podle ní v Česku tyto vztahy vyvíjejí pozitivněLucie Kušnírová se věnuje práci duly. Provází ženu a její rodinu jedinečným a neopakovatelným obdobím života, jakým je přivedení dítěte na svět. V dřívějších dobách jimi bývaly rodině blízké ženy jako sestry, sestřenice, tety, někdy i sousedky či služky. Dnes to bývají ženy, které již mají za sebou svou vlastní mateřskou zkušenost, ale většinou nejsou z rodinného kruhu. V zahraničí se dulami dokonce stávají i muži. Ačkoliv role duly není nic nového pod sluncem, stále mezi lidmi panují určité předsudky.

Jak se na duly dívá lékařský personál? A co tatínkové, kteří jsou přítomni u porodu? Lucie nám všechno ochotně prozradila.
Na svém webu píšete, že se neustále vzděláváte, učíte a někdy „fakt čučíte“. Co Vás při práci duly nejvíce překvapilo?  
Pozitivně "čučím", neboli žasnu. To když jsem svědkem, jak úžasně ženy umí a dokáží rodit své děti, zvládat různé překážky, potíže a výzvy mateřství.  Občas "čučím", neboli se velmi divím tomu, jak rozdílný může být přístup různých zdravotníků, ať už v rámci jednoho zařízení nebo v rámci Česka či Evropy. A občas negativně "čučím", neboli jsem nemile překvapena, když jsem svědkem poškozující praxe, což se naštěstí nestává často.
Spolupracuje s Vámi zdravotní personál? Nebo se na duly v Česku hledí jako na alternativní ženy?
Určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje a já to vcelku chápu. Obecně se však v Česku tyto vztahy a spolupráce vyvíjejí pozitivně, doprovod duly k porodu již není velkým překvapením. Vždy to ale bylo, je a bude především o konkrétních lidech a situacích.  Důležité také je, aby se vědělo, že porod s dulou neznamená nutně přirozený, nemedikovaný či nějak alternativní porod. Dula může být velmi dobrým společníkem i pro komplikované a nelehké porodní procesy, může zjemňovat tvrdou realitu a podporovat klidnou atmosféru. Porodní přání (porodní plán) již také není nic výjimečného a ženy už, myslím, nedostávají do propouštěcích zpráv označení "alternativní rodička" na základě toho, že měly svá přání a dulu.
Co je podle Vás tou největší třecí plochou?
Významnou rolí duly je snaha přispět k tomu, aby individuální přání ženy byla vyslyšena a bylo jim vyhověno, pokud to není akutně v rozporu se zdravotním stavem rodičky či dítěte. A zároveň, aby informace ze strany zdravotníků byly kompletní tak, aby rodiče mohli činit opravdu informovaná rozhodnutí a volbu.  To bývá někdy trochu ta třecí plocha v rámci dulí práce, protože podporujeme emancipovanost pacientky - rodičky a její právo na rozhodování.

Je něco, co byste v nemocnicích při porodech změnila?
Nemocnice je složitý systém, některé systémové změny ve prospěch porodů, žen a dětí se postupně dějí a je to dobře. Mně osobně nevyhovuje ta oboustranná anonymita u porodu a její negativní důsledky v oblasti důvěry a komunikace. Zdravotní péče o těhotnou a rodičku v Česku je většinou nekontinuálního charakteru, to znamená, že během těhotenství, při porodu a po něm se o ženu starají i desítky různých neznámých zdravotníků, možnosti volby jsou často velmi omezené. Systémově bych podporovala změnu právě v oblasti kompetencí porodních asistentek, možnosti vzniku samostatných center porodní asistence pro nízkorizikové rodičky a porody, větší možnosti opravdové kontinuální péče.
Jak se na vás dívají tatínkové, tedy partneři Vašich klientek?
Zpětná vazba ze strany mužů pro mě bývá velmi pozitivní. Role duly nenahrazuje roli otce dítěte a partnera ženy, ale dodává mužům buď větší jistotu k aktivnímu a vhodnému zapojení se do procesu porodu, nebo určitý klid a úlevu, že na to všechno nejsou jen sami či nepřipraveni. Zřídka se mi stane, že muž zprvu nerozumí potřebě své ženy mít doprovod duly, během procesu přípravy a samotného porodu však veškeré pochybnosti opadávají a nakonec to hodnotí velmi kladně.
Jak hodnotíte současnou poporodní péči přímo v nemocnici?
Poporodní péče v nemocnici je v Česku z hlediska zdravotnické kontroly a prevence na špičkové úrovni a velmi intenzivní. Na nedostatek zdravotnické péče si rozhodně nelze stěžovat. Někdy se ovšem může stávat, že se v tom všem tak trochu ztratí to kouzlo navazování křehkého vztahu matka-dítě. Ženy se cítí zahlceny všemi úkony, zmatené z protichůdných informací i z bouřlivých vnitřních pocitů a hormonálních změn. Někdy prostě jen chybí čas a prostor na nezdravotnickou trpělivou podporu a empatii, kterou rodiče tolik potřebují, aby sami mohli trpělivě naplňovat potřeby svého miminka.
Vaším mottem je „Láska k porodu“. Ženy však stále porod vnímají jako negativní bolestivý zážitek.
Láska a bolest se dle mého názoru ale nevylučují.  To, že ženy předjímají porod jako bolestivý = negativní, je obecně důsledkem nedostatku šíření pozitivních zkušeností, vlivu kultury, různých menších či větších ženských traumat, oslabené tělesné či psychické odolnosti i mnoha jiných faktorů. Tam, kde je nějaká bolest, nepohoda nebo zátěž, může láskyplný přístup, laskavá péče a podpora pomáhat a dodávat odvahu nesnázemi projít. Něžná péče podporuje produkci hormonu oxytocinu, což je tzv. hormon lásky, klíčový faktor přirozené reprodukce a porodů všech savců, ale také nutný pro lidské vztahové vazby, péči a lásku.  Láska nejsou jen růžové brýle, bezpodmínečná láska v sobě zahrnuje i hloubku bolesti a nehodnotí.
Kolik miminek jste již viděla přicházet na svět?
Stovky, možná tisíce. Můj život v posledních letech je totiž plný fotografií, videí a příběhů rodících se hlaviček někdy i zadečků, v různých prostředích i polohách, vaginálně i císařským řezem. Ale osobně jsem zatím měla tu čest být přímo u více než dvou desítek jedinečných a láskyplných zrození.
Je něco, co byste chtěla vzkázat nastávajícím maminkám?
Univerzální vzkaz nemám. Každá nastávající maminka potřebuje slyšet něco trochu jiného, něco, co je konkrétně pro ni užitečné v přítomnosti, co je v souladu s jejím životním nastavením, hodnotami, zkušenostmi z minulosti i nadějemi do budoucna. Přeji ženám, ať hledají a nachází odpovědi samy v sobě, nachází svou vlastní cestu, ať věří, že vše, co je potká, mohou zvládnout. Hladce či obtížněji, dříve nebo později, s menší či větší mírou pomoci, ale především s láskou.
Zatímco porodní asistentka je samostatná zdravotnická profese, musí být vysokoškolsky vzdělaná a má zákonem stanoveny kompetence své profese, dula je nezdravotnická a laická role v podpoře rodin. Neprovádí žádná vyšetření, žádné zdravotnické výkony či klinické hodnocení zdravotního stavu. Podpora duly může však také významně nepřímou cestou ovlivnit průběh celého období okolo porodu i zdravotní stav ženy a dítěte. V Česku dnes existuje pět různých vzdělávacích kurzů pro duly a také asociace, která zájemkyně o členství sdružuje. Duly, které jsou absolventkami či členkami zvolených organizací pak mají pracovat v souladu s příslušným etickým kodexem dul.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto Miloslava Ritschlová

autor: Miloslava RitschlováNepřehlédněte

Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Barboru kromě dalších kol soutěže letos čeká i maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. 26. května 2020   (06:29) Nepřehlédněte Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny silniční a železniční přechody na hranicích s Rakouskem a Německem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. 25. května 2020   (18:53) Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. 25. května 2020   (18:21) Nepřehlédněte


Další články

U Obořiště vylétl s fordem mimo silnici, přerazil strom a skončil na střeše U Obořiště vylétl s fordem mimo silnici, přerazil strom a skončil na střeše Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic Na půjčky podnikatelům si vezme kraj úvěr 2,75 miliardy korun Na půjčky podnikatelům si vezme kraj úvěr 2,75 miliardy korun ČOI si došlápla na příbramské obchody, kontrolovala prodej alkoholu mladistvým ČOI si došlápla na příbramské obchody, kontrolovala prodej alkoholu mladistvým Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí. 1. června 2020   (16:09) K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. 1. června 2020   (13:20) SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava začne 2. června a potrvá až do 12. září. 1. června 2020   (08:24) Děti dnes oslaví svůj svátek Děti dnes oslaví svůj svátek Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Cílem jednání bylo zjištění reálných dopadů krize na podnikatele a hledání možných forem podpory. 31. května 2020   (16:08) Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Prodejci evidují vyšší zájem také o kempingový nábytek, vařiče či treckingové hole. 31. května 2020   (13:36) Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Na prázdném Andrově stadionu se dlouho hrál především atletický fotbal bez šancí. 30. května 2020   (18:46) Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Zkoušky se letos budou konat za zvýšených hygienických opatření k ochraně proti koronaviru. 30. května 2020   (15:24) Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Třiačtyřicetiletý muž se bude zpovídat z přečinu krádeže. 30. května 2020   (12:02) S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Součástí budou i panely s informacemi pro návštěvníky. 30. května 2020   (07:01) Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. 29. května 2020   (19:09) Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Vodafone jako kompenzaci výpadku nebude během dneška odečítat svým zákazníkům data z mobilních tarifů. Opatření se týká jak firemních, tak nefiremních zákazníků, tarifů i předplacených karet. 29. května 2020   (14:59) Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami. 29. května 2020   (14:37) Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Příbramští policisté pátrají po pachateli trestného činu poškození cizí věci, za který může skončit až rok ve vězení. 29. května 2020   (10:26) Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Sanitka zraněného muže přepravila do nemocnice k ošetření. 29. května 2020   (08:12) Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Hasiči v ulici třída Kpt. Olesinského řídili dopravu kyvadlově. 28. května 2020   (19:45) Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Kdy pracovníci potíže odstraní, zatím není jasné. 28. května 2020   (17:22) Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,12 Kč/l, naftu pak za 26,90 korun 28. května 2020   (17:03) Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do hlasování veřejnosti, které bude zahájeno 1. června, postoupilo deset návrhů. 28. května 2020   (14:26) Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Podpora zůstává ve výši 80 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den. 28. května 2020   (11:18) Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky CK Alexandria zrušila letní zájezdy.  Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených CK Alexandria zrušila letní zájezdy. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. 27. května 2020   (20:15) Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Přinášíme komentář ředitele příbramské nemocnice k proběhlé epidemii covid-19. 27. května 2020   (18:51) Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz