vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 65535 3869 71 46
Středočeský kraj 2387 476 7 4
okres Příbram ??? 31 ??? ???
Příbram ??? 13 ??? ???
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2

Dula Lucie Kušnírová: Ženy, které mají svá přání, dnes již nejsou alternativní

ROZHOVOR
6. března 2020   (18:00)
Dula Lucie Kušnírová: Ženy, které mají svá přání, dnes již nejsou alternativní

Lucie Kušnírová byla již u více než dvou desítek porodů. Připouští, že určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje, obecně se však podle ní v Česku tyto vztahy vyvíjejí pozitivně


Lucie Kušnírová se věnuje práci duly. Provází ženu a její rodinu jedinečným a neopakovatelným obdobím života, jakým je přivedení dítěte na svět. V dřívějších dobách jimi bývaly rodině blízké ženy jako sestry, sestřenice, tety, někdy i sousedky či služky. Dnes to bývají ženy, které již mají za sebou svou vlastní mateřskou zkušenost, ale většinou nejsou z rodinného kruhu. V zahraničí se dulami dokonce stávají i muži. Ačkoliv role duly není nic nového pod sluncem, stále mezi lidmi panují určité předsudky.

Jak se na duly dívá lékařský personál? A co tatínkové, kteří jsou přítomni u porodu? Lucie nám všechno ochotně prozradila.

Na svém webu píšete, že se neustále vzděláváte, učíte a někdy „fakt čučíte“. Co Vás při práci duly nejvíce překvapilo?  
Pozitivně "čučím", neboli žasnu. To když jsem svědkem, jak úžasně ženy umí a dokáží rodit své děti, zvládat různé překážky, potíže a výzvy mateřství.  Občas "čučím", neboli se velmi divím tomu, jak rozdílný může být přístup různých zdravotníků, ať už v rámci jednoho zařízení nebo v rámci Česka či Evropy. A občas negativně "čučím", neboli jsem nemile překvapena, když jsem svědkem poškozující praxe, což se naštěstí nestává často.
Spolupracuje s Vámi zdravotní personál? Nebo se na duly v Česku hledí jako na alternativní ženy?
Určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje a já to vcelku chápu. Obecně se však v Česku tyto vztahy a spolupráce vyvíjejí pozitivně, doprovod duly k porodu již není velkým překvapením. Vždy to ale bylo, je a bude především o konkrétních lidech a situacích.  Důležité také je, aby se vědělo, že porod s dulou neznamená nutně přirozený, nemedikovaný či nějak alternativní porod. Dula může být velmi dobrým společníkem i pro komplikované a nelehké porodní procesy, může zjemňovat tvrdou realitu a podporovat klidnou atmosféru. Porodní přání (porodní plán) již také není nic výjimečného a ženy už, myslím, nedostávají do propouštěcích zpráv označení "alternativní rodička" na základě toho, že měly svá přání a dulu.
Co je podle Vás tou největší třecí plochou?
Významnou rolí duly je snaha přispět k tomu, aby individuální přání ženy byla vyslyšena a bylo jim vyhověno, pokud to není akutně v rozporu se zdravotním stavem rodičky či dítěte. A zároveň, aby informace ze strany zdravotníků byly kompletní tak, aby rodiče mohli činit opravdu informovaná rozhodnutí a volbu.  To bývá někdy trochu ta třecí plocha v rámci dulí práce, protože podporujeme emancipovanost pacientky - rodičky a její právo na rozhodování.

Je něco, co byste v nemocnicích při porodech změnila?
Nemocnice je složitý systém, některé systémové změny ve prospěch porodů, žen a dětí se postupně dějí a je to dobře. Mně osobně nevyhovuje ta oboustranná anonymita u porodu a její negativní důsledky v oblasti důvěry a komunikace. Zdravotní péče o těhotnou a rodičku v Česku je většinou nekontinuálního charakteru, to znamená, že během těhotenství, při porodu a po něm se o ženu starají i desítky různých neznámých zdravotníků, možnosti volby jsou často velmi omezené. Systémově bych podporovala změnu právě v oblasti kompetencí porodních asistentek, možnosti vzniku samostatných center porodní asistence pro nízkorizikové rodičky a porody, větší možnosti opravdové kontinuální péče.
Jak se na vás dívají tatínkové, tedy partneři Vašich klientek?
Zpětná vazba ze strany mužů pro mě bývá velmi pozitivní. Role duly nenahrazuje roli otce dítěte a partnera ženy, ale dodává mužům buď větší jistotu k aktivnímu a vhodnému zapojení se do procesu porodu, nebo určitý klid a úlevu, že na to všechno nejsou jen sami či nepřipraveni. Zřídka se mi stane, že muž zprvu nerozumí potřebě své ženy mít doprovod duly, během procesu přípravy a samotného porodu však veškeré pochybnosti opadávají a nakonec to hodnotí velmi kladně.
Jak hodnotíte současnou poporodní péči přímo v nemocnici?
Poporodní péče v nemocnici je v Česku z hlediska zdravotnické kontroly a prevence na špičkové úrovni a velmi intenzivní. Na nedostatek zdravotnické péče si rozhodně nelze stěžovat. Někdy se ovšem může stávat, že se v tom všem tak trochu ztratí to kouzlo navazování křehkého vztahu matka-dítě. Ženy se cítí zahlceny všemi úkony, zmatené z protichůdných informací i z bouřlivých vnitřních pocitů a hormonálních změn. Někdy prostě jen chybí čas a prostor na nezdravotnickou trpělivou podporu a empatii, kterou rodiče tolik potřebují, aby sami mohli trpělivě naplňovat potřeby svého miminka.
Vaším mottem je „Láska k porodu“. Ženy však stále porod vnímají jako negativní bolestivý zážitek.
Láska a bolest se dle mého názoru ale nevylučují.  To, že ženy předjímají porod jako bolestivý = negativní, je obecně důsledkem nedostatku šíření pozitivních zkušeností, vlivu kultury, různých menších či větších ženských traumat, oslabené tělesné či psychické odolnosti i mnoha jiných faktorů. Tam, kde je nějaká bolest, nepohoda nebo zátěž, může láskyplný přístup, laskavá péče a podpora pomáhat a dodávat odvahu nesnázemi projít. Něžná péče podporuje produkci hormonu oxytocinu, což je tzv. hormon lásky, klíčový faktor přirozené reprodukce a porodů všech savců, ale také nutný pro lidské vztahové vazby, péči a lásku.  Láska nejsou jen růžové brýle, bezpodmínečná láska v sobě zahrnuje i hloubku bolesti a nehodnotí.
Kolik miminek jste již viděla přicházet na svět?
Stovky, možná tisíce. Můj život v posledních letech je totiž plný fotografií, videí a příběhů rodících se hlaviček někdy i zadečků, v různých prostředích i polohách, vaginálně i císařským řezem. Ale osobně jsem zatím měla tu čest být přímo u více než dvou desítek jedinečných a láskyplných zrození.
Je něco, co byste chtěla vzkázat nastávajícím maminkám?
Univerzální vzkaz nemám. Každá nastávající maminka potřebuje slyšet něco trochu jiného, něco, co je konkrétně pro ni užitečné v přítomnosti, co je v souladu s jejím životním nastavením, hodnotami, zkušenostmi z minulosti i nadějemi do budoucna. Přeji ženám, ať hledají a nachází odpovědi samy v sobě, nachází svou vlastní cestu, ať věří, že vše, co je potká, mohou zvládnout. Hladce či obtížněji, dříve nebo později, s menší či větší mírou pomoci, ale především s láskou.
Zatímco porodní asistentka je samostatná zdravotnická profese, musí být vysokoškolsky vzdělaná a má zákonem stanoveny kompetence své profese, dula je nezdravotnická a laická role v podpoře rodin. Neprovádí žádná vyšetření, žádné zdravotnické výkony či klinické hodnocení zdravotního stavu. Podpora duly může však také významně nepřímou cestou ovlivnit průběh celého období okolo porodu i zdravotní stav ženy a dítěte. V Česku dnes existuje pět různých vzdělávacích kurzů pro duly a také asociace, která zájemkyně o členství sdružuje. Duly, které jsou absolventkami či členkami zvolených organizací pak mají pracovat v souladu s příslušným etickým kodexem dul.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto Miloslava Ritschlová

autor: Miloslava RitschlováNepřehlédněte

Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června "Dáváme k veřejné diskusi, jestli by děti neměly třeba měsíc pak chodit do školy i v době běžných letních prázdnin," řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 22. března 2020   (15:57) Nepřehlédněte Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Ať už pověrčiví jste nebo nejste, pátek 13. je tady a jak s ním naložíte, je zcela na Vás. My Vám dáme deset tipů, jak si zlepšit noc. 13. března 2020   (17:44) Nepřehlédněte


Další články

Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Největší podíl potvrzených případů nákazy koronavirem tvoří lidé ve věku 45 až 54 let, a to asi pětinu ze všech nakažených. 3. dubna 2020   (08:58) Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru prozradil, jak se bránit nákaze koronavirem, jaké je riziko přenosu onemocnění ve vnějším prostředí, ale také odtajnil, kdo se zásadním způsobem zasadil o zřízení odběrového místa v Příbrami. 3. dubna 2020   (06:39) S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne 2. dubna 2020   (18:07) Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 "Za sebe říkám, že nevidím velký smysl v použití látkových roušek s kapsou, do níž se má vkládat filtr, často z nanovláken," říká František Lízal, odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství 2. dubna 2020   (16:46) V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem "Největší poděkování patří těm, kteří denně i v mrazu stojí v plné zbroji, nejdou ani na WC, nejedí, nepijí....,“ říká MUDr. Jakub Šedivý. 2. dubna 2020   (14:05) Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. 2. dubna 2020   (13:24) Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v Česku zatím 40 lidí. Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3604, uzdravených lidí je 61. 2. dubna 2020   (11:50) Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Muž byl dopaden spící v dodávkovém vozidle na odpočívadle čerpací stanice 2. dubna 2020   (09:45) Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Sport
Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Podle úterních údajů bylo v nemocnicích hospitalizováno 312 pacientů nakažených koronavirem, z nichž u 70 mělo onemocnění těžký průběh. 2. dubna 2020   (07:39) Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum zveřejňuje odkazy na televizní pořady, díky nimž se mohou zájemci do muzea alespoň na dálku vydat. 2. dubna 2020   (06:29) Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky. 1. dubna 2020   (20:37) V Česku zemřelo s nemocí COVID-19 již 39 pacientů V Česku zemřelo s nemocí COVID-19 již 39 pacientů V Česku se podle údajů hygienických stanic nakazilo 83 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Rakousku a Itálii. Na Příbramsku zůstává 30 nakažených, z toho v Příbrami 12. 1. dubna 2020   (18:36) Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní Štáb také navrhuje, aby policisté mohli pokutovat nedodržení omezení 1. dubna 2020   (18:11) Ředitel nemocnice: COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši Ředitel nemocnice:  COVID-19 má s ptačí a prasečí chřipkou jedno společné. Jde o virovou nákazu, která má svůj původ ve zvířecí říši ROZHOVOR Martin Buršík: Dočasně snižujeme živnostníkům nájemné Martin Buršík: Dočasně snižujeme živnostníkům nájemné Město Příbram hledá cesty, jak pomoci živnostníkům v době nouzového stavu. S platností od 1. dubna dochází k dočasnému snížení nájemného u provozoven fungujících v městských prostorách. 1. dubna 2020   (14:49) V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších čtyř osob V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších čtyř osob Koronavirus Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Pozitivních na COVID-19 bude podle odhadů v půlce dubna 8000 lidí Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3330. Za úterý se počet zvýšil o 307. Vyléčených zůstává 45, zemřelo 32 lidí. 1. dubna 2020   (09:34) Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330 Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče. 1. dubna 2020   (08:52) Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Kněz děkuje záchranářům: Stáváte se skutečnými hrdiny Koronavirus V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45 Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. 31. března 2020   (19:04) OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. 31. března 2020   (18:53) Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Řidič formule se vyhnul zákazu řízení. Identifikaci znemožnila helma Doprava Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě Část lidí z pečovatelského domu v Příbrami je v karanténě AKTUALIZOVÁNO Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Město otevírá hřbitovy a v souvislosti s nízkou vytížeností MHD omezuje provoz některých linek Hřbitovy budou otevřeny prozatím vždy v úterý a ve čtvrtek v čase od 8 do 17 hodin. 31. března 2020   (12:51) Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Na příbramském heliportu budují hasiči odběrné místo, testovat se bude přímo z aut Koronavirus První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě První zcela bezkontaktní způsob objednání, zaplacení a doručení jídla v Příbrami i pro nemocné a lidi v karanténě Při běžném dovozu jídla z restaurace dochází ke kontaktu zákazníka a dodavatele při jeho převzetí a placení. Šáša Burger to však vyřešil jinak. 31. března 2020   (10:58) PR Odběrové centrum v Příbrami už funguje, ale pouze na doporučení praktického lékaře Odběrové centrum v Příbrami už funguje, ale pouze na doporučení praktického lékaře Koronavirus Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Služby úřady omezily na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy. 31. března 2020   (09:00) Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. 31. března 2020   (06:56) Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Koronavirus V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených Všichni zemřelí byli lidé trpící dalšími chorobami nebo lidé ve vyšším věku. 30. března 2020   (19:40) Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Opatření platí již od 16. března. 30. března 2020   (17:38) Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce Koronavirus Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Koronavirus Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Koronavirus Požár kamionu uzavřel Strakonickou Požár kamionu uzavřel Strakonickou Dvě hasičské jednotky vyjížděly v pondělí dopoledne na silnici I/4 k požáru kamionu 30. března 2020   (11:24) Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Solidarita a soudržnost se projeví vždy v napjatých situacích. Přesně to se ukazuje v dnešní době, kdy se téměř každý snaží přidat ruku k dílu bez nároku na odměnu. 30. března 2020   (10:39)


Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz