24. 3. svátek má Gabriel




Dotace: zlo nebo dobro? (REAKCE)

24. dubna 2015   (09:04)
Dotace: zlo nebo dobro? (REAKCE)

Přinášíme reakci radního Václava Dvořáka (ANO) na příspěvek Juraje Molnára (ČSDD), který byl publikován na tomto serveru.



Zastupitel ČSSD Juraj Molnár na serveru pribram.cz okomentoval zamyšlení starosty Jindřicha Vařeky o dopadu dotační politiky. Zkusím na jeho komentář zareagovat.

V první řadě chci říci, že o dotacích se nedá obecně říci, že jsou dobré nebo špatné. Platí o nich to samé, co o ohni: dobrý sluha, ale zlý pán. Původní cíl dotací byl dobrý: pomoci zaostalejším, podpořit něco veřejně prospěšného. Je to ekonomicko-politický nástroj toho, kdo dotace rozděluje. Dotační prostředky se nenarodí z ničeho. Napřed se musejí někomu vzít formou daní a následně je někdo komusi přerozdělí. Už tady musíme vidět prvek nespravedlnosti: někomu vezmu a jinému dám. Ale protože vyspělé společnosti uznávají princip solidarity, tak proti tomu nelze příliš reptat.

Špatné je, když se překročí určitá mez a dotační politika začne deformovat zdravé tržní prostředí státu, případně se začne podporovat něco nepotřebného či něčí soukromé aktivity. A tuto mez nejen ČR, ale celá EU dávno překročila. Z dotací se stalo normální hospodářské odvětví, které však nic nového nevytváří, jen parazituje na přerozdělování. Kde se přerozděluje, tam je živná půda pro podvody. A také pro nesmysly, které oslabují evropské státy v porovnání se zbytkem světa.

Dobré jsou dotace, které podpoří výstavbu veřejných sítí (optické sítě, železnice, dálnice, plynovody…). Správná je podpora veřejné dopravy, zejména městské. Dobře je podporovat ochranu přírody nebo ochranu handicapovaných občanů. Nesmyslem je ale např. postavit za Litavkou tribunu (kterou nikdo nevyužívá) jen proto, že je na ni dotace. Není dobře opravovat ty silnice, které splňují dotační podmínky, ačkoliv rozbitější jsou jiné. Nesmyslem je vydávat tuny tiskovin, které nikdo nečte ale musejí se vydat, aby se naplnily dotační podmínky nějakého projektu. Z Česka zmizela řepa cukrovka, všude roste řepka. Na Moravě nyní přestaví železniční lokálku tak, aby na ní mohly jezdit vlaky rychlostí 160 km/hod. Mohl bych v těch hospodářských hrůzách pokračovat.

Starosta Vařeka ve svém článku vůbec nezmiňoval Příbram, byla to zcela nepolitická úvaha. Dokonce v závěru úvahy říká: „Jako jednotlivci mi nezbývá nic jiného, než se podřídit a účastnit se honu na dotace“. Proč tedy pan Molnár v závěru svého komentáře mate: „Ale jestli si pan starosta a vedení města myslí, že je lepší vše financovat z městského rozpočtu plným dílem a o dotace nežádat, prosím.“? Já to vidím jako nepochopení starostova článku a trochu jako faul. Starostova myšlenka byla: kéž by dal stát městům rovnou to, co jim přerozděluje na dotacích a nechal zcela na jejich svobodné vůli, kam tyto prostředky investují. Ať se zruší zbytečná přerozdělovací mašinérie, která nic nevytváří, snad kromě práce pro policejní vyšetřovatele. Ale nejde to, jsme součástí EU, takže se této divné hry musíme zúčastňovat… Doufám, že kdo chtěl, tak pochopil. Děkuji těm, kteří to sem dočetli a o mých slovech přemýšlejí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Václav Dvořák
autor: Ing. Václav Dvořák, zastupitel za ANO








Další články

Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a … VELIKONOCE Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a … NEPŘEHLÉDNĚTE Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi Příbram zažila slavnostní večer plný sportovních úspěchů, emocí i inspirativních … SPORT Máme vítěze! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Tady je vaše sladká TOP 3 Máme vítěze! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Tady je vaše sladká TOP 3 Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí … SOUTĚŽ Sto let tradice i moderní výuky. Březnická škola slaví významné jubileum Sto let tradice i moderní výuky. Březnická škola slaví významné jubileum Významné výročí si letos připomíná Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, … NEPŘEHLÉDNĚTE Pyrotechnik v Brdech likvidoval munici odstřelem na místě Pyrotechnik v Brdech likvidoval munici odstřelem na místě U obce Nepomuk byl v pondělí 23. března ohlášen nález munice. AKTUÁLNĚ Ochranáři vylepšili v CHKO Brdy „porodnici“ pro mloky Ochranáři vylepšili v CHKO Brdy „porodnici“ pro mloky Zaměstnanci Správy CHKO Brdy spolu ze zoologem okresního muzea Davidem Fischerem … ZAJÍMAVOSTI Velikonočním vlakem údolím Vlčavy: historická jízda pro celou rodinu Velikonočním vlakem údolím Vlčavy: historická jízda pro celou rodinu Na železnici v Rožmitále pod Třemšínem už tuto sobou 28. března se můžete svézt … TIP NA VÝLET D4 u Staré Hutě se znovu zúží:. ŘSD začne další etapu rekonstrukce mostu D4 u Staré Hutě se znovu zúží:. ŘSD začne další etapu rekonstrukce mostu Dálnice D4 se od dubna opět zúží. Ředitelství silnic a dálnic zahájí demolici a … DOPRAVA
Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz