Dres zesnulé fotbalové legendy i brýle za desetitisíce: Díky!FEST z výdělku pomůže dětem, kterým osud nepřál
11. června 2024 (06:17)
foto: Lukáš Kozel/se souhlasem
Organizátoři hudebního festivalu Díky!FEST znovu poděkují dárcům krve, zaměstnancům příbramské nemocnice i složkám IZS. Vstup je zdarma. Výtěžek z charitativního prodeje a dobročinné aukce poputuje na pomoc dvěma konkrétním dětem.
Druhý ročník hudebního festivalu Díky!FEST se bude konat v pátek 14. června. Termín není vybrán náhodně. Na tento den totiž každoročně připadá Světový den dárců krve. Vstupenky nelze zakoupit v běžné distribuci. Zdarma je dostávají jako poděkování zaměstnanci nemocnice, dárci krve, záchranáři, hasiči, policisté a pracovníci charity. Zájem je obrovský. Kapacita letního kina je však bohužel omezená. „Občas se ozývají i policisté nebo hasiči z jiných měst. Nemáme ale tolik vstupenek, a hlavně tolik míst v letním kině, abychom je mohli všechny uspokojit,“ poznamenává mluvčí příbramské nemocnice a pořadatel festivalu Martin Janota.
Ten má letos důvod děkovat ještě zásadnější a osobnější. „Jeden z hostů mi nedávno zachránil život. Během první přestávky mu osobně poděkuji na pódiu. Letošní poděkování tedy půjde přímo od srdce a jsem moc rád, že budu mít tu možnost,“ říká Martin Janota. Počátkem května měl při projížďce na kole v Brdech život ohrožující nehodu, při které zasahovaly všechny základní složky IZS.
Letošní Díky!FEST nabídne šestici vystupujících, včetně zvučných jmen. „Začátek odpálí rocková kapela Jamaron, která vyhrála před časem v anketě Žebřík ocenění za objev roku. Moc jim děkujeme, protože nejen, že vystoupí zcela bez nároku na honorář, ale navíc mají ten den ještě jeden koncert na druhé straně republiky, takže je po koncertě čeká náročný přesun na Moravu,“ popisuje organizátor Díky!FESTu.
Dalším vystupujícím bude písničkář Vojtaano, kterého Příbramáci mohou znát jako bývalého herce příbramského divadla Vojtu Záveského. Po něm bude stage patřit známému opernímu zpěvákovi Štěfanu Margitovi, který si přivede i hosta. Toho zatím organizátoři drží v tajnosti. „Doprovodí ho violoncellistka Iris Moris. Věříme, že koncert v letním kině bude mít svou speciální atmosféru. Štefan Margita slíbil, že přizpůsobí repertoár situaci, na což jsme sami hodně zvědaví,“ přibližuje další hvězdy programu Martin Janota.
Zahraje i příbramský jazzový orchestr Jazz Faces, který místní dobře znají, kapela Pekař a jako zlatý hřeb večera kapela Slza. Speciálním hostem bude navíc bývalá biatlonistka a moderátorka Gabriela Soukalová.
Celá akce bude mít nejen děkovný, ale i charitativní podtext. „Jsme si vědomi toho, že cena vstupenky za podobný festival se může vyšplhat klidně až k tisíci korunám. Nikdo z diváků za ni ale nezaplatí ani korunu. Doufáme ale, že nám pomohou pomoct ještě někomu dalšímu,“ věří Martin Janota. Návštěvníci Díky!FESTu budou mít možnost přispět do několika zapečetěných pokladniček spolku Radost Příbramáčkům a zakoupit festivalový merch v podobě triček a kšiltovek. 100 % ze zisku z prodeje bude věnováno na dobročinné účely.
Před vystoupením kapely Slza se odehraje dobročinná aukce. Mezi draženými předměty bude například podepsaný dres zesnulého fotbalového reprezentanta Františka Rajtorala nebo luxusní sluneční brýle v hodnotě několika desítek tisíc korun, které darovala prodejna POP OPTIK. Přihazovat bude možné i na podepsané předměty od vystupujících kapel a zápasníka MMA Jiřího Procházky. Do dražby půjde i sběratelská kartička s kouskem dresu, ve kterém odehrál letošní mistrovství světa v hokeji obránce Radko Gudas.
Letos výtěžek z Díky!FESTu pomůže hned dvěma dětem, se kterými si osud krutě pohrál. „Bude to těžce nemocný chlapeček Davídek, který nečekaně přišel o tatínka a jeho rodina je aktuálně vděčná za jakoukoli pomoc, a holčička Ella, která s velkým úsměvem na tváři bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Pomáhali jsme jí už loni a její osud dál sledujeme. Část výtěžku poputuje i nadaci Hany Zagorové,“ vypočítává Martin Janota.
Minulý rok se podařilo vybrat přibližně 58 000 korun. Organizátoři doufají, že letos se částka minimálně zdvojnásobí. „Mým skrytým snem je vybrat na pomoc těmto dětem 200 000 korun,“ uzavírá organizátor Díky!FESTu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Čenkov chystá sjezd rodáků. Oslavuje hned několik významných výročí
•Vycházky v Brdech povedou k padrťským tůním
•Galerijní noc v Příbrami doprovodí komentované prohlídky aktuální výstavy a výtvarné dílny pro děti
Další články
Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry
Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji …
ZAJÍMAVOSTI
Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek
Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, …
ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci
/FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Tipy na víkend: Noc kostelů, první dětské oslavy a divadelní festival pod širým nebem
Na tento víkend připadá 7. ročník festivalu KAHAN Jana Balady. Díky němu uvidíte v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Havárie kamionu s nákladem štěrku zablokovala silnici I/18 u Dublovic
Vážná dopravní nehoda v pátek dopoledne zcela ochromila provoz na silnici I/18 na …
AKTUÁLNĚ
Festival Kahan 2026 startuje sezónu: Hudba, divadlo a silná vzpomínka v lesním divadle
Lesní divadlo Na Skalce se opět rozezní hudbou a zaplní diváky. Už 29. května od 17:00 …
KULTURA
Miliony za hřiště? Dokumenty kolem dotace pro FK Příbram otevírají otázky nad náklady akademie
Podklady fotbalové akademie FK Příbram k městské dotaci za rok 2024 vyvolávají otázky …
Tichá hrozba na dvou kolech: Když se moderní trend mění v krvavou loterii
Rychlé, tiché, ale čím dál častěji také smrtící. Elektrické koloběžky zaplavily …
NEPŘEHLÉDNĚTE
První týdny otcovství mění mužům mozek. Vědci popsali, co se děje v hlavách čerstvých tátů
Vědci dlouho věděli, že mateřství zásadně mění ženský mozek. Ale co otcové? Nová …
LIFESTYLE
Kozárovická 20 láká na nové trasy i krásy a přírodu kolem Orlické přehrady
Již 14. ročník oblíbeného pochodu Kozárovická 20 se uskuteční už tuto sobotu 30. …
TIP NA VÝLET




