24. 10. svátek má Nina

Držte se, vláček vyjíždí!

9. června 2019   (06:46)
Dalších 15 fotografií v galeriiDržte se, vláček vyjíždí!

Ještě dnes narazíte v Prokopské štole na havíře Ludvíka


„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A nebojte, čerti bydlí až pod 40. patrem, tak hluboko dneska nepůjdeme. Možná ale o jednom čertíkovi dneska uslyšíte,“  reaguje náš hornický průvodce na nesmělé dívčí pípnutí „Já se bojím“. Dívenka, když to slyšela, kupodivu nevzala do zaječích, ale pokračovala s námi statečně dál.

Prošla celou hornickou štreku a zvládla i osobní setkání s malým čertem. Jak by ne - čertík byl krotký, havíř si hleděl své práce a permoníci? Ti nikomu žádnou lumpárnu tentokrát neprovedli.

A dozvěděla se v podzemí spoustu zajímavých věcí.
Už například ví, že když se v dole ozve ťukání, popadli havíři zrovna svá želízka a hledají stříbrnou žílu. Také ví, že největší laskominou pro havíře je obyčejný chleba, místo tenisek nosí dřeváky, do práce chodí v bílém plášti a na zadku mají flek. Flek, to není žádná modřina, ale kus kůže, po kterém fárají do dolu.

Když je stříbra pomálu, prosí havíři Svatého Prokopa. Ten nad nimi drží pomocnou ruku. Tedy jen pokud sekají latinu.

Havíř Ludvík, který má svůj rajón v dolu Anna, latinu seká. Je to pracant, vezme do ruky želízko a skála se drobí, jako by byla z perníku. Je na něj spoleh a žádnou srandu nezkazí. A na Vršíček chodí, jen když mu to žena dovolí.

Pokud jste zvědaví, jak jde práce Ludvíkovi od ruky, bude ve štole ještě celou neděli.
Má rád děti, sám jich má doma deset, tak se nebojte a přijďte ho navštívit. Ale pro jistotu se předem objednejte. 
 

„Pořádně se držte, důlní vláček vyjíždí! A …

Fotogalerie

Držte se, vláček vyjíždí! () Držte se, vláček vyjíždí! (1) Držte se, vláček vyjíždí! (2) Držte se, vláček vyjíždí! (3) Držte se, vláček vyjíždí! (4) Držte se, vláček vyjíždí! (5) Držte se, vláček vyjíždí! (6) Držte se, vláček vyjíždí! (7) Držte se, vláček vyjíždí! (8) Držte se, vláček vyjíždí! (9) Držte se, vláček vyjíždí! (10) Držte se, vláček vyjíždí! (11) Držte se, vláček vyjíždí! (12) Držte se, vláček vyjíždí! (13) Držte se, vláček vyjíždí! (14)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Zástupci obchodního domu Tesco odmítají odpovídat na dotazy redakce. 23. října 2019   (19:13) Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Ne vždy je respektován požadavek, že o propagační letáky nemáte zájem 23. října 2019   (17:00) Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Policisté museli na několik minut dálnici uzavřít 23. října 2019   (13:16) Děti ve starostenském křesle Děti ve starostenském křesle V minulém týdnu příbramskou radnici navštívily děti ze 4.A Základní školy v ulici 28. října, které se zajímaly o chod úřadu a řízení města. 23. října 2019   (11:46) Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Do posledního výběrového řízení na dokončení rekonstrukce Junior klubu se přihlásily dvě firmy. 23. října 2019   (08:56) Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Jak je to s využíváním mlhových světel a kdy je rozhodně vypínat? 23. října 2019   (08:19) Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Ke zřízení útulku pro kočky chybí městu vhodný objekt 23. října 2019   (06:15) Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz