18. 4. svátek má Valérie

Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes

14. července 2018   (07:05)
Dalších 27 fotografií v galeriiDuch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes

Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný více jak 449 let


Jak by to asi vypadlo, když by se nerozhodl postavit Karel IV. hrad Karlštejn a hrad Vrškamýk by kvůli tomu nezůstal opuštěný a zanechaný svému osudu? Jisté je, že lidé jak z Příbramska, tak z celé České republiky, by si prohlídky zachovaných vnitřních prostorů a komnat nenechali ujít. Ale i tak je místo zříceniny královského hradu, který měl dokonce i dvě věže, hojně navštěvováno. I když z něj dodnes zbylo jen několik kamenných zdí a zbytky vstupní věže.

Jak by to asi vypadlo, když by se nerozhodl …
Pozůstatky hradu Vrškamýk se nachází na malém návrší nad obcí Kamýk nad Vltavou. Nejlépe dostupný je právě z této obce, kde lze zaparkovat zdarma na parkovišti pod křižovatkou, které se nachází směrem k řece u duhového hřiště a poté se vydat do mírného kopce po zeleně značené turistické cestě ve směru na Zduchovice. Cesta vás zavede do volně přístupného odpočinkového areálu, který vznikl v roce 2010 za podpory fondů Evropské unie v rámci projektu s názvem „Výlet do středověku“, kdy jeho okolí bylo zrekultivováno. V něm najdete malebné dětské hřiště, rozhlednu, turistickou cestu okolo celé zříceniny, aby jste se co nejlépe orientovali a informační tabule s fotografiemi jak to vypadá a vypadalo před pár lety s porovnáním obrázků, dokonce před stovkami let.

Pozůstatky hradu Vrškamýk se nachází na malém …
Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný více jak 449 let

Hrad samotný je zmiňován v roce 1236 za vlády Václava I. Svého času měl hrad velký význam a v jeho blízkosti vedla odbočka proslulé Zlaté stezky vedoucí z Prahy do Salcburku. Proto na hradě sídlil nejen královský úředník, ale i královský lovčí, neboť v okolní lesnaté krajině byly ideální podmínky pro oblíbené lovecké výpravy. Vrškamýk rád navštěvoval i syn Václava I, Přemysl Otakar II., který zde dokonce vydal tři úřední listiny. K úpadku hradu začalo docházet až za vlády Karla IV., jenž nechal vybudovat blíže ku Praze honosný hrad Karlštejn. V roce 1569 je poprvé Vrškamýk zmiňován jako pustý. Často ho ještě poté využívaly jako své útočiště různé loupeživé bandy, z nichž nejvíce vynikal svou krutostí rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Podle pověsti, byl jednoho dne při své projížďce lesem zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem. Odtud pochází i další používaný název hradu Hunec.

Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný …
Zatápění v krbu? Kdepak, teplovzdušné topení.

Dispozice hradu na úzké ostrožně byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Dlouhé úzké nádvoří lemovala ze tří stran (ve čtvrté stála zmíněná branská věž) obytná, minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. Tak že, celek působí až dojmem trojlodního půdorysu. Z palácových křídel se dochovaly nádvorní stěny a části příček. Všechny prostory byly plochostropé, s výjimkou křížově zaklenuté místnosti v patře krátkého křídla, které nádvoří uzavíralo. Snad mohlo jít o hradní kapli. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří. V této úrovni jsou v lépe dochovaném jižním křídle patrny i otisky dvou roubených komor. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení. Kotelny se nacházely v přízemí, odkud se vzduch o rozpálené křemenné valouny a díky komínovému efektu, pak cirkuloval po budově. Dosud nedoceněný hrad patří mezi velmi významné stavby
posledních Přemyslovců. Prezentuje typ hradu s obvodovou zástavbou, jehož svérázná pravidelná podoba zde byla vynucena aplikací na extrémně dlouhé a úzké staveniště. Za svou podobu tedy vděčí stejným okolnostem jako například o něco mladší Bezděz.
V Posledních letech neslouží místo zříceniny jen turistickým účelům, ale také se na něm konají svatby, nebo pořádá místní akce s názvem Vrškamýcká pivosláva.

Zatápění v krbu? Kdepak, teplovzdušné …

Fotogalerie

Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes () Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (1) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (2) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (3) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (4) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (5) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (6) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (7) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (8) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (9) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (10) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (11) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (12) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (13) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (14) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (15) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (16) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (17) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (18) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (19) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (20) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (21) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (22) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (23) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (24) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (25) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (26)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: David Štverák, topDalší články

Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNO Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Došlo ke krádežím na dopravním značení a pouličním osvětlení. 18. dubna 2019   (14:03) Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Situace velmi připomíná dobu před Štědrým dnem. 18. dubna 2019   (10:48) Příbramské hokejistky mají tah na branku Příbramské hokejistky mají tah na branku Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, které jsou mistry České republiky. 18. dubna 2019   (09:34) S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn S novou smlouvou o provozovateli MHD Příbram se cestující dočkají zásadních změn Změny se nebudou týkat pouze samotných autobusů, ale také autobusových zastávek, z nichž některé budou vybaveny elektronickými informačními tabulemi. 18. dubna 2019   (07:36) Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Foto dne: Příbramské kašny jsou od úterý odzimované Technické služby čekaly s odkrytím na vhodné počasí bez večerních mrazů. 18. dubna 2019   (06:01) FOTO Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Naše ochutnávka Lisabonu všemi smysly Ve dnech 1. – 5. dubna 2019 studenti Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb Příbram vycestovali na poznávací zájezd do portugalského Lisabonu a slíbili, že se po návratu podělí o své zážitky. Tady jsou. 17. dubna 2019   (18:25)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz