9. 8. svátek má Roman




Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů

18. ledna 2020   (13:10)
Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů

V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži



Od roku 2010 cestuje skupina výtvarníků, řemeslníků a umělců společně s Matějem Formanem z místa na místo, z města do města, aby lidem představili svou netradiční výstavu plnou nevšedních barevných divadelních rekvizit. Každou výstavu přizpůsobují konkrétnímu prostoru, pokaždé tedy vypadá jinak. Zatímco v Paříži měli k dispozici tisíc metrů čtverečních otevřené plochy, kterou do posledního místa dokázali prostavět, v českých městech se většinou musí vměstnat do mnohem skromnějších prostor. Ale kouzelná atmosféra, smysl a loutkovost výstavy zůstává.

V jedinečný svět fantazie a hry se promění i příbramská galerie Františka Drtikola. Imaginárium zde bude k vidění, hraní a objevování od 21. ledna do 1. dubna 2020.

Výstava Divadla bratří Formanů, to je umělecké městečko plné loutek a divadelních dekorací, které sice již neožívají v představeních, ale ani trochu tím nepozbyly na kráse a přitažlivosti. Návštěvníci se tu ocitají ve světě fantazie, který je inspiruje k hravosti a touze objevovat. I dospělí zde v sobě opět najdou kousek hloubavého dětského diváka. A děti zapomenou, že mají v kapse mobilní telefon.

„Nepřestáváme věřit, že i dnešní lidé, obklopení technologiemi a digitálními formami komunikace, chtějí cítit radost z umění a že se chtějí dotknout „skutečných“ věcí všemi smysly a vlastníma rukama,“ řekl o výstavě Matěj Forman.

Myšlenka vytvořit Imaginárium se v hlavách bratrů Formanů zrodila před více než deseti lety na Mezinárodním festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, kde vystavovali vyřazené dekorace a loutky. Napadlo je, že přitažlivá divadelní expozice musí ožít, a pokusili se jí dát nádech „herny“. V průběhu několika dalších let a zapojením desítek svých uměleckých přátel pak začalo přibývat věcí, na které si lze sáhnout, nakouknout do nich či s nimi hýbat, a přitom objevovat tajemství loutkového divadla.

V neděli 19. ledna v galerii proběhne slavnostní vernisáž. Na zahájení výstavy vystoupí Duo Půdorys Psa ve složení Dalibor Zita - akordeon, kytara, zpěv a Matěj Heinzl - klarinet. Těšit se můžete na šanson i klezmer. Začátek je v 16 hodin.
Od roku 2010 cestuje skupina výtvarníků, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto Irena Vodáková, Pavel Macek








Další články

Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení … AKTUÁLNĚ První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní … Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Manuál je práce. Automat je pohodlí. A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl … ZAJÍMAVOSTI Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 … DOPRAVA Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou Před koncem září se Příbram stane dějištěm jedné z největších sportovních akcí … SPORT Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku V brdských lesích existují místa, která mají oficiální názvy, a pak ta druhá — lidová, … POZNÁVÁME BRDY V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou … Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč … AKTUÁLNĚ
Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz