25. 8. svátek má Radim

Držte se, vláček vyjíždí!

9. června 2019   (06:46)
Dalších 15 fotografií v galeriiDržte se, vláček vyjíždí!

Ještě dnes narazíte v Prokopské štole na havíře Ludvíka


„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A nebojte, čerti bydlí až pod 40. patrem, tak hluboko dneska nepůjdeme. Možná ale o jednom čertíkovi dneska uslyšíte,“  reaguje náš hornický průvodce na nesmělé dívčí pípnutí „Já se bojím“. Dívenka, když to slyšela, kupodivu nevzala do zaječích, ale pokračovala s námi statečně dál.

Prošla celou hornickou štreku a zvládla i osobní setkání s malým čertem. Jak by ne - čertík byl krotký, havíř si hleděl své práce a permoníci? Ti nikomu žádnou lumpárnu tentokrát neprovedli.

A dozvěděla se v podzemí spoustu zajímavých věcí.
Už například ví, že když se v dole ozve ťukání, popadli havíři zrovna svá želízka a hledají stříbrnou žílu. Také ví, že největší laskominou pro havíře je obyčejný chleba, místo tenisek nosí dřeváky, do práce chodí v bílém plášti a na zadku mají flek. Flek, to není žádná modřina, ale kus kůže, po kterém fárají do dolu.

Když je stříbra pomálu, prosí havíři Svatého Prokopa. Ten nad nimi drží pomocnou ruku. Tedy jen pokud sekají latinu.

Havíř Ludvík, který má svůj rajón v dolu Anna, latinu seká. Je to pracant, vezme do ruky želízko a skála se drobí, jako by byla z perníku. Je na něj spoleh a žádnou srandu nezkazí. A na Vršíček chodí, jen když mu to žena dovolí.

Pokud jste zvědaví, jak jde práce Ludvíkovi od ruky, bude ve štole ještě celou neděli.
Má rád děti, sám jich má doma deset, tak se nebojte a přijďte ho navštívit. Ale pro jistotu se předem objednejte. 
 

„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A …

Fotogalerie

Držte se, vláček vyjíždí! () Držte se, vláček vyjíždí! (1) Držte se, vláček vyjíždí! (2) Držte se, vláček vyjíždí! (3) Držte se, vláček vyjíždí! (4) Držte se, vláček vyjíždí! (5) Držte se, vláček vyjíždí! (6) Držte se, vláček vyjíždí! (7) Držte se, vláček vyjíždí! (8) Držte se, vláček vyjíždí! (9) Držte se, vláček vyjíždí! (10) Držte se, vláček vyjíždí! (11) Držte se, vláček vyjíždí! (12) Držte se, vláček vyjíždí! (13) Držte se, vláček vyjíždí! (14)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz