Drtikolova galerie v Příbrami připravila výstavu Androse Forose Vnitřní dítě
20. května 2024 (18:29)
foto: GFD Příbram
Vernisáž nové výstavy malíře a sochaře Androse Forose se koná ve středu 22. května od 18.00.
Do Galerie Františka Drtikola Příbram se vrací Andros Foros. Se svým malířským a sochařským dílem seznámil návštěvníky na loňské společné výstavě mladých umělců Kon-figurace. Ve středu 22. května galerie zahájí jeho samostatnou výstavu Vnitřní dítě vernisáží od 18.00.
„Andros Foros svou tvorbou nepřímo otevírá hlubší existenciální témata a nenásilnou hravou formou nás staví před závažnější otázky, než by se na první pohled mohlo zdát,“ komentuje novou výstavu její kurátorka a ředitelka Galerie Františka Drtikola Příbram Magda Danel. Andros Foros čerpá inspiraci v gotickém sochařství, klade důraz na obsah sdělení, kde vše má své místo a význam. Ve svých plastikách, malbách a kresbách reflektuje dětství jako realitu, v níž jedinec potkává vlastní minulá já, která jsou živoucí součástí jeho současnosti i budoucnosti. „Symboly a atributy Forosových postav jsou současné, mnohdy parodizující – sakrálnost se mísí s groteskou a hyperbolou. Superhrdina či jezulátko oscilují mezi rolí osvícené oltářní dominanty a temnotou bloudící hračky,“ pokračuje Magda Danel.
Výstava nabídne i hudební složku. „Skladba Dotyky za zrkadlom Adriána Demoče mi zněla hlavou už při první rozvaze nad oslovením Androse Forose, který mi později při mé první návštěvě jeho ateliéru nabídl do výstavy sérii s názvem Zrcadla,“ vysvětluje Magda Danel impuls k použití skladby.
Výstava Vnitřní dítě bude v příbramské galerii přístupná do 18. srpna. Otevírá cyklus tematicky zaměřených na dominantní osobnost dítěte či dětství. Další výstavu z tohoto cyklu galerie představí v červnu 2025.
foto: GFD Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Vodní hamr z 19. století: Místo, kde se současnost prolíná s historií
•Rožmitál pod Třemšínem chystá Slavnost královny Johanky, letos ve znamení velkolepého turnaje
•Legiovlak dorazí na Příbramsko
Další články
Proč je správné užívání antibiotik důležitější než kdy dřív?
Antibiotická rezistence patří k největším hrozbám moderní medicíny. O tom, proč …
ROZHOVOR
V Příbrami se představí Ivan Mládek a jeho legendární Banjo Band
Ve čtvrtek 27. listopadu od 19:00 ožije Estrádní sál Divadla A. Dvořáka Příbram …
Dobříš má nové stromy díky společné výsadbě dobrovolníků
Dobrovolníci, skauti i zástupci města společně vysadili desítky stromů a keřů ve …
Z druhé strany lavičky: Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna
První díl ze série reportáží o nízkoprahových službách, terénní pomoci a životě bez …
Děti mají právo na pocit bezpečí
Světový den prevence týrání a zneužívání dětí připomíná nutnost chránit …
Krajina, která učí i zrcadlí. Nová kniha o středních Čechách vede od starohor k dnešku i k sobě samým
Středočeský kraj ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán představil již dvanáctou …
30+ PARTY v Pekle: Večer, jaký Příbram ještě nezažila
Music Club Peklo slaví třetí narozeniny od otevření klubu a tak zve už tento pátek 21. …
Temala převzala štafetu v náhradní rodinné péči
Dlouholetou činnost kanceláře náhradní rodinné péče při Dětském domově Korkyně na …
Je čas námluv raka kamenáče
Rak kamenáč je nejvzácnější druh raka v naší zemi a stal se symbolem CHKO Brdy.
Pacific Crest Trail: Ema Albrechtová vypráví v Příbrami o cestě z Mexika do Kanady
Jaké to je projít pěšky legendární trasu Pacific Crest Trail? O tom bude ve čtvrtek …




