2. 6. svátek má Jarmil




Druhá polovina festivalu A. Dvořáka se ponese ve znamení koncertů pro všechny věkové kategorie a vyvrcholí velkolepou Carminou Buranou

18. května 2025   (11:10)
Druhá polovina festivalu A. Dvořáka se ponese ve znamení koncertů pro všechny věkové kategorie a vyvrcholí velkolepou Carminou Buranou
foto: Díky HF AD Příbram můžete navštívit také velmi zajímavé historické objekty. Například v prostorách Huti Barbora v Jincích vystoupí Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Zdroj: Romana Navarová / se souhlasem

Oblíbený hudební festival pokračuje i ve druhé polovině května. Kromě koncertů špičkových českých i zahraničních umělců čeká na zájemce také doprovodný program Den s AD, který je v letošním roce poprvé propojen s celostátním projektem ZUŠ Open.


Na začátku června zazní na závěrečném koncertě slavná kantáta Carmina Burana, na jejímž provedení se podílí i příbramské sbory Canzone a Canzonetta pod vedením Jaroslavy Kunické Halamové.

Hudba pro všechny generace – Den s AD spojený se ZUŠ Open
Pondělí 19. května jistě potěší všechny, kdo chtějí objevovat krásu a kouzlo klasické hudby. Dopoledne bude patřit školkám a základním a středním školám, pro které je připraven bohatý program. Odpoledne se můžete těšit hned na dva open air koncerty pro veřejnost. Ve spojení s profesionálním ansámblem Artia Saxophone Quartet se představí žáci příbramských ZUŠ a program pro rodiče s malými dětmi zajistí duo Beautiful Strings v rámci koncertu „Filharmoniště“.

Závěr dne bude ve znamení koncertu ZUŠ Open, na kterém si budete moci poslechnout výběr nejlepších žáků ZUŠ celého příbramského regionu. Do projektu se zapojily Základní umělecké školy z Příbrami, Březnice, Rožmitálu, Dobříše, Sedlčan, a dokonce i Sedlce-Prčice. Den s AD se tak stane nejrozsáhlejší přehlídkou mladých talentů v historii tohoto festivalu.

Koncerty v prostorách s bohatou minulostí
Protože festival není jen přehlídkou vynikajících uměleckých osobností a hudebních uskupení, ale také prostředkem poznání velmi atraktivních a historicky zajímavých objektů Příbramska, můžete se za několika hudebními zážitky vydat napříč celým regionem.

V úterý 20. května zahrají renomovaná lucemburská flétnistka Päivi Kauffmann a skvělý český kytarista Tomáš Honěk ve hvožďanském Špejcharu. Oba umělci dokáží propojit virtuositu s citlivým přístupem k hudbě. Historické prostory Špejcharu dodají tomuto hudebnímu zážitku jedinečnou atmosféru.

Čtvrtek 22. května bude patřit smyčcovému souboru Alma Ansámbl. V podání předních českých interpretek zazní v budově Zámečku Ernestinum, v prostorách Galerie F. Drtikola Příbram skladby Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta a Fanny Mendelssohn.

V sobotu 24. května ožije hudbou industriální prostor Huti Barbora v Jincích. V tomto specifickém objektu vystoupí Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, které je složené z prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce České filharmonie. Koncert tak nabídne nevšední zážitek propojující sílu prostoru a akustiky s výjimečným nástrojovým obsazením.

V úterý 27. května se rozezní ambity Svaté Hory moderní adaptací slavného Mozartova díla Don Giovanni. V rámci Projektu DON G se posluchačům představí český klarinetový virtuos Irvin Venyš se souborem Clarimonia Ensemble. V tomto dechovém kvintetu budete mít možnost slyšet rozmanité nástroje klarinetové rodiny, od klarinetů až po basetové rohy. Text Bernharda Köslinga zazní v podání herce Vinohradského divadla Jana Šťastného.

V symbolickém termínu (den úmrtí Antonína Dvořáka III., vnuka Antonína Dvořáka), ve středu 28. května zazní již poosmé v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami hlasy vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Sopranistku Magdalenu Rovenskou a tenoristu Eduarda Kácala doprovodí na klavír Martin Pančocha.

Sobota 31. května bude patřit písním Kurta Weilla, které zazní na nádvoří Galerie L. Kuby v Březnici. O magickou atmosféru meziválečného kabaretu se postarají zpěvačka Teresa Trnková a klavírista Petr Ožana.

Velkolepé finále HFAD Příbram
Závěrečný koncert 56. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram se uskuteční v úterý 3. června v Divadle A. Dvořáka Příbram. Zlatým hřebem letošního programu se stane Carmina Burana, slavná kantáta hudebního skladatele Carla Orffa. Pod taktovkou Martina Štilce toto nádherné dílo přednesou Filharmonie Bohuslava Martinů, sólisté Lucie Silkenová, Daniel Matoušek a Jiří Rajniš spolu s příbramskými sbory Canzone a Canzonetta a sborem opery Severočeského divadla.
Během tohoto slavnostního závěrečného večera proběhne také předání Ceny města Příbram a vyhlášení vítěze Kompoziční soutěže HF AD pro skladatele do 40 let.




Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Romana Navarová
Albína Dědičík Houšková / se souhlasem
autor: Irena Kadlecová








Související


Další články

Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už … NEPŘEHLÉDNĚTE Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na … AKTUALIZOVÁNO Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční … ŠKOLSTVÍ Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva … DOPRAVA Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie … KULTURA Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony Město Příbram zahajuje první etapu rozsáhlých úprav městského hřbitova na Hvězdičce. … POLITIKA Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro Obrovský úspěch slaví příbramský klub Oxygen. Jeho závodnice se vrátily z mistrovství … SPORT Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče. Věda ale ukazuje, že skutečný … LIFESTYLE
Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz