21. 8. svátek má Johana
Zpravodajství   »   Doprava   |   Z regionů

Drkolnov zažil očekávané veřejné slyšení

30. srpna 2018   (08:15)
Drkolnov zažil očekávané veřejné slyšení

Otázky a námitky obyvatel Drkolnova v souvislosti se změnou parkování přišli vyslechnout i zodpovědět představitelé města a Městské policie Příbram


Včera v 17 hodin se sešli představitelé města s obyvateli sídliště Drkolnov. Na prostranství mezi panelovými domy se setkalo několik málo desítek místních obyvatel, starosta města Ing. Jindřich Vařeka, Mgr. Václav Švenda, za Městskou policii Luboš Řezáč a další. Hlavním bodem setkání byla samozřejmě parkoviště a změny režimu parkování v oblasti sídliště.

Asi nejhlavnější otázkou veřejného slyšení bylo, zda je současný počet parkovacích míst dostačující, a zda místní mají zájem o další rozšíření, popřípadě jakým způsobem. Starosta  Ing. Vařeka připomenul, že k vyřešení zbývá ještě několik málo garáží na Rožmitálské ulici a jedno z dalších parkovišť by se mohlo v budoucnu objevit na jejich místě. Občané, kteří na schůzku přišli dále projevili názor, že by se mohl zvýšit počet míst pro parkování i mezi domy. Vzhledem k tomu, že se nezúčastnil nikdo ze zástupců hasičů, nebylo možné vyslechnout i jejich stanovisko k dané problematice, zejména k průjezdnosti hasičské techniky v případě zásahu.

Krátkou debatu uzavřel malým pokusným hlasováním Ing. Vařeka a ze závěru vyplynulo, že si místní přejí další místa pro svá vozidla mezi domovními bloky i na úkor současné zeleně. K věci nutno dodat poznámku zastupitelů, že se jednalo o skutečně pouze symbolické hlasování, mimo jiné i proto, že se dá předpokládat při počtu účastníků, přítomnost pouze těch, kterým se současná situace nelíbí nebo mají zájem o nějaké dílčí úpravy. Ti,  kteří se setkání nedorazili jsou nejspíše se současným stavem větší měrou spokojeni. 

Včera v 17 hodin se sešli představitelé města …
Dalším tématem byly obavy, zda se z nově vybudovaných parkovišť nestanou placená. I zde byla zopakována skutečnost, že se jedná o projekt hrazený z dotací, u kterého je i podmíněna neziskovost za tyto plochy po dobu 5 let. Poto tedy nemusí mít obyvatelé po tuto dobu obavy, že by museli parkovné platit. Zmíněno bylo soukromé parkoviště v ulici Slunná, které bylo zřízeno na soukromém pozemku vlastníkem a svým způsobem nahradilo částečně donedávna placené parkoviště na okraji sídliště.

Hodně se i diskutovalo o kapacitě, tedy počtu potřebných a naprojektovaných míst a jak taková kalkulace vznikala. Zástupce Městské policie Luboš Řezáč připustil, že sice v tuto dobu, kdy se provádí kontrolní statistické prohlídky parkovišť je doba prázdnin a dovolených, ale současně poznamenal, že se v nich bude pokračovat i nadále a další porovnání bude možné po sezóně dovolených.

Jednou z dalších otázek bylo i vodorovné značení, kde se dozvěděli přítomní, že v některých případech by se mohlo i stát, že by naopak některé parkovací místo ubylo, v souvislosti s předpisy danými zákonem pro jeho rozměry. Mnozí majitelé vozů zmínili také strach z používání parkoviště u hřbitova pro jeho odlehlost. Obavy pramenily především z možností poškození nebo vloupání do vozidel. Občané projevovali názor o vhodnosti zabezpečení kamerovým systémem i častějších kontrol hlídkami městské policie.

Dalším tématem byly obavy, zda se z nově …
Setkání obyvatel Drkolnova končilo krátkými diskuzemi, kdy bylo například poznamenáno malé množství míst k sezení na sídlišti. Vařeka však upozornil na negativa s tím spojená, obzvláště v teplém období by koncentrací některých skupin mohlo na druhou stranu docházet k narušování nočního klidu hlasitým hovorem a podobně. Je tedy na velmi dobrém zvážení, zda lavičky nebo posezení doplňovat přímo pod okny bytů.

Jednou z posledních připomínek byla skutečnost zmíněná několika majiteli garáží v oblasti ulice Slunná, o častém nešvaru zablokování jejich vjezdů, takže dojde mnohdy k situaci, kdy nemohou vyjet nebo zajet do své garáže. Podobně je také nově využívána i komunikace podél garáží, kterou si někteří řidiči zvolili za svá nová parkovací místa. V případě mimořádné události by tak zaparkovaná vozidla přidělala hasičům stejnou práci, jako průjezd sídlištěm v posledních letech.

Stručně bylo toto vše předmětem setkání a dotazů i připomínek okolo parkování na sídlišti Drkolnov. V době, kdy se projektovalo a stavělo, byla auta spíše výjimkou a dnešním trendem jsou průměrně dvě v rodině a není ničím mimořádným, když jsou v rodině i čtyři. Řada přítomných však jednoznačně připouštěla, že úbytek parkujících vozidel mezi bloky je spíše příjemnější, nemluvě i o čistším vzduchu, než v době, kdy každý ráno pospíchal do práce a z desítek výfuků se vyvalil po ránu kouř přímo mezi pěší i do oken bytů. V každém případě se jedná o dlouhodobou záležitost, s jejíž řešením a otázkami se bude setkávat i nové zastupitelstvo města po podzimních volbách.

Parkováním a problémy okolo změn jeho režimu na Drkolnově jsme se zabývali například v článcích:
Pro příbramské řidiče i přespolní se otevírá další nové parkoviště u Drkolnova.
Parkoviště a parkovací místa – věčně bolavé téma. Na některé z otázek čtenářů odpovídá starosta města Ing. Jindřich Vařeka.
Pro příbramské řidiče i přespolní se otevírá nové parkoviště u Březohorského hřbitova.
Parkování na Drkolnově se mění​.
Parkování na Drkolnově se dočká veřejného slyšení.
Pozor! Na Drkolnově se zintenzivní kontroly správného parkování.

Setkání obyvatel Drkolnova končilo krátkými …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: mip

autor: mipDalší články

Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků 29 řidičů překročilo povolenou rychlost 21. srpna 2019   (10:55) „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram Do pořadu Na slovíčko jsme si tentokrát pozvali Bc. Jana Starku, majitele klubu 1. FK Příbram. 21. srpna 2019   (08:36) Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován 21. srpna 2019   (06:12) V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici Dopravu řídí hasiči kyvadlově 20. srpna 2019   (18:51) Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Uchazeči o funkci by měli mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právního, technického nebo humanitního zaměření, manažerské schopnosti, zkušenost s řízením kolektivu a alespoň dvouletou praxi v územním samosprávném celku nebo příspěvkové organizaci. 20. srpna 2019   (15:59) Hasiči likvidují masivní únik ropné látky na Vltavě Hasiči likvidují masivní únik ropné látky na Vltavě Na místo míří zástupce Povodí Vltavy 20. srpna 2019   (13:58) AKTUALIZOVÁNO Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz