25. 6. svátek má Ivan

Držte se, vláček vyjíždí!

9. června 2019   (06:46)
Dalších 15 fotografií v galeriiDržte se, vláček vyjíždí!

Ještě dnes narazíte v Prokopské štole na havíře Ludvíka


„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A nebojte, čerti bydlí až pod 40. patrem, tak hluboko dneska nepůjdeme. Možná ale o jednom čertíkovi dneska uslyšíte,“  reaguje náš hornický průvodce na nesmělé dívčí pípnutí „Já se bojím“. Dívenka, když to slyšela, kupodivu nevzala do zaječích, ale pokračovala s námi statečně dál.

Prošla celou hornickou štreku a zvládla i osobní setkání s malým čertem. Jak by ne - čertík byl krotký, havíř si hleděl své práce a permoníci? Ti nikomu žádnou lumpárnu tentokrát neprovedli.

A dozvěděla se v podzemí spoustu zajímavých věcí.
Už například ví, že když se v dole ozve ťukání, popadli havíři zrovna svá želízka a hledají stříbrnou žílu. Také ví, že největší laskominou pro havíře je obyčejný chleba, místo tenisek nosí dřeváky, do práce chodí v bílém plášti a na zadku mají flek. Flek, to není žádná modřina, ale kus kůže, po kterém fárají do dolu.

Když je stříbra pomálu, prosí havíři Svatého Prokopa. Ten nad nimi drží pomocnou ruku. Tedy jen pokud sekají latinu.

Havíř Ludvík, který má svůj rajón v dolu Anna, latinu seká. Je to pracant, vezme do ruky želízko a skála se drobí, jako by byla z perníku. Je na něj spoleh a žádnou srandu nezkazí. A na Vršíček chodí, jen když mu to žena dovolí.

Pokud jste zvědaví, jak jde práce Ludvíkovi od ruky, bude ve štole ještě celou neděli.
Má rád děti, sám jich má doma deset, tak se nebojte a přijďte ho navštívit. Ale pro jistotu se předem objednejte. 
 

„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A …

Fotogalerie

Držte se, vláček vyjíždí! () Držte se, vláček vyjíždí! (1) Držte se, vláček vyjíždí! (2) Držte se, vláček vyjíždí! (3) Držte se, vláček vyjíždí! (4) Držte se, vláček vyjíždí! (5) Držte se, vláček vyjíždí! (6) Držte se, vláček vyjíždí! (7) Držte se, vláček vyjíždí! (8) Držte se, vláček vyjíždí! (9) Držte se, vláček vyjíždí! (10) Držte se, vláček vyjíždí! (11) Držte se, vláček vyjíždí! (12) Držte se, vláček vyjíždí! (13) Držte se, vláček vyjíždí! (14)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz