Druhá dávky vakcín Moderna a Pfizer bude podaná po 42 dnech
30. března 2021 (09:18)
foto: pribram.cz, ČTK
"Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době," uvedlo ministerstvo.
Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila posun druhé dávky očkování proti covidu-19, kterou už dříve avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a prosazoval i její člen, epidemiolog Petr Smejkal. Vakcíny Pfizer a Moderna budou podané po 42 dnech, napsali na twitteru zástupci ministerstva zdravotnictví.
"Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době," uvedlo ministerstvo. U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po dvanácti týdnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcín od Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech.
Ministr zdravotnictví Blatný v neděli uvedl, že ochrana očkovaného člověka po dvou týdnech od první dávky se postupně blíží k 80 procentům. Snižuje se tak riziko hospitalizace i úmrtnost. Podle epidemiologa Rastislava Maďara je třeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.
Vakcíny od firem Moderna a Pfizer tvoří více než 85 v Česku podaných dávek, jen od Pfizeru jich bylo asi 1,254 milionu z celkem podaných 1,6 milionu dávek. Zástupci Chytré karantény na twitteru informovali, že po dvou týdnech, kdy byly dodávky menší, dorazí ve středu 98.700 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca. První týden v dubnu se čeká 74.400 dávek vakcíny Moderna, původně bylo avizováno zhruba o 10.000 dávek méně.
Celkově bylo v ČR očkováno již 1,13 milionu osob, což je asi desetina populace. Z toho téměř 445.000 dostalo i druhou dávku. Dalších asi 99.000 lidí má rezervovaný termín a více než 600.000 je k očkování registrováno. To je zatím umožněno zdravotníkům, klientům a zaměstnancům lůžkových zařízení sociálních služeb, lidem nad 70 let, některým chronicky nemocným a části zaměstnanců kritické infrastruktury státu. Celkem jich je 1,85 milionu, od příštího týdne mají přibýt lidé nad 65 let a pracovníci v sociálních službách.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ
Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy
Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v …
AKTUÁLNĚ
Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA
Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro …
VOLBY 2026
Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky
Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí …
DOBŘÍŠ
Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady
Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní …
AKTUÁLNĚ
Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost
Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince
Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. …
ZAJÍMAVOSTI




