Duben byl bohatý na srážky a chladnější než obvykle
10. května 2023 (17:38)
Letošní duben byl v Česku s průměrnou teplotou 6,4 stupně Celsia o víc než dva stupně chladnější než obvykle. Stejnou hodnotu naměřili meteorologové i v letech 1975, 1984 a 2022. Letošek se tak s nimi dělí o 12. až 15. příčku na žebříčku nejchladnějších dubnů od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry teplot počítat. Množstvím srážek byl letošní duben naopak silně nadprůměrný, spadlo 172 procent obvyklého množství. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letošní duben byl o 2,1 stupně Celsia chladnější než činí průměr z let 1991 až 2020. Pod normálem se teploty držely po většinu měsíce. V úterý 4. dubna se průměrná denní teplota dostala více než sedm stupňů pod běžnou hodnotu. Naopak nejteplejším dnem měsíce byl 23. duben, kdy bylo oproti normálu o dva stupně tepleji.
Od roku 1961 byl nejchladnějším dubnem čtvrtý kalendářní měsíc roku 1980 s průměrnou měsíční teplotou 4,6 stupně Celsia. Naopak nejteplejší byl duben 2018 s průměrem teplot 12,7 stupně.
Zatímco teplotně byl letošní duben v Česku chladnější než obvykle, srážkově jej meteorologové hodnotí jako silně nadnormální. Měsíční úhrn činil 67 litrů vody na metr čtvereční, což představuje 172 procent obvyklého množství.
Oblačné počasí se projevilo nejenom množstvím srážek. Průměrná délka slunečního svitu na území ČR činila letos v dubnu 120,5 hodiny. To bylo 65 procent normálu počítaného z údajů za roky 1991 až 2020.
Zatímco v Česku byl letošní duben poměrně chladný, v celosvětovém měřítku to neplatilo. Agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus v úterý oznámila, že od začátku měření byl čtvrtý nejteplejší. Nadprůměrné teploty zaznamenalo Portugalsko a Španělsko, kde byla naměřena dubnová teplotní maxima. Mnohem tepleji, než jaký je průměr, bylo v dubnu také v některých částech Afriky, ve Střední Asii v okolí Kaspického moře, v jihovýchodní Asii a na severu Severní Ameriky.
Naopak chladněji, než jaké jsou průměrné dubnové teploty, bylo v pásmu táhnoucím se od Spojeného království až po jihovýchodní Evropu. Nadprůměrně chladno bylo i na Aljašce, v Mongolsku, na Arabském poloostrově, v Indii a Austrálii.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Aktivita klíšťat je vysoká až mimořádná. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit?
•V noci na úterý hrozí mráz, může poškodit zeleninu a kvetoucí stromy
•V týdnu se teploty budou pohybovat kolem 20 stupňů
Další články
Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry
Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji …
ZAJÍMAVOSTI
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem
Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic
Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na …
AKTUÁLNĚ
Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle
Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 …
KULTURA
Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie
Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky …
Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii
Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily …
NEPŘEHLÉDNĚTE
První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů
Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová …
LIFESTYLE
Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady
Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. …
TIP NA VÝLET





