10. 7. svátek má Libuše




Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku

ZVÍŘATA
24. února 2026   (07:07)
Dalších 5 fotografií v galeriiDrony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku
foto: Pomáháme srnčatům s patronem. / se souhlasem

Jen v loňské sezóně zachránili dobrovolníci z organizace Pomáháme srnčatům z.s. přes 200 mláďat, z toho 180 srnčat. Prolétali více než 1 800 hektarů luk na Příbramsku, často ještě před vlastní prací. Letos ale stojí před problémem: technika dosluhuje, pilotů je málo a zájem zemědělců o pomoc roste. Spolek proto spustil sbírku na nové drony s termovizí a hledá i nové koordinátory a piloty. Patronem sbírky je herec a zpěvák David Kraus.


Každé ráno od čtvrté. A stovky zachráněných životů
Srnčata, zajíčci, ježci, ptáci i kočky. Všichni tito živočichové se každoročně stávají oběťmi senosečí. Mláďata se instinktivně schovávají v trávě, kde je matky nechávají, aby je ochránily před predátory. Jenže moderní zemědělská technika je pro ně smrtící.

„Za každým zachráněným životem stojí lidé, kteří vstávají kolem čtvrté ráno, aby stihli prolétnout louky v ideální dobu. Pilotů i techniky je ale zoufale málo,“ říkají dobrovolníci.
Jen v loňské sezóně zachránili přes 200 mláďat. Aby to dokázali, museli prolétnout více než 1 800 hektarů. Někdy už museli žádat o pomoc kolegy z jiných regionů.

„Tohle není příroda. To je lidský faktor.“
Dobrovolníci upozorňují na věc, o které se často nemluví: Ano, zvěř se loví a stavy se regulují. Ale rozsekat mládě pod sekačkou není příroda. Je to lidská chyba.

A právě proto by měl člověk udělat maximum, aby tomu zabránil. Srnčata neumí před technikou utéct. Neschovají se. Nekřičí. Jen tiše leží a čekají, až se matka vrátí. A pokud nepřiletí dron s termovizí, často se už nemá ke komu vracet.

Sbírka má pomoci koupit nové drony
Spolek Pomáháme srnčatům z.s. proto spustil sbírku na Donio. Cílem je vybrat 600 000 Kč na:
  • 3–4 drony s termovizí (cca 150 000 Kč/ks)
  • náhradní baterie a nabíjecí stanice
  • přepravky a další vybavení pro bezpečné přenášení mláďat
Vybrané peníze půjdou výhradně na techniku. Pokud se vybere méně, koupí se alespoň jeden dron. Pokud více, pořídí se další vybavení.

Hledají se i lidé: koordinátoři a piloti na dlouhodobou spolupráci
Dobrovolníci prosí nejen o finanční podporu, ale také o nové členy týmu. Nejde o jednorázové brigádníky — spolek potřebuje dlouhodobé koordinátory akcí a piloty dronů, kteří se budou moci během sezóny střídat a udržet zásahy v chodu.
„Sezóna je náročná a zásahů přibývá. Potřebujeme lidi, kteří s námi vydrží, protože bez nich to nezvládneme,“ říká spolek.
Zájem zemědělců o spolupráci roste — a to je skvělá zpráva. Jenže bez lidí a techniky dobrovolníci nedokážou pokrýt všechny louky, které o pomoc žádají.

Patronem sbírky je herec a zpěvák David Kraus
Sbírku podpořil i herec a zpěvák David Kraus, který se stal jejím patronem. Dlouhodobě se věnuje ochraně zvířat a téma srnčat je mu blízké. Jeho jméno může sbírce výrazně pomoci — a dobrovolníci doufají, že díky tomu se podaří oslovit širší veřejnost.

Jak pomoci
Sbírka běží na Donio: Zabraňme společně zbytečné smrti již brzy narozených srnčat a dalších mláďat | Donio
Pomoci lze třemi způsoby:
  1. Finančním darem – i malá částka znamená zachráněné životy.
  2. Dobrovolnictvím – koordinace akcí, pilotování dronů, pomoc v terénu.
  3. Sdílením – čím více lidí se o sbírce dozví, tím větší šance na úspěch.
Přidejte se k nim i online
Dobrovolníci říkají, že nejhorší je pocit, že na to jsou sami. Proto prosí i o podporu na sociálních sítích — aby věděli, že za nimi někdo stojí.
Sledovat je můžete tady:
  • Facebook: Pomáháme srnčatům z.s.
  • YouTube: Jana Barešová – Pomáháme srnčatům
  • Web: www.pomahamesrncatum.cz
Každé sdílení může přivést dalšího dárce, dalšího pilota, další zachráněné mládě.

Závěr
Každé zachráněné srnče je příběh, který mohl skončit tragicky. A každé ráno, kdy dobrovolníci vyrazí do terénu, je malý zázrak.
Pomozme jim, aby jich letos dokázali zachránit ještě víc.
„Za každým zachráněným životem stojí lidé, …
foto: Zachráněné mládě/ Pomáháme srnčatům/ se souhlasem

Fotogalerie

Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku (1) Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku (2) Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku (3) Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku (4) Drony místo slz. 180 zachráněných srnčat — patron David Kraus podporuje sbírku (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Babičky na rodičovské? Ve Švédsku už to jde. A co Česko? Ve Švédsku už rodiče mohou převést část své placené rodičovské dovolené na prarodiče. … ZAJÍMAVOSTI Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Beran nad Zaječovem nabízí výhledy i vojenskou historii Výrazný vrchol na Hořovicku láká turisty skalními útvary, kamenným schodištěm i … TIP NA VÝLET Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Léto nabírá sílu. O víkendu bude až 30 stupňů, přeháňky se objeví jen výjimečně Po chladnějších dnech se počasí v Česku vrací do letního režimu. Nad střední Evropu se … AKTUÁLNĚ Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na … Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý … SPORT Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat! Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a … POLITIKA Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz